Gynex a podpora otěhotnění 40+. Co byste mi doporučil?

Zodpovězené
27. lis 2019

Dobrý den pane doktore,

je mi 43 let (mám 2 děti,14 a 19 let, otěhotnění v té době "na první dobrou"). Teď se s přítelem pokoušíme o miminko (cca 11 měsíců). Jsem informovaná o rizicích i minimální pravděpodobnosti, ale i tak zkoušíme. V 01/2019 dle hormonálního profilu vše v normě, jen FSH 11 (teď už bude jistě vyšší) . Od 12/2018-02/2019 jsem si nasadila kůru Gynex (3×5kapek). Ovulace ukázková (hlen, pravidelně 12.-13. den cyklu). Dala jsem jen 1 měsíc pauzu a hned 04/2019 začala znova Gynex (asi příliš brzy) - a ovulace 8. den cyklu! Tak jsem toho okamžitě nechala (braní Gynexu). Ovulace se ustálila zpět na 12. den cyklu. Ovulace mám potvrzené každý měsíc a na utz. ovariální rezervu si nechci nechat testovat (o IVF neuvažujeme), jen by mě výsledek hodil do deprese. Beru od začátku snažení Femibion a piju kontryhelový čaj (kromě toho na vysoký tlak Dopegyt). Přítel na spermiogramu v 02/2019 měl špatný výsledek (pohyblivost), nasadil selen a ženšen a při IUI v 04/2019 již vše v normě. Zatím to bylo jediné absolvované IUI (pracovní vytížení mimo bydliště + ovulace většinou o víkendu více neumožnilo).
V 05/2019 potvrzené biochemické těhotenství. V 09/2019 potvrzené těhotenství, ale v 6. týdnu spontánní potrat. Byla jsem strašně vyčerpaná a hodně jsem krvácela (mám silnou MS i normálně). Na doporučení jsem 4. den krvácení nasadila Wobenzym (5x3) a po týdnu snížila na 3x3 (mé trávení to nedává). Nyní jsem 15. den po potratu (dne, kdy jsem začala krvácet), ovulace dle utz včera /dnes, sliznice ukázková (říkala paní doktorka).

Můžu zase začít brát Gynex? Pokud ano, v jakém dávkování? A vysadit nejprve Wobenzym resp. ho brát nějakou dobu, pak vysadit nebo mohu oboje?

Femibion a kontryhel piju stále.
A nebo byste mi doporučil něco jiného?
Jde mi o to, udržet tělo co nejdéle ovulaceschopné a hormonálně fungující, vytvořit co nejlepší podmínky, když se ještě zadaří. Kvalitu ani množství zbývajících vajíček samozřejmě nezměním.

Mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

to víte, dobrá rada drahá.

Nepíšete, jestli už má přítel nějaké děti - úprava spermiogramu není všechno. Problém by mohl být i v něm.

Jinak toho berete dost, jen místo Femibionu bych dal FERTIPRONU (kvalita vajíček, pravidelnější MS).

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň