Ekzém v intimních partiích u 18m. dcery. Jak postupovat a co by pomohlo?

Zodpovězené
25. led 2020

Dobrý den,

poradíte mi prosím, zda se může jednat o AE či něco podobného nebo úplně jiného?

Dcera trpěla na lehký AE v oblasti zadečku od cca 7 měsíců, ale vymizelo to změnou stravy u mě i u ní. Trvalo to, stále to mizelo a objevovalo. Většinou se jednalo jen o dva fleky vel. desetikoruny. Již pár měsíců ale měla klid. Nicméně před měsícem prodělala sedmou nemoc (ruka noha pusa) a od minulého víkendu má pupínky v intimních partiích viz. foto (prosím, nezveřejňovat zde fotku). Jsou spíš vystouplé než hladké. Moc se mi to jako AE nezdá, je to spíš "pupínkaté" než jako flek (jak jsem byla zvyklá, když měla na zadečku).
Jsme teď mimo domov, takže mažu jen uklidňující Weledou se zinkem a občas Badgerem se zinkem. Probiotika Gut Pro Infant bere dlouhodobě pravidelně od 7/2019.
V současnosti během přebalování a větrání potírám černým čajem a z nouze i Imazolem, zdá se mi zlepšení. Je to suché, loupe se to.
Dcera má rok a půl a stále kojím. Snažím se častěji přebalovat, používám jednorázové pleny, stále ty stejné. Prací prášek jsem neměnila. Nesvědí ji to a jinde na těle žádný podobný problém nemá.
Děkuji za odpověď, jak postupovat, co by mohlo pomoci nebo zda je to i na návštěvu pediatra. Pediatrička ale v 7m. dcery řekla, že flíčky má každé dítě a na fleky na zadku napsala Fucidin H. Po přečtení příbalového letáku jsem se naštvala a začala to řešit i přes FB a NT skupinu. Teprve pak jsem se dozvěděla, že jde o AE a jde o reakci střev na povrchu kůže.

Děkuji mnohokrát.

Dobrý den,

upřímně dle fotky se mi to také nejeví jako kalsický AE, ačkoli za diagnózu AE se dnes schová kdeco, každá neobjasněná vyrážka se dá nazvat AE. Nejsem samozřejmě lékařský diagnostik a netroufnu si s jistotou tvrdit, jakého původu je vyrážka, faktorů může být mnoho, ale patrně to souvisí i s prodělanou sedmou nemocí. Imunita byla infekcí zaktivněna, zda a jak se s tím vypořádala nevíme, může přetrvávat nějaký mírný zánět.
Proto bych se bez ohledu na projevy a lokalizaci soustředila na vztah imunity a střeva a snažila se maximálně optimalizovat střevní mikrobiom. Tj. hypoalergenní dieta a důraz na NEzvyšování toxické zátěže, jak ze stravy, tak z topické péče a okolí.
Nevím, jakým přáškem přesně perete, ale obez ohledu na to, že jste na něj byli zvyklí a neměli jste pocit, že by vadil, bych ho vyměnila, pokud se nejedná o non toxic prací prášek pro senzitivní jedince.
U jakýchkoli ekzémů obvykle radím vyhnout se NT pracím prostředkům, u kterých je nutno používat sodu. Tedy žádné už hotové směsi, které prací sodu obsahují a také ji nepřidávat jako změkčovač.
Pokud máte tvrdou vodu a změkčovač je při praní nutný, zvolte non toxic prací mýdlo s citrátem, velmi dobré zkušenosti mám s pracím mýdlem Alchemix laboratory, použijte čisté, bez esenciálních olejů, poku budete prát pro dceru, prádlo pro sebe a manžela můžete prát i ve verzích se silicí.
Na těchto eshopech lze mýdlo Alchemix zakoupit:
http://www.alchemix-laboratory.cz/language/cs/k...

U plen jdete správnou cestou, že se snažíte často přebalovat, je nutno hodně větrat, dcera může mít i díky případným potravinovým intolerancím a převládajícmímu patogennímu mikrobiomu agresivní stolici i moč.
Jestli si nejste jistí výběrem plen, klidně jich pár v nt verzi prostřídejte, protože ne každé pleny sedí každému dítěti, byť jsou u nás na skupině zméněny jako kompromis.

V této fázi bych dítě dlouho nekoupala, spíše krátce osprchovat, nikdy nepoužívat jiné, než non toxic mýdlo, to je velmi důležité, jinak stav kůže můžete výrazně sensibilizovat.
Mýdlo raději čisté olivové, ať máte jistotu, že dítě nebude reagovat na nějaké rostlinné extrakty.
Na mazání se musí v těchto partiích používat jen omezené množství prostředků, můžete však zkusit slabý roztok hypermanganu a pak nt zinkovka, zde bych asi volila méně komponentní složení, než je Weleda a Badger, například Diaper creme od Wooden spoon, nebo zinkovka z včelařství Horákovi:

https://www.prirodaregeneruje.cz/zinkova-mast/
Pokud by ale bylo patrné, že oleje nebo másla pupínky spíše zhoršují, pak zkuste jen čistý oxid zinečnatý rozetřít na lehce navlhčenou kůži, nepoužívat chlorovanou vodu, spíše filtr, kojenecká, nebo ten roztok hypermanganu.
Sledovat, kdy už bude kůže vysušená, pak je nutné máznout, není dobré kůži přesušit.
Složením se mi na tento problém jeví docela nadějně i mast se sangre de drago https://www.prirodaregeneruje.cz/sangre-de-drag...

U bylin můžete vyzkoušet ještě řebříček nebo přesličku, odvar, případně zkusit i potírat mateřským mlékem.
Pokud by se stav neměnil, respektive nelepšil, opět mi napište.

Přeji Vám krásný den.
Pavla