Ekzém v loketní jamce. Jak ošetřovat a jaká opatření zavést?

Zodpovězené
23. dub 2020

Dobrý den,

dcera (necelé 2 roky) se v noci škrábala na ručičce a ráno jsme jí v loketní jamce objevili ložisko ekzému (viz. foto). Ještě před pár dny tam neměla nic a nikdy se nijak neškrábala. Včera snědla poměrně dost žlutého melounu a banánu. Žlutý meloun měla možná poprvé, banán po dlouhé době. Jinak v jídle žádná změna. Koupe se v čisté vodě, pravidelně nijak nemažeme, zatím nepereme v NT prášku.

Poradíte, prosím, jak postupovat při ošetřování a jaká zavést opatření?

Moc děkujeme!

Dobrý den,

zde by se mohlo jednat o reakci na potraviny, patrně přemíra cukru z ovoce. Ten pak způsobí přemnožování zejména kvasinky (candida) ve střevech a takto disbalanční mikroflora se pak projevuje mnoha symptomy, mezi které patří svědění, červené vyrážky zejména v oblasti záhybů (lokty, kolenní jamky, záhyby krku atd).
Doporučila bych vrátit se k rozumnému a spíše malému množství sezonního ovoce, nepřehánět to s cukry obecně, také bílá mouka, těstoviny, pečivo, škrobové potraviny, to vše jsou defacto cukry, které mohou "krmit" patogenní bakterie a pokud je jich příliš mnoho, může to střevní mikrobiom narušovat.
Zařadila bych kvalitní probiotika vhodná k věku, pokud konzumuje mléčné výrobky, tak se oritnetovat pouze na zakysané, ideálně např. živé bílé jogurty a kefíry, nikoli slazené. Pokud by se ekzém rozšiřoval, bylo by vhodné na nějaký čas mléčné produkty vynechat zcela.
Proti svědění můžete zkusit buď obklady nebo postřik roztokem filtrované (nikoli chlorované) vody a jablečného octa (nikoli obyčejný ocet). 1lžíce na 250-300 ml.
Roztok je dobré uchovat v lednici, aby byl chladný, to pak také snižuje svědění. Na každý den dělat čerstvý.
Dále můžete zklidnit kůži světle růžovým roztokem hypermanganu, aplikovat ráno a večer.
Na mazání bych doporučila zinkovou mast s non toxic složením, můžete použít např tuto, je k dostání na mnoha eshopech:
https://www.netoxickadomacnost.cz/Zinkova-mast-...
Sledujte, jak se ekzém vyvíjí, pokud by se rozšiřoval, napište mi a doplníme péči.

Přeji Vám krásný den.
Pavla