Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Eurona prostředky. Jsou skutečně ekologické?

Zodpovězené
31. led 2019

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o radu ohledně prostředků Eurony. Zajímalo by mě, zda je skutečně ekologická, tedy šetrná k životnímu prostředí? Máme čističku odpadních vod se vsakem do podzemních vod, a tak bychom chtěli domácnost mít více ekologickou.

Předem děkuji za odpověď,
Lucie

Dobrý den,

osobně Euronu vůbec nedoporučuji, nejedná se o zdraví neškodlivou přírodní drogerii. Ekologický a nepoškozující zdraví bohužel nejsou synonyma. Jediné plus, právě z hlediska ekologie, vidím pouze v tom, že se jedná o lokální výrobu, takže produkt neputuje někde z Asie, ale za mě je to v podstatě jediný benefit této značky.

Některé složky sice mohou být lépe biologicky odbouratelné, než v běžné drogerii, ale zcela běžně obsahují produkty Eurona syntetickou parfemaci, kterou nepovažuji ani z ekologického hlediska za příliš dobré řešení, z hlediska zdravotního se jedná vyloženě o riskantní látku. Tuto složku jsem našla dokonce v dětském pracím gelu Eurona. V tom samém produktu jsem našla další nevhodné složky, jako například optické rozjasňovače. Konkrétně ty také lze jen těžko považovat za vyloženě ekologické. Přidávají se do pracích prostředků pro klamný efekt zářivě bílého prádla – potáhnou totiž textilii tenkou chemickou vrstvou, která lomí světlo a podporuje vyzařování složek vyvolávajících modrý nádech, díky němuž se prádlo zdá jasnější a bělejší. Tyto sloučeniny jsou obtížně biologicky odbouratelné a produkují velmi dráždivé plyny.

Ve složení mi dále vadí především velice nešetrné a potenciálně silně dráždivé a imunitu narušující konzervanty v některých produktech, konkrétně například methylisothiazolinone. Toto je z hlediska Non toxic nepřípustné, reakce na tuto složku jsou velice vážné a dlouhodobé. Procento osob, které na MIT reagují není zanedbatelné. Ekologie je sice hezká myšlenka, ale je-li vytržená z kontextu zdravotních dopadů na člověka, není to správné.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC46...

Doporučila bych vám tedy zvážit jiné značky, například Tierra Verde, Sonett nebo Dr.Bronners.

Zadní strana tekutého pracího prostředku zde, můžete se sama přesvědčit, že mnou jmenované složky produkt bohužel skutečně obsahuje. https://www.euronabycerny.com/eshop/1080-tekuty...


Přeji Vám krásný den.
Pavla