Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Extrémní vypadávání vlasů. Čím to zastavit?

Zodpovězené
21. srp 2020

Dobrý den,

cca půl roku po porodu mi začaly hodně padat vlasy. Momentálně mám 2,5 roku po porodu a vůbec se to nelepší. Obvodní lékař mi provedl testy krve, moči, a neshledal žádné problémy. Doporučil mi gynekologii, abych to řešila hormonálně. Zatím jsem se tam nedostala, tak bych se ráda zeptala zde, zda je to vůbec vhodné nebo čím to zastavit.

Vím, že se tělo musí dát do pořádku po těhotenství, ale přijde mi to už dlouho. Navíc vlasů moc nemám, tak nemám rezervy 😪. Už jsem je ostříhala na krátké mikado a vynechala veškerý styling. Doplňky stravy nebo speciál. šampony nezabírají.

Děkuji za odpověď.
P. K.

Dobrý den,

zde je prioritně hormonální nerovnováha, proto to zevními prostředky nepůjde efektivně řešit. Bohužel se někdy stává, že se tělo nedokáže po porodu dostat zpět do zdravé balance, velmi často tomu ale přispívá stres jako faktor, který udržuje hormonální disbalanci. Z běžného vyšetření obvodního lékaře se většinou nezjistí nic, to jsou zcela základní markery, tam by Vám vylezla maximálně cukrovka, cholesterol a nějaký silný zánět, je potřeba vyšetřit preventivně štítnou žlázu jako takovou, tedy celý panel hormonů štítné žlázy a ideálně nabrat hormonální profil, což dělá většinou endokrinologicko-gynekologická ambulance, nebo případně osvěcený gynekolog je také schopný to nabrat. Měl by se brát ráno na lačno a neměl by tam být velký rozestup od probuzení, aby se mohl změřit prolaktin. Jestliže vás lékař gynekolog na toto odmítne, pak jedině zkusit ambulanci v nemocnici tj. gynekologicko-endokrinologickou poradnu nebo endokrinologii a tam by Vás ale musel doporučit obvodní lékař, někdy se jim do toho nechce, ale zkusit můžete.
I tak se někdy stane, že ani po detailnějším vyšetření hormonálního profilu se neukáže v hodnotách problém, zejména, když je na hranici normy nebo v počátku. Symptomy ale mluví jasně, tělo není v ideální rovnováze, a proto se nevrací ani vlasy do normálu.
Může to trvat dlouho, hormony se balancují dost obtížně. Já jsem s podobným problémem bojovala po hormonální nerovnováze roky, a to mě v testech kromě lehce vyššího prolaktinu nevyšlo nic abnormálně. Snažte se zaměřit na eliminace stresu, ten si ani nemusíte na vědomé úrovni uvědomovat. Najděte si nějaké relaxační techniky, začněte třeba meditací nebo jogou pro začátečníky, na youtube je toho plno. Soustřeďte se ve stravě na minerálně bohaté vývary a dobře stravitelné potraviny, vynechejte veškerou rafinovanou stravu, rafinované rostlinné oleje a vše, co podporuje oxidativní stres.
Přidejte podporu nadledvinek. Najděte si na internetu téma únava nadledvinek, tzv. adrenální únava a zkuste zařadit adrenal koktejl. Podrobnější infa k tomu najdete také v našem připravovaném videu o hořčíku, ten bych zařadila také v dávkování a formách, jaká je efektivní a dobře vstřebatelná (např. malát, glycinát) opět to detailně vysvětlujeme ve videu. Mělo by být koncem prázdnin dostupné na yt kanále Svět non toxic .
Zevně aplikujte jemnou delší masáž prsty během mytí a případně i na sucho ráno i večer, snažte se podpořit periferní prokrvení.
A poslední tip, mrkněte na aquaje, ta by též mohla pomoci. Mám s ní i osobní dobré zkušenosti.
https://www.incabotanica.com/vsechny-produkty/s...


Přeji Vám krásný den.
Pavla