Jak na ekologické praní funkčního oblečení typu softshell či merino?

Zodpovězené
27. zář 2019

Dobrý den,

doma pereme v mýdlovém slizu (dělám z olivového mýdla a prací sody), místo aviváže ocet, nebo máchadlo yellou blue. Na skvrny žlučové mýdlo.

O eko praní obyč oblečení je spousta článků, ale jak na funkční oblečení?

Softshell, nebo jiné nepromokavé materiály. Nevadí mu mýdlový sliz? V pračce máme program na tyto materiály, kam dle návodu radí přidávat impregnaci do přihrádky na aviváž, tak přemýšlím, že bych pořídila Toko ECO WASH-In-Proof.

Nebo je lepší něco jiného? Případně raděj impregnace ve spreji?

A flees? Četla jsem že mýdlový sliz ho nějak zanáší, a pak že se snižuje prodyšnost, což by mohlo dělat neplechu i u toho softshellu s fleesem.

Vlna, merrino vlna a podobně, také nevadí mýdlový sliz?

Četla jsem o lanolinu, dá se nějak zkombinovat s mýdlovým slizem?

Nebo raději nějaký spešl prací prostředek na vlnu?

Díky za odpověď.

Dobrý den,

bohužel textilní impregnace ve spreji nelze doporučit, prakticky vždy mají problémové složení, nejsou non toxic.

Aviváž v non toxic verzi používejte, kyselý oplach pomůže mýdlu dostat se z vláken, aby je nezanášelo. Lze použít ocet s destilovanou vodou, nebo kyselinu citronovou s destilovanou vodou v poměru 1:10.

Na praní funkčního materiálu můžete bez obav zvolit non toxic prací gely, například značky Sonett nebo Tierra Verde, ta je dostupná i v DM drogerii.

U vlny lze opět bez obav prát gelem z mýdlových ořechů (Tierra Verde) nebo práškem z mýdlových ořechů, případně non toxic gelem z pracích ořechů značky Sonett:https://www.elobe.cz/sonett/2375-olivovy-praci-gel-na-v...

Přeji Vám krásný den.
Pavla