Jaké jsou ve stravě největší spouštěče ekzému?

Zodpovězené
12. pro 2018

Dobrý den,

syn (2,5 roku) měl vždy citlivější pleť, teď ale prodělal spálu s alergickou reakcí na podaná antibiotika (ne na samotný penicilin, ale nějakou jinou složkou sirupu) a tím se mu rozjelo něco jako ekzém po celé pokožce.Nakonec pomohl pokožku zklidnit Bepanten, ale stále je ještě vidět, hlavně na některých místech, že to není v pořádku. Kromě Bepantenu žádnou kosmetiku nepoužívám, koupe se jen ve vodě.

Zajímalo by mě, zejména ve stravě, co jsou nejdráždivější věci, kterým se vyhnout a podpořit tak léčbu? Obecně vím, že třeba čokoláda, ale tu nedostává.

Předem děkuji.

Dobrý den,

pokud se budeme bavit o potravinových alergenech, tedy potravinách, na které děti nejčastěji negativně reagují a jako následek může být pak ekzém, jsou to jednoznačně mléko a mléčné výrobky, resp. reakce na bílkovinu kravského mléka, dále vejce a pšenice. Ale mnohdy děti reagují ekzémem či kopřivkou také na ovoce, často citrusy, dále je hojná reakce na jablka (zda jde o následek chemických postřiků nebo velké množství fruktozy nejde odhadnout). Pokud mají děti problémy s kvasinkou, ekzém se zhoršuje po cukru, tedy i ovoci a také některé děti reagují na sladké druhy zeleniny, např. mrkev. Pokud by však měla něčím začít eliminační dieta, pak vždy nejprve vyloučit mléko, vejce a ořechy. Kdyby nenastala změna, pak zkoušet i pšenici a pozorovat, jaké ovo-zel by mohly stav horšit. Je to poměrně náročné vysledovat, proto maminkám spíše radím zainvestovat do Food detective potravinového testu, mohou-li si to finančně dovolit. Na podporu léčby lze po omezenou dobu zařadit Enterosgel a vhodná probiotika pro tento věk, např. Bio kult. Bepanthen není složením optimální (obsahuje např. propylen glycol-ropný produkt, časté reakce, phenoxyethanol, konzervant, dráždivá složka). Doporučuji použít domácí zinkovku (oxid zinku plus vhodný olej, např mandlový, jojobový, meruňkový), nebo zinkovou mast od výrobců, která má pěkné složení, viz odkaz), případně weledu měsíčkovou nebo zklidňující. http://www.vcelarstvihorakovi.cz/prirodni-kosme...

Přeji Vám krásný den.
Pavla