Je to alergie nebo ekzém?

Zodpovězené
3. dub 2022

Dobrý den,

jdu si pro radu - už jsem bezradná. Mojí holčičce bude 6 měsíců a už téměř 2 měsíce bojujeme s vyrážkou na obličeji. Pediatr nám řekl, že se jedná o vyrážku ze slin, ale vyrážka má tendenci se rozlézat kolem očí, na čelo i bradu … na doporučení jsme stopli příkrmy, ale žádná změna. Testy z krve na ABKM vyšly negativní. Mažu zinkovkou, pokaždé to má tendenci zmizet, a pak se to opět objeví. Na alergologii jdeme až na konci června a já jsem už zoufalá.

Může se jednat opravdu o alergii na bílkovinu?

Dodám, že žádné jiné problémy nejsou. Na UM jsme od narození, žádné koliky ani hlen ve stolici nikdy nebyl.

Předem moc děkuji.

Dobrý den,

sliny jsou pro citlivou pokožku mimořádně dráždivé, takže pokud se jedná o reakci na sliny, může se postupně dermatitida rozlézat dál. Nicméně sliny bývají dráždivé zejména u dětí, které mají agresivní a nesprávně osazený orální mikrobiom.

Na skladbu orálního mikrobiomu má vliv mnoho faktorů, včetně toho, zda bylo dítě rozeno vaginálně nebo sekcí a pokud vaginálně, tak jaký mikrobiom a zda ho má v pořádku, měla v době porodu matka. Dítě si již během porodu osazuje bakteriální floru úst a střev. Dále má na mikrobiom vliv kojení a umělá strava - při umělé stravě je mikrobiom spíše horší, protože dítě nemá přirozenou stravu (MM), která obsahuje pro dítě žádoucí probiotické a prebiotické bakterie.

V tomto směru nemusí alergologie odhalit ani správně zdiagnostikovat, co dítěti vadí, nebo jak dál pokračovat v případné stravě. Zkusit to můžete, ale zázraky nečekejte.

Pokusila bych se dítěti upravit stravu tak, aby přijímalo vhodné probiotické bakterie pro střevní i orální mikrobiom, kvalitní, bez aditiv, vhodná i pro miminka naleznete např. zde
www.terrapotheka.cz. S výběrem Vám poradí.

Přeji Vám krásný den.
Pavla