Jizvy po akné, resp. po strhávání strupů na obličeji. Jak byste, prosím, na mém místě postupovala?

Zodpovězené
6. dub 2022

Dobrý den,

budu moc vděčná za Váš pohled na mou situaci. Poslední tři roky mě provázel zlozvyk - začala jsem si mačkat akné. Pleť se mi přirozeně špatně hojí a já jsem ji ničila ještě víc tím, že jsem strupy po pupínkách nenechala zahojit jejich tempem, ale vždy jsem je v zamyšlení znovu strhla. Výsledkem je kropenatý obličej - nejde už o červené fleky, ale růžovo-hnědé jizvy (zkrátka jako se udělají po opakovaně strhnutém stroupku). Reliéf kůže je rovný (žádné krátery). Některé jizvy tam mám neměnné přes rok, takže pochybuji, že můžou ještě zmizet samy.

Stav pleti mě trápí a uvažuju, zda by mi něco mohlo pomoct. Ideálně samozřejmě neinvazivně, ale sama tomu moc šancí nedávám a jsem připravena i na dlouhodobější kůru typu chem. peeling, laser apod., ale nerada bych do nich investovala, pokud mi ani ty nemají šanci pomoct.

Jak byste, prosím, na mém místě postupovala?

Děkuji

Dobrý den,

chemický peeling nepřináší u discolorací velký efekt, stejně tak ale může být kontraproduktivní i laser, který ne vždy sjednotí pokožku tak, jak si představujeme a naopak může zanechat velké mapy. Z pohledu non toxic bych se asi pustila na dlouhou cestu fototerapie, která je naprosto neinvazivní a lze ji absolvovat i během roku. Sice nejsou po ní výsledky vidět ihned, ale pomáhá pokožce v přirozeném hojení a regeneraci. Dále bych podpořila sjednocení pomocí přírodního retinolu, rostlinná složka bakuchiol. Sama ho používám. V ČR seženete sérum s bakuchiolem v non toxic verzi např. od firmy Kvitok.

Snažte se ale vyhnout sluníčku, protože to Vám pak tmavé fleky zdůrazní, opálí a vlastně se budete pak potýkat s hyperpigmentací. Tedy to chce na slunce non toxic opalovací krém, např. Wooden spoon, Badger, Suntribe... a ideálně se chránit i kloboukem nebo kšiltem.

Značka Alteya má v nabídce i pleťový krém s SPF 30, ten by byl taky vhodný, aby vlivem slunění nedocházelo k dalším diskoloracím. Najdete ho v nabídce např. na www.bioruze.cz

Přeji Vám krásný den.
Pavla