Kosmetika od Karla Hádka. Rádi je doma používáme, ale je jejich složení v pořádku?

1. dub 2019
Dobrý den,

rádi doma používáme různé přípravky od Karla Hádka. Jak byste, prosím, hodnotila složení jeho přípravků pro péči o tělo i domácnost? Pokud nelze říci globálně, zajímaly by mě např. tyto výrobky:
1) pleťový krém: http://www.karelhadek.cz/santalia-spf6-regenera...
2) osvěžovač vzduchu: http://www.karelhadek.cz/vune-spanku
3) čistič Orange Acidol a Orange Sanitol: http://www.karelhadek.cz/orange-acidol
http://www.karelhadek.cz/orange-sanitol
4) olej na holení: http://www.karelhadek.cz/hy-olej-na-holeni-hydr...
5) péče po holení: http://www.karelhadek.cz/lipio-karloff-priprave...
6) olej na odličování: http://www.karelhadek.cz/hy-olej-z-ruzoveho-dre...
7) pleťová voda: http://www.karelhadek.cz/levandulova-pletova-voda
8) opalovací olej: http://www.karelhadek.cz/opalovaci-olej-spf-15
9) rostlinná moučka na omývání ovoce a zeleniny: http://www.karelhadek.cz/samea

Budu ráda i za případné alternativy, které existují, pokud vyhodnotíte tyto výrobky za nevhodné.

Moc děkuji!
Dobrý den, děkuji za dotaz
Vžrobky Karla Hádka na skupině Svět non toxic nedoporučujeme, nemají obvykle NT složení, jen namátkou vyjmenuju: například odličovací olej obsahuje silný syntetický tenzid laureth-4, etoxylovaná složka, tyto jsou často kontaminované z procesu výroby škodlivým dioxanem. Dále produkt obsahuje syntetické vitaminy E a A (Tocopheryl acetate, Retinyl palmitate), z nichž zejména retinyl palmitate (Syntetická verze vitaminu A) je velice špatně hodnocený a jsou zmíněna významná rizika, viz databáze EWG. Přidání syntetických komponentů popírá filozofii ryze přírodní kosmetiky. Bohužel tyto složky se často používají, protože jsou levné oproti jejich přírodním alternativám.
Další z hlediska Non toxic nedoporučené složení vypíchnu například levandulovou pleťovou vodu.
Oproti námi doporučovaným hydrolátům, které jsou čisté destiláty (doporučuji přečíst si více info k hydrolátům například zde:https://www.aroma-atelier.cz/hydrolaty-jemn...), má tato voda zbytečně přidané silné konzervanty, takže sice získá na trvanlivosti, ale také na potenciální dráždivosti. Tyto látky vám budou pronikat kůží do systému. Další potenciálně problematická látka ve složení tohoto produktu je urea.
Používá se jako hydratační složka. Některé studie se zaměřily na její možnou toxicitu a karcinogenitu, zejména díky uvolňování formaldehydu, proto před ní mnoho vědců i lékařů varuje. (Např. lékař Michael Roizen A Mehmet C.Oz v knize You: Being beautiful jej zařadily na seznam přísad, kterým je nutno se vyhýbat).

Jediný produkt, který by se dal označit za skutečně NT z vašeho výčtu je moučka na omývání zeleniny, přičemž ale zdůrazňuji, že nemám k dispozici bližší analýzu například na obsah pesticidů, neboť se jedná o semena řepky bez bio certifikace.
Osobně nevidím žádný benefit v používání jakýchkoli oplachů zeleniny jiných než teplou vodou za použití kartáčku. Ničím totiž neumyjete ze zeleniny potenciální plísně a pesticidy,spory plísní a rezidua pesticidů se dostanou do celého plodu. Tedy je mnohem efektivnější dávat přednost bio produkci a prověřeným malovýrobcům, kteří pěstují bez chemie, než se pak snažit zeleninu čímkoli ošetřovat, pokud vám tedy nejde ryze o mechanické odstranění zeminy.
Krátce se ještě zastavím u čističe Orange. Zde opět nevidím žádný větší přínos. Složení je uvedeno pomerančová silice plus terpentýnový olej (tzv. cosbionat). Tento je ideální používat pouze v bio kvalitě. Klasický terpentýn terpentýn je organické rozpouštědlo (získává se z pryskyřic jehličnanů), proto má mnoho stejných bezpečnostních rizik jako jiné takové látky. Kromě jiného dráždí kůži a oči, vdechované páry poškozují plíce, dýchací cesty a centrální nervový systém, při požití může dojít k selhání ledvin.
Jako alternativu bych navrhla klasický octový čistič, který si vyrobíte lacině a bez možných rizik tak, že do bílého nebo jablečného octa (dávám jim přednost před klasickým) naložíte šlupky od citrusů (mandarinky, pomeranče citrony, cokoli...) a necháte cca 7-14 dní vyluhovat v octovém mediu. Poté můžete ředit 1:10 s destilovanou vodou, případně přidat ještě malé množství alkoholu kvůli dezinfekčnímu účinku.
Pokud si nechcete sama vyrábět čistič, doporučuji šetrnější a bezpečnou verzi od f. Sonett.
https://www.biooo.cz/univerzalni_cistic_sonett-...

Další vhodné alternativy k vámi vyjmenovaným produktům (včetně Sonettu a kosmetiky) najdete například na eshopech:
prirodaregeneruje.cz, netoxickadomacnost.cz, econea.cz

Přeji Vám krásný den.
Pavla
Polož anonymní otázku

Sem začni psát odpověď...

Odešli