Možná Seborea nebo lupy. Prosím o pomoc. Co to může být?

Zodpovězené
21. led 2020

Dobrý den,

již cca rok se potýkam s lupy v oblasti nad čelem, na jiných místech jsou sporadicky. Nejde se jich zbavit, nelepší se, ale ani nehorší. Jsou suché, bílé, nesvědí.

Což mi moc nesedí na seboreu? Vyzkoušela jsem všemožné šampony, ale nic nepomáhá.

Pomůžete mi prosím?

Děkuji.

Dobrý den,

slabší seborea u dospělých se takto projevit může, ráda se projektuje v oblasti linie přechodu vlasové části.
Bohužel nemám více infirmací k vašemu jídelníčku a péči, nevím, jaké produkty používáte a zda se stav nezačal objevovat například po nějaké hormonální změně nebo nemoci, což spolu může úzce souviset.
Osobně bych tyto kožní projevy řešila více komplexně, tedy i úpravou stravy.
Zde se Vám ale především pokusím doporučit nějakou z mého pohledu vhodnou netoxickou lokální péči, protože je pravděpodobné, že používáte buď konvenční prostředky, případně pokud jste již zkoušela nějaké alternativní metody, tak se asi ve Vašem případě zatím neosvědčily.
Tento stav na pokožce svědčí také o disbalanci kožního ekosystému, pravděpodobně máte pokožku hlavy citlivou a její obrannou bariéru z nějakého důvodu narušenou. To může souviset s dlouhodobým používáním konvenční kosmetiky, ale může se takto také projevovat skryté počáteční autoimunitní onemocnění nebo alergie.
Já jsem začala mít před mojí non toxic péčí problémy s vlasovou pokožkou díky zřejmě imunitním a hormonálním změnám, přestala jsem snášet běžné šampony a reagovala jsem velice nepříznivě na šampony obsahující SLS, ale také SCS, tedy běžné mycí tenzidy, které najdete v šamponech pod názvy sodium lauryl nebo laureth sulfát, a sodium coco sulfát. K hůře snášeným tenzidům při problematické pokožce patří také SCI a tyto tentzidy bych tedy doporučila z Vaší vlasové péče vypustit zcela.
Pokud se nechcete zkusit uchýlit k tzv. nopoo péči, která ovšem pro začátečníka může být poněkud nepřehledná, neboť čítá mnoho alternativních mycích metod (a ne všechny jsou efektivní pro případ jako je Váš), pak bych vám doporučila nějaký složením solidní low poo šampon, který obsahuje šetrnější, cukerné tenzidy.
Zde navrhuji jemný šampon Odylique, nebo pokud by byl pro Vás cenově nedostupný, tak levnější šampon zn. Farfala s neemem.
https://www.prirodaregeneruje.cz/jemny-bylinkov...

https://www.biooo.cz/sampon_pro_mastne_vlasy_cl...

Snažte se neumývat vlasy moc často, ideálně s nejméně dvoudenním odstupem.
Mezi tím můžete pomoci vlasové pokožce posílením kyselého pláště, pro pokročilé to lze zajistit roztokem kyseliny mléčné po mytí šamponem, ve Vašem případě navrhuji použít kyselý oplach po mytí za pomoci ředěného jablečného octa, použijte koncentraci jedna lžíce octa na 500 ml. Tento roztok použijte na umyté mokré vlasy po umytí šamponem a spláchnutí šamponu, přelijte jím vlasy a již nesmývejte. Můžete tento roztok vtírat do vlasové pokožky také mimo mytí, například jednou ráno a jednou večer do suchých vlasů. Roztok se snažte dělat vždy čerstvý a spotřebovat do dvou dnů, uchovat v lednici v dobře vymyté skleněné nádobě.
Nezapomínejte také vlasy ihned po umytí dobře vysušit ručníkem a následně vlažným vzuchem vyfoukat, pokud necháváte vlasy volně doschnout bez fénování, mohou se na pokožce snáz množit kvasinky a plísně.
Ve stravě omezte sladkosti, příliš sladké ovoce a bílou mouku.

Přeji Vám krásný den.
Pavla