Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

NT a dítě. Co udělá s tělem nástup do školky, školy, kde se budou používat chemické prostředky?

Zodpovězené
22. únor 2021

Dobrý den,

zavádím NT domácnost a mám 19měsíční dceru. Chci se zeptat, pokud bude žít v NT domácnosti a ve 3 letech a dál vyjde z tohoto prostředí do školky, školy, kde se budou používat chemické prostředky na úklid, praní, mytí nádobí atd., jestli to pro tělo nebude šok a nemůže jí to způsobit alergie, ekzémy a jiné problémy.

Jak se pak bude přizpůsobovat okolnímu "toxickému" prostředí?

Děkuji

Dobrý den,

u NT dětí není nutné počítat předem s nějakým "toxic" šokem, díky styku s chemikáliemi, na které není dítě zvyklé. Nicméně je dobré se zajímat o to, zda je např. školka, kam chcete dítě umístit, ochotná akceptovat vaše postoje k NT péči s tím, že si dítě vybavíte např. svým mýdlem, svým ručníkem a eventuelně i svým ložním prádlem, pokud by tam dítě spalo. S tímto přístupem nemívají problém školky soukromého sektoru, dále lesní školky, ale určitě i řada školek státních.
Ze zkušeností našich NT maminek víme, že v mnoha školkách berou ohled na argumentaci, že je dítě alergik a nepřejete si, aby používal např. běžná tekutá mýdla.
Je to o lidech, někde není problém takto dítě vybavit a jinde s tím ředitelka či učitelky problém mají a odvolávají se na nějaké nesmyslné hygienické normy, přičemž ve většině případů jsou to argumenty liché a spíše se jimi jen brání, aby nemuseli řešit nad rámec zaběhlého systému nějaké výjimky.
Mnoho školek už i samo jde cestou více ekologických prostředků a tam pak bývá lepší akceptace vašich individuálních požadavků na NT toaletní potřeby dítěte.
Situace se ale oproti dobám minulým velmi zlepšuje, protože mnoho dětí má různá zdravotní a dietní omezení a je potřeba jim dát možnost fungovat v kolektivu i s těmito specifiky.
Doporučila bych Vám předem se před nástupem do školky zajímat o možnosti a postoj jednotlivých zařízení ve Vašem okolí a případně zvážit i lesní školku.
Ve školách je situace výrazně lepší, tam už není tolik v kompetenci učitelek korigovat hygienu dětí a pokud si dítě přinese vlastní mýdlo a ručník, nikdo mu to nemůže zakázat. Pokud bude dítě z domu dostatečně poučené, pak bude bez problémů používat svoje věci a tekutého mýdla na umyvadle si ani nevšimne.
Pokud by i přesto musel čas od času tyto produkty použít, stále je lepší alternativa, když je použije jen někdy, než když je jim vystaveno trvale.
Non toxic děti obvykle příliš nevyhledávají konkurenční produkty, většinou jim přijdou příliš převoněné, jako ostatně i nám dospělým, kteří jsme přešli na NT péči. Vnímají, že jim tyto produkty vysušují a nepříjemně stahují kůži, takže je samy nevyhledávají.
V ojedinělých případech se reakce na chemické prostředky vyskytnout mohu, ale to není způsobené tím, že dítě bylo vychováno v NT režimu, ale jeho citlivou pokožkou jako takovou, nebo sklony k alergiím, které ale díky NT péči nebyly nikterak zjevné.
Pokud se u dítěte objeví kontaktní ekzém, je to reakce jeho imunity a kůže na kontaktní alergen a tato reakce by přišla bez ohledu na to, v jakém režimu dítě vyrůstalo. Kontaktní dermatitidy naopak obvykle postihují nejvíce lidi, kteří se "toxic" produktům nijak nevyhýbají a jsou k eliminaci donuceni až na základě výskytu alergií. Pokud by se u dítěte projevily kontaktní alergie, trvala bych ve školce na používání vlastních prostředků s ohledem na jeho zdraví, i za cenu změny zařízení.


Přeji Vám krásný den.
Pavla