NT šperky. Jaké materiály šperků jsou vhodné z hlediska non toxic?

Zodpovězené
26. zář 2023

Dobrý den,

zajímalo by mě, jaké materiály šperků jsou vhodné z hlediska NT. Především u naušnic mi to přijde velmi důležité a při výběru tápu.

Jak je to u bižuterie?

Často mám na neušlechtilé kovy reakci.

Hrozí to i u chirurgické oceli?

A u drahých kovů je potřeba také dávat pozor na složení a ryzost?

Je pravda, že nejméně alergizující je bílé zlato, a proto je nejvhodnější pro miminka?

Je všeobecně více NT zlato než stříbro?

Jak si ověřit pravost a složení daného kovu?

Předem mnohokrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

u bižuterie bohužel není žádná záruka. Jedná se o směsi, které mohou obsahovat mnoho alergenů, např. Nikl.

Doporučujeme tedy certifikované kovy - zlato a stříbro. Pokud je budete kupovat v klenotnictví, měli by prokázat ryzost, nebo i každý dobrý e-shop je schopný zaručit se certifikátem ryzosti. Zde podrobný článek, jak se označují drahé kovy a jak si ověřit pravost.

https://www.izlato24.cz/stranka/jak-si-mohu-byt...

Z hlediska non toxic jsou tedy bezpečné kovy zlato, stříbro, případně platina a drahé kameny.
Pěkně šperky z drahých kamenů jsou také dostupné na eshopech, žádejte vždy certifikát pravosti, např. u říčních perel, které se často falšují.

Ad alergie. Víme o případech, kdy alergie vznikla i na pravé stříbro, na zlato to bývá méně obvyklé, proto možná tzv. bílé zlato lze považovat za bezpečnější.

Bižuterii se určitě vyhněte. U chirurgické oceli jsme se také setkali s horší snášenlivostí, jedná se též o směs, obsahuje nikl, chrom a molybden. Ocel není drahý kov a žádné puncovní značky se pro ni nevydávají. 316L je výrobně-obchodní označení, které v sobě skrývá informaci o složení a vlastnostech, ale vzhledem k tomu, že to není drahý kov, může obsahovat další kovy.

Přeji Vám krásný den.
Pavla