Plísně v domácnosti. Co byste doporučila?

Zodpovězené
9. pro 2019

Dobrý den,

máme problémy s plísní na zdech, vždy jen na podzim, když je toto obzvlášť vlhké počasí. Savo se mi příčí, ocet moc nezabírá. Biorepel zde nefunguje, původní omítky jsou natřené zřejmě fungicidními barvami. Rekonstrukce nepřipadá v úvahu, je to podnájem a teď v tomto počasí by to neklaplo.

Co s tím? Odvlhčovač nebo výrobky na bázi koloodního stříbra?

Vedu netoxickou domácnost, snažím se. Mám dvě malé děti a celkově život s plísní není dobrá věc.

Co byste doporučila?

Moc Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,

škoda, že nefunguje chytrá houba, v takovém případě je skutečně lepší odstranit komplet malbu až na štuk, ale chápu, že v podnájmu to není proveditelné. V tomto případě bych asi neváhala použít i dražší odvlhčovač vzduchu vhodný do větších prostor, například tento, ale klidně i jiná značka, volte dle vašich potřeb. https://www.mall.cz/odvlhcovace-vzduchu/concept...
Zde na videu je vysvěleno, jak vypočítat kapacitu, jakou potřebujete dle vlhkosti vzduchu a teploty. Ve videu se dále dozvíte, jak s odvlhčovačem manilulovat, kam ho umístit atd. .<>

Samozřejmě je nutno hojně větrat.

Stěny můžete zkusit ošetřit prostředkem na bázi solí kyseliny borité, tato se používá zejména pro impregnaci dřeva proti houbám a plísním a pro člověka ani životní prostředí není toxická ve stavebních materiálech. Nemohu však ručit za to, že nanaruší tón barev u barevné malby, nezkoušela jsem. Nutno pracovat v ochranných pomůckách, rukavice, ochrana dýchacích cest, v místnosti při aplikaci nesmí být těhotná žena. Více o použití na plísně u stavebních materálů na videu zde
https://loskutak.nova.cz/clanek/6439-prostredek...
Kyselinu boritou ve formě soli lze sehnat například zde, ale o konkrétní koncentraci pro použití na plísně se zkuste poradit přímo s dodavatelem.
https://www.drhoffmann.cz/kyselina-borita-cista...

Přeji Vám krásný den.
Pavla