Prášek pro atopika. Jaký je vhodný?

Zodpovězené
11. pro 2018

Dobrý deň,

syn má 11 mesiacov a rozšíril sa mu ekzém, hlavne na brušku. Od bábätka periem v géle Persil Sensitive, 3 žmýkania + sušička. Neviem posúdiť, či mu to vadí, preto by som rada skúsila prášok vymeniť. V čom by ste mi odporučila prať?

Dobrý den,

u ekzému určitě doporučuji přejít na netoxické praní, je to naprostý základ péče, ať již je ekzém jakéhokoli původu. Tyto konvenční prášky bohužel obsahují řadu dráždivých látek, silnými tenzidy a enzymy počínaje a dráždivými konzervanty a syntetickou vonnou složkou konče. Velmi často tyto konvenční prášky obsahují konzervanty na bázi thiazolinů, na něž vzniká kontaktní reakce. Máchání v tomto případě není účinné ani opakovaně, složky prášku kontaminují dokonce i pračku a ve vláknech zůstávají řadu dní až týdnů, není možní je odstranit pouhým mácháním. Člověk si to nejlépe uvědomí tehdy, když si přičichne k prádlu, které bylo i několik měsíců nenošené v skříni. Stále z něj budete cítit aviváž nebo syntetickou "vůni".

Jako první krok vám doporučuji pokusit se dekontaminovat pračku. To lze provést tak, že místo pracího prostředku použijete běžnou kyselinu citronovou, nejlépe jak do šachtičky, tak do bubnu, celkem asi 200g. Do bubnu můžete vložit třeba ručník, nebo útěrku a nechte přejet celý prací cyklus, klidně na 90C. Ideální je to provést 2x. Kyselinu citronovou lze zakoupit také na eshopech ve větším balení, nemusíte kupovat tu v marketu, která je určena třeba k zavařování. Ale pohotovostně lze použít i tuto.

Možnosti praní máte dvě, buď si vyrobíte vlastní prací vločky z šetrného pracího mýdla , nebo tzv. prací sliz. Vločky na praní lze koupit už hotové, seženete např. zde: http://www.alchemix-laboratory.cz/language/cs/o... nebo další na webu netoxickadomacnost.cz nebo prirodaregeneruje.cz, kde pořídíte i čistá prací mýdla nebo přímo už šetrný prací gel či prášek na bázi mýdla od výrobců, kteří mají netoxické receptury. Z dalších variant můžu zmínit např gelové prací mýdlo molla značky Mydlito. Pokud byste zvolila variantu pracích vloček, přidává se také soda na praní, kvůli lepšímu pracímu efektu a změkčení vody. Tu seženete také na výše zmíněných webech, ale mívají i v drogeriích. Pokud byste chtěla použít již hotový prací gel, držela bych se osvědčených značek, s jakými máme na skupině Svět non toxic mnohaleté zkušenosti a tou je především značka Sonett, případně Sodasan, vybírejte vždy verzi sensitiv, u ekzematika je lepší prádlo bez vonné silice.

Svoje prádlo si můžete ve skříni pak ovonět například esenciálním olejem nakapaným na dřívka od nanuku (nebo jakékoli dřívko), nebo přírodním mýdlem, miminku v žádném případě prádlo ničím nevoňte, ani aviváží, ani ve skříni. Aviváž nepoužívejte žádnou, pokud chcete docílit měkčího prádla, použijte naředěný ocet.

Přeji Vám krásný den.
Pavla