Rosacea (růžovka). Co pomůže zmírnit začervenání pleti?

Zodpovězené
21. dub 2019

Dobrý den,

kožní lékařka mi diagnostikovala onemocnění s názvem rosacea (růžovka). Večer používám mast Solantra, přes den pak micerální vodu a krém Ruboroil (Isis Pharma). Dle informací z internetu bych se měla vyhýbat teplotním výkyvům (sauna, přechod z tepla do zimy), alkoholu, kouření, nadměrné námaze,stresu, kořeněným jídlům nebo přímému pobytu na slunci. Chtěla jsem se zeptat na nějakou další možnost, jak pleť léčit, popř. zmírnit začervenání (doplňky stravy, bylinky, vitamíny). Máte další doporučení, čeho se vyvarovat?

Děkuji za pomoc.

Dobrý den,
rosacea je nepříjemné onemocnění, ale kromě konkrétních tipů bych vás ráda upozornila, že přechod na non toxic péči a domácnost by pro vás byl velkým přínosem. Toto kožní onemocnění může jednak mít vliv i s narušeným střevem a imunitou, což jsou faktor, které nelze uvést do dobré kondice bez snížení toxické zátěže. Tu si zvyšujeme používáním škodlivé chemie v kosmetice, drogerii, dále kontaminace ve stravě, vodě, používání léků, antibiotik, očkování, syntetické doplňky stravy.
Další upozornění se týká možnosti chybné diagnostiky, není totiž vůbec výjimka, že rosaceu a kontaktní dermatitidu dokonce i lékaři snadno zamění. Kontaktní dermatitidu aka reakce na některé chemické látky lze v některých případech odhalit pomocí epikutánních testů, případně ideálně tak, že se nebudete vystavovat kosmetice a drogerii, která nesplňuje charakter non toxic. Jako příklad zmíním reakce na methylizothiazolinone, pokud navštívíte tuto skupinu sdružující pacienty s alergií na MIT, sama najdete případy, kdy lékař zaměnil rosaceu nebo lupenku a až časem se pacient propracoval k správné diagnoze, tedy kontaktní dermatitidě.

https://www.facebook.com/Allergy-to-Isothiazoli...
Netvrdím samozřejmě, že se tento případ týká vás, ale je dobré o této problematice vědět, zejména pokud by se váš stav i navzdory doporučené péči nelepšil.

Veškeré informace k přechodu na non toxic domácnost najdete na naší fb skupině Svět non toxic, sledujte také náš nově vznikající web www.svetnontoxic.org , kde budou veškeré nápomocné informace přehledně dostupné široké veřejnosti a doporučuji též poslouchat zhlédnout přednášky na YT kanále Svět non toxic, které vám pomohou s non toxic péčí.

Micelární vodu ani krém vámi zmíněný nemohu hodnotit z hlediska non toxic měřítek jako optimální péče, zejména když se jedná o dlouhodobé, mnohdy celoživotní onemocnění kůže. Nicméně nemohu doporučovat nenásledování rad lékaře, tedy ponechám čistě na vás, zda se rozhodnete v takto nastavené topické péči pokračovat, nebo zkusit non toxic péči.
V případě rosacei bych upřednostnila individuální konzultaci, protože rosacea je onemocnění kůže, které ovlivňuje více faktorů a bylo by vhodné souběžně pracovat se stravou a dietou, přírodní medicína také doporučuje podpořit játra.

Pár non toxic alternativních tipů jako podporu terapie zde ovšem ráda poskytnu, věřím, že stojí za pokus.

1. Kožní probiotická péče místo chemické micerální vody. V ČR hodnotím kladně například kožní probiotika AO+Mist firmy Mother Dirt, seženete i v prodejnách Fann parfuemerie, má non toxic složení a jedná se o bakterie, které mohou harmonizovat kožní ekosystém.
Zkoušela jsem je osobně s dobrými výsledky. Jedná se o dražší výrobek, ale vydrží poměrně dlouho při aplikace 2x denně.

2. Snažte se vypozorovat spouštěče kožních symptomů, omezte ty situace, péči, jídlo a životní okolnosti, které zvyšují zánět. Pozor na léky, jak kožní, tak orální, mohou zhoršovat stav kůže, volte jen ty, které jsou nevyhnutelné a nelze je alternovat přírodními prostředky.
3. Slunění může zhoršovat stav, používejte na obličej non toxic opalovací krém, nikoli běžné produkty s chemickými filtry, které jsou prokazatelně zdraví škodlivé a pacientům s rosaceou, kteří trpí víc než zdravá populace citlivou kůží, tyto nešetrné složky běžných krémů mohou stav spíše zhoršovat a dráždit jejich kůži.
Proto používejte šetrné opalovací krémy s minerálními filtry na bázi zinku, například Badger, Wooden spoon, Butterbean. Tyto značky lze přes eshopy sehnat i v ČR, osobně již více sezon používám Badger a jsem velmi spokojená. Používejte verzi bez vůně.

4. Vyhýbejte se alkoholu a pokud to zvládnete, tak přestaňte pít kávu

5.Obvyklá léčba rosacei zahrnuje potlačení symptomů zánětu, mnohdy se volí antibiotika, což ale s sebou nese riziko vzniku rezistence, v případě orálního užívání pak negativně ovlivňují i zdraví střev.
Volte tedy pokud možno spíše přírodní antibiotika, jako je propolis (ve formě ředěné tinktury, ředění zkoušejte tak, aby vís na kůži tinktura nepálila, ředit ideálně destilovanou vodou. U propolisu v topické péči je nutno nejprve vyzkoušet, zda tolerujete. Nepoužívejte, pokud máte alergii na včelí produkty). Dále můžete vyzkoušet na oblast zánětu pryskyřice copaiba nebo sangre de drago. Tyto pryskyřice lze bezpečně nanášet na kůži i neředěné, vykazují dobrou snášenlivost a neiritují kůži. Mají stahující efekt, takže případný pocit suchosti kompenzujte za nějakou dobu po nanesení vhodným non toxic krémem, z běžně dostupných můžete zkusit například krémy Weleda Skin food light, nebo Alverde ultra sensitive pleťový krém (dostupný v DM).
copaiba:https://mamaselva.eu/27-copaiba.html

Další non toxic tipy pro péči o pleť s rosaceou:

Čerstvý gel z aloe vera dužiny. Nepoužívejte gely v tubě, které někdo vydává za přírodní produkt. Gel z dužiny nelze uchovat bez konzervace, pokud jej tedy někdo prodává jako aloe vera gel, pak se jedná většinou již o směs aloe vera juicu nebo gelu a syntetických příměsí, často uměle parfemované. Sežeňte si svoji rostlinku a používejte vždy trochu čerstvého gelu z listu na hydrataci a uklidnění, můžete gel kombinovat s výše uvedenou pryskyřicí. Stejně jako u propolisu, proveďte nejprve test snášenlivosti, i na rostliny, byliny a přírodní ingredience se u citlivých jedinců mohou vyskytnout alergie.
Lokálně lze vyzkoušet i kvalitní surový med, má protizánětlivé vlastnosti.
Místo tonik, miceláních vod používejte hydrolát, na odlíčení vodu s jednodruhovým olejem. Více k non toxic odlíčení naleznete zde v tomto mém článku:

https://www.netoxickadomacnost.cz/Pece-o-plet-p...

V případě dalších otázek mne můžete kontaktovat prostřednictvím fb, stránky spolku Svět non toxic z.s

Přeji Vám krásný den.
Pavla