Seborea nebo lupénka. Prosím, poradíte?

Zodpovězené
3. srp 2020

Dobrý den,

již přes rok se trápím pravděpodobně se seboreou. Začalo to v uších, svěděním, loupající se kůží. Pak pokračovalo ve vlasech. Mezitím jsem otěhotněla, porodila, teď kojím. Mám ve vlasech obří ložiska, po odloupnutí strupu to krvácí. Zkoušela jsem různé šampony a úplně bez výsledku. Už si nevím rady. Vlasy zatím nepadají, ale bojím se aby nezačaly.

Děkuji

Dobrý den,

můj názor je, že se jedná o rozsáhlou seborheu. Hormonální změny také často podporují mykotická kožní onemocnění, takže se mohou během otěhotnění a následně kojení rozjet ještě víc.
Opravdu bych v tomto stavu apelovala na vynechání běžných chemických šamponů, kůži to může ještě víc podráždit, snažte se používat velmi šetrné low poo šampony, které nebudou mít dráždivé tenzidy a konzervanty, například tento od Odylique je velmi jemný, s cukernými tenzidy.
https://www.netoxickadomacnost.cz/ODYLIQUE-Cist...

Na dezinfekci zkuste používat roztok hypermanganu, nebo Actimaris roztok sensistiv (seženete přes lékárny).
Hodně bych se zaměřila na optimalizaci mikrobiomu a úpravy stravy. Seborheu podporují sacharidy, takže pozor na sladké, přemíru pečiva, příloh, bílé mouky, ale také přemíru ovoce. Spíše se zaměřte na nízkosacharidové stravování, paleo s omezením ořechů, nebo např. AIP protokol. Infa najdete na netu.
Podpořte játra, pijte čaj z kořene pampelišky a lopuchu (během kojení lze).

Přeji Vám krásný den.
Pavla