Svědění pokožky. Co by mi pomohlo?

Zodpovězené
9. črc 2020

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o pomoc. Od podzimu trpím urputným svěděním po celém těle. Je to pocit, jako by Vás stále něco šimralo na kůži všude po těle, chodidlech, dlaních i na obličeji, po podrbání je kůže jen chvilku zarudlá, ale žádný ekzém ani pupínky se neobjevují.
Pro upřesnění situace, mám tříletou dcerku a v jejím roce jsem se z důvodu složité životní situace zhroutila s extrémníma úzkostma a začala brát antidepresiva, která beru dodnes, i když už jen udržovací dávku. Aktuálně se cítím psychicky relativně v pořádku.
Svědění však začalo až na podzim po státnicích a prodělaném potratu. Přisuzovala jsem to stresu, ale svědění neustává ani teď a já z toho začínám být opravdu zoufalá. Navíc se mi rozjela nejspíš plíseň na prstech u nohou a opakovaně se mi vrací poševní kvasinková infekce.
V předchozím dotazu jste psala, že stresové období dojíždí někdy opravdu dlouho. Ale co teď? Pracuji na sobě, snažím se a je mi fajn a aktuálně mne vydeptává jen to úmorné šimrání.
Byla jsem u obvodní lékařky, krevní testy ok, jen nižší cholesterol. Na alergologii mi předepsali léky, které stejně nepomáhají. Teď čekám na krevní testy z gyndy na průkaz případné hormonální nerovnováhy. Zařadila jsem do stravy kefíry, minerální vody, omezuji sladké, ale už ani nedoufám, že se té hrůzy někdy zbavím.

Moc děkuji za Vaší odpověď!

Dominika

Dobrý den Dominiko,

svědění naznačuje, že organismus je stále v nerovnováze, ať již hormonální, nebo v oblasti mikrobiomu, obvykle to spolu souvisí. Náprava může trvat mnohdy i měsíce, nejen týdny, je potřeba se obrnit trpělivostí. Nezapomíinejte, že i jakékoli léky zasahují do naší střevní mikrobioty negativním směrem a také antidepresiva a antihistaminika mají schopnost ovlivnit mikrobiom v neprospěch benefiční flory, více ke vztahu léků a mikrobiomu se lze dočíst například v knize Gaps terapeutický protokol.
Změna stravy a probiotika, jak přirozená, tak i případně kvalitní orální, jsou tedy na místě a berte je spíše delší dobu.
Pokud se objevují také mykozy (vaginální mikrobiom je též odrazem toho střevního, plus opět hormonální výkyvy na něj mají vliv), pak bych možná přidala ještě dobrá probiotika s formulí pro ženy, například Garden of life for women /zde nebo i jiné eshopy, viz vyhledavač/
http://www.lifeway.cz/Garden-of-Life/probiotika
Mnohdy je náprava běh na dlouhou trať, neztrácejte ale naději, nikdy není nic ztraceno. Podobnými problémy jsem trpěla kdysi taky a dokázala jsem se z toho uzdravit.
Stran svědění zevně, můžete zkusit obklady z jablečného octa, chladné. Cca 30 minut nechat na postižených částech těla (zejména večer, kdy bývá svědění úpornější) nechat působit v roztoku jabl. octa a vody-ideálně filtrované, nebo destilované) namočenou plenu, nebo jinou bavlněnou textilii. Roztok v koncentraci cca 5 lžic na litr, pokud by Vás to štípalo, tak ubrat, nebo naopak lze zkusit i přidat.
Dále lze vyzkoušet potírání dračí krví (sangre de drago, například zn. incabotanica) lze také naředit vodou, cca 1 díl sangre, 3 díly vody, případně zkusit zinkovou pastu v tenké vrstvě.
V tomto případě bych volila spíše zinkovou pastu bez oleje (u kvasinky není olej vhodný), vyrobit lze snadno pomocí prášku oxidu zinku (mohou ho odvážit některé lékárny, nebo zakoupíte na eshopech, pro začátek postačí 50g) , prášek je vhodný smíchat s nějakým zklidňujícím hydrolátem (vždy malé mnosžtví, např lžičku zinku a hydrolát přidat v takové míře, aby vznikla hladká, spíše řidší pasta). Hydrolát pro tyto účely volím například levandulový, nebo můžete zkusit květinovou vodu pro miminka od zn. Purity vision, seženete v každé DM drogerii
https://www.dm.cz/purity-vision-bio-kvetinova-v...
Tu lze stříkat přes den i samotnou, na noc pak ve spojení se zinkem. Pastu lze buď namíchat předem a uchovat v lednici, nebo můžete zvolit i jednodušší postup, kdy si postiženou část těla předem zvlhčíte hydrolátem a pak na tuto vlhkou pokožku rozetřete samotný prášek zinku. Nechte působit přes noc.
Někdy může proti svědění pomoci také koupel s mořskou solí, volte vždy neparfemovanou a čistou mořskou sůl, seženete např. v DM tuto z mrtvého moře. Sůl dodá potřebné minerály a velmi často zklidní svědění
https://www.dm.cz/mivolis-sul-do-koupele-z-mrtv...

Přeji Vám krásný den.
Pavla