Vyrážka u kojence. Co by to mohlo být a jak se toho zbavit?

Zodpovězené
2. únor 2020

Dobrý den,

mé skoro 4měsíční dceři se na tělíčku objevila jakási vyrážka. Příští týden jdeme konečně na první očkování, takže se samozřejmě budu ptát také pediatričky, nicméně bych Vás ráda požádala o radu, zda nevíte, co by to mohlo být a jak se toho případně co nejdříve zbavit.
Prvně se jí objevila vyrážka na zádíčkách, jen jedno takové “kolečko”, původně jsem myslela, že tam má jen otlačené místečko, ale přetrvává nadále. Řekla bych, že původně bylo místo spíše možná sušší, nyní je to hladké, ale lehoučce vystouplé, až takové vyleštěné (viz. foto). Poté jí vyskočila vyrážka ještě na bříšku, ta ale není ohraničená, místo je hrubé a jedná se o miniaturní pupínky, které jsou spíše suché (viz. foto). Možná spolu tyto vyrážky vůbec nesouvisí, upřímně kolečko na zádech mě děsí více.
Dcerka je plně kojená a já někdy před 14 dny začala brát Celaskon. Napadlo mě, zda by to nemohlo být tím. Každopádně bych si ale kopřivku z céčka představovala trochu jinak....

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

přikláněla bych se nejprve vysadit zmíněný Celaskon, um dítěte je to opravdu ne zcela šťastně zvolený doplněk, který mohl způsobit reakci (reakce na určitou potravinu nebo doplněk se může demonstrovat různě, nemusí se jednat vždy o nějaký konkrétní typ výsevu). I já sama jsem byla překvapena, kolik dětí a dospělých lidí reaguje kožními vyrážkami na vitamín c v jeho syntetické formě (Celaskon mezi ně patří), ale někteří dokonce i na kyselé potraviny nebo ovoce s vysokým osahem vitamínu C.
Zkuste tedy primárně vysadit tento i jiné doplňky, v tomto věku je ideální dítě pouze kojit, pokud nekojíte a dáváte UM, ani tam není nutno vitamín C podávat uměle, neboť UM tuto formu vitamínu již obsahuje a zbytečně dítě naddávkujete, plus riskujete reakci.
Vyhněte se prozatím také citrusům a chemicky ošetřenému ovoci, reakce na toto bývají u malých dětí velmi časté.
Pochopitelně se nemusí jednat konkrétně o kopřivku, či reakci na podaný doplněk, ale ani tak není vhodné v suplementaci synt. vitamínem C pokračovat, to bych tedy udělala jako první. Postižené místo můžete zkusit potírat ředěným hypermanganem, případně netoxickou zinkovou mastí. Seženete je na non toxic eshopech (prirodaregeneruje.cz, rozabel.cz, netoxickadomacnost.cz) nebo i jinde na netu napříkald tuto, která je opravdu velmi dobrá:

https://detska-kosmetika.heureka.cz/vcelarstvi-...

Nemáte-li možnost sehnat non toxic zinkovku, kompromisně lze zkusit zinkovou mast od Herbacos (mívají lékárny), ta alespoň neobsahuje ropné složky.
Jakmile by se fleky nelepšily po eliminaci Celaskonu a zklidnění zinkovou mastí a hypermanganem, bylo by vhodné pátrat po dalších příčinách, jakými mohou být například potravinové intolerance. Kdyby se stav nelepšil, napište mi znovu a více se zamyslíme, jak nad zevní péčí, tak stravou.

Přeji Vám krásný den.
Pavla