Zřejmě ekzém. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
11. čer 2020

Dobrý den,

poprosím Vás o radu, co by to mohlo být, protože už vážně nevím. Dcera (10 měsíců) má už zhruba měsíc tuto vyrážku. Nemá ji na končetinách ani na obličeji. Jen na trupu a bříšku a pomalu se jí rozlézá na boky a míří na záda. Vyrážka je suchá, jakoby krupičkovitá, lehce vystouplá. Řekla bych, že nesvědí. Mazala jsem, možná špatně, mastičkou Imazol. Místa se ještě daleko více vysušila a vypadala o dost horší. V tuto chvíli se snažím nemazat ničím, i když jinde dětské tělové mléko používám. Co ale chci napsat je, že si nejsem vědoma žádné změny, která by tohle mohla způsobit. Od narození používáme stejný mycí gel (a jen ten), mažu stejným krémem, používám stejný prací prášek, dostává stále stejné jídlo ve skleničkách dokola. Už vážně nevím, čím by to mohlo být způsobeno a hlavně, jak se vyrážky zbavit. Za pár dní jdeme k dětské lékařce na 10měsíční prohlídku, takže snad nás někam odkáže. I tak to ale zkouším ještě tady.

Moc děkuji.

Dobrý den,

sice Vás to nepotěší, ale bohužel intolerance či alergie může vzniknout kdykoli, respektive to, že dítě dříve nereagovalo na jídlo, produkty a textil vůbec neznamená, že mu něco z toho najednou nezačne vadit. Imunita dítěte se vyvíjí, běžně začnou děti být citlivější s nástupem růstu zubů a s prvními příkrmy.
Nemám žádné detailní informace o tom, v čem perete, co používáte na péči, zda kojíte, nekojíte, a jak přikrmujete, ani to, zda je dítě očkované a zda jsou v rodině nějaké predispozice.
Toto vše hraje významnou roli, jsou to důležité části celé skládanky. Nelze jen napsat, jaký krém by Vám mohl pomoci, protože vyrážka, která není jen několikadenní-přechodná (ta obvykle značí kopřivku aka reakci na jídlo) je stav, který značí, že imunita dítětě na něco reaguje. Něco se děje uvnitř. Může se jednat o reakce imunity, její přehnanou odpověď, může se jednat o kontaktní dermatitidu, která se objevuje v jakémkoli věku a fázi a to i plíživě a pozvolna. Může se jednat o reakce na toxickou zátěž, kterou zhoršuje také očkování a může se jednat o projev patogenního mikrobiomu.
Kdybych měla řešit vyrážku u svého dítětě, postupovala bych komplexně, tedy řešila to nejen na úrovni mazání, ale také stravy, protože lze předpokládat, že dítě může trpět intolerancí některých potravin, která se začne projevovat právě nespecifickou vyrážkou. Aby byla jistota, že dítě nebudete dráždit nevhodným textilem a nevhodnou agresivní kosmetikou, doporučuji minimálně prádlo a kosmetiku dítěte řešit netoxicky. Více informací najdete na našich stránkách www.svetnontoxic.org
a dále doporučuji poslechnout tuto přednášku.
Zrevidujte také pleny, které používejte, vzhledem k tomu, že vyrážka se objevuje v místě nad plenou, radila bych také jejich výměnu.
V případě, že se zajímáte o vliv potravinových alergií na ekzém, doporučuji prostudovat knihu Gaps terapeutický protokol, možná vám odpoví na celou řadu otazíků, proč dítě, které nemá zdánlivě důvod mít kožní afekty, takto reaguje.
Ad mazání, v Imazolu bych rozhodně nedoporučila pokračovat, pokud jste viděla zhoršení, zkuste například hydratační dětskou měsíčkovou weledu:

https://www.weleda.cz/product/c/calendula-moist...

video netoxická péče o dítě

kniha o souvislosti trávení, stravy, střeva a poruch imunity
https://alten-berg.cz/pro-zdravi/31-gut-and-psy...

Přeji Vám krásný den.
Pavla