Masáž hráze u prvního těhotenství. Jaké mám šance na porod bez nástřihu?

Zodpovězené
19. lis 2019

Dobrý den,

jsem poprvé těhotná (34tt), je mi 25 let a z porodu mám velký strach. Snažím se na něj připravit, ikdyž vůbec netuším, do čehu jdu, takže jsem před několika dny narazila i na masírování hráze a začala ho pomocí olejíčku praktikovat. Jenže to dost bolí a sem tam při masírování i zakrvácím. Ze začátku je to příjemné, ale po větším naléhání na hráz už vůbec. Končím po minutě a bojím se, že to v rámci přípravy nebude stačit.

Mám i přesto pokračovat?

Je během masírování normální i krvácení?

Děkuji.
Kamila

Dobrý den,

bohužel Vás asi zklamu, ale statisticky nemá masáž hráze tak výrazný pozitivní dopad na případnou episiotomii (nástřih hráze). Ve studiích se hodnotí aniball, epinol a masáž hráze vs žádná terapie. Výsledky nejsou nijak percentuálně výrazné.

Je to z několika důvodů. Například každá jsme jiné stavby těla a na každou z nás hormony působí jinak - těžko se předvídá, jaký porod doopravdy bude. Dále hormonální uvolnění v rámci druhé doby porodní má změkčující efekt na tkáně, které nelze dopředu nijak "natrénovat", myšleno, tkáně se chovají v danou chvíli jinak než v těhotenství.
Můžeme ale dopředu naučit pánevní dno a tkáně kolem hráze relaxovat a tím tedy i předejít episiotomii. Je nutné říct, že se často setkáváme (zvláště u prvorodiček) se zkráceným - hypertonickým pánevním dnem. Mohlo se to stát v důsledku usilovného cvičení, nebo jen určitým úzkostlivým charakterem ženy.

Tak jako tak, je terapii pánevního dna přínosná jako příprava na porod. Proto bych tu ráda zmínila, že i Vaše masáž hráze přinese své ovoce ve formě určité relaxace této tkáně. Musím ale říct, že ačkoliv to nepříjemné skutečně často bývá, krvácet byste neměla! Je tedy na místě zvážit či právě onen strach z porodu a tedy úzkostné naladění nám nevytváří ještě více zbytečného napětí.

Episiotomie jako taková se každopádně hojí často úplně sama a dobře a není třeba se jí bát.

Pokud by přesto byly po porodu potíže, pak Vám doporučuji navštívit fyzioterapii.

Přeji Vám vše dobré,
Daniela Císařová DiS.
www.danielacisarova.cz
e-mail: fyzioterapeut@danielacisarova.cz