Dotaz na návratnost peněz po rozchodu. Jak je to z právního hlediska?

Zodpovězené
15. čer 2023

Dobrý den,

s přítelem se rozcházíme, bydlel 3 roky v mém domě (mám na dům hypotéku) a přispíval na domácnost tak, že mi posílal pravidelně měsíčně peníze na účet, které nazval jako nájem a hypotéka (částky dle mého názoru nebyly závratné, začal na 6 300 Kč, pak se mu to zvýšilo na 8 300 Kč, zvedaly se zálohy a vše).

Teď kolem sebe kope, že chce peníze, které mi posílal vrátit, že jinak se sejdeme u soudu, že jsem si s nimi platila hypotéku. Zajímalo by mě, zda má na to nárok a jak se mohu případně bránit. Bylo přece od začátku jasné, že u mne nemůže bydlet zadarmo. Já mám 2 děti a on 1, které tady pobývá vždy 10 dní v měsíci. V domě mimo nás žijí i mí rodiče (oni dole, já nahoře), taktéž mi měsíčně přispívají a nikdy by je nenapadlo, si něco zpětně nárokovat.

Jak to prosím je z právního hlediska?

Děkuji

Dobrý den,

Ve Vašem případě se jednalo o nesezdané soužití. I když není explicitně upraveno v Občanském zákoníku, je uznávaným institutem v rámci rodinného práva. I když zákon nesezdané soužití nijak specificky neupravuje, v některých částech zákona se s ním počítá a přiznává se určitá právní ochrana a práva jednotlivců v nesezdaném soužití.

Nesezdané soužití se obvykle definuje jako trvalé společné bydlení dvou osob, které nejsou manželé, ale žijí spolu ve společné domácnosti na základě svobodné vůle. I přesto, že nesezdaní partneři nemají stejný právní status jako manželé, mohou v různých situacích využít některé právní instituty, které jim poskytují určitou ochranu. Mezi oblasti, kde se s nesezdaným soužitím počítá, patří například dědické právo, právo na vyživovací povinnost, ochrana osobních údajů, nárok na užívání bytu, společné jmění, a další. V těchto případech se zohledňuje skutečnost, že nesezdaní partneři žijí společně a mají určitá vzájemná práva a povinnosti.

A právě jedním ze znaků nesezdaného soužití je utváření životního společenství - osoby spolu dlouhodobě žijí a společně uspokojují své potřeby a to právě skrze např. placení společného nájmu, nákup spotřebních věcí, ale i vybavení domácnosti atd.. Z toho vyplývá, že je z právního hlediska naprosto legitimní požadovat, aby se partner finančně podílel na financování společného bydlení (můžeme to nazývat právě třeba nájemné)a abyste se na nákladech na bydlení s bývalým partnerem podíleli oba společně. Není podstatné, na co…. Naopak, pokud by Váš bývalý partner bydlel ve Vašem domě bez toho, aniž by se finančně jakkoliv podílel na společné domácnosti, jednalo by se u něj o tzv. bezdůvodné obohacení. Z Vámi popsané situace tedy vyplývá, že jste nijak nepochybila a není důvod k tomu, abyste finanční příspěvky, které plnily funkci nájmu, svému bývalému partnerovi měla povinnost vracet.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44