Fiktivní trvalý pobyt. Jaké jsou povinnosti majitele bytu, pokud s tím souhlasí?

Zodpovězené
15. únor 2024

Dobrý den,

prosím o radu. Jedna známá mě oslovila, jestli bych umožnila její dceři mít trvalý pobyt na naší adrese. Chce svou dceru přihlásit do naší spádové základní školy. Dcera nemá české občanství.

Další kamarád žádal totéž - mít u nás fiktivní trvalý pobyt kvůli přihlášení auta. On je cizinec a pronajímatel mu neumožnil přihlásit se k trvalému pobytu.

S manželem s tím nesouhlasíme. Sami jsme cizinci a získat TP nám trvalo několik let, neustále dokladovaní zaměstnání, pojištění, hlášení každé změny dokladů nás a dětí.

Je to vůbec legálně v pořádku?

Chceme jim to nějak vysvětlit.

Jaké jsou povinnosti majitele bytu, pokud s tím souhlasí?

Hlášení na SVJ, poplatek za odpad, poskytnutí oficiální smlouvy?

Pokud se jedná o občany bez českého občanství, musí se někam hlásit?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

hned na úvod je nutné zmínit, že místo trvalého pobytu není nijak vázané na vlastnictví nemovitosti, a tudíž si jej můžete nahlásit i na adresu pronájmu. V českém právním řádu totiž neexistuje zákon ani jiná ustanovení, která by pronajímateli umožňovala, aby nahlášení trvalého pobytu svým nájemníkům zakázal.

Zároveň je však nutné odlišovat povolení k trvalému pobytu, které je udělováno cizincům a místo trvalého pobytu, podle § 10 zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel adresa pobytu občana v České republice. Ve většině případů se jedná o adresu, kde má občan rodinu, rodiče, byt nebo zaměstnání a má úmysl se tam trvale zdržovat. Dle dikce Vaší zprávy se dotaz váže pravděpodobně právě k místu trvalého pobytu (nebo též tzv. trvalému bydlišti).

Cizinec s povolením k pobytu, stejně jako občan ČR může mít jen jedno místo trvalého bydliště. Místo svého trvalého pobytu si můžete zvolit kdekoliv na území České republiky, respektive v jakékoliv nemovitosti, která je určena k bydlení. Tudíž v nájemním bytě v budově s číslem popisným nic nebrání tomu, abyste si tam nahlásili trvalé místo pobytu.

Přihlášení k trvalému pobytu se provádí na místním úřadě a je potřeba doložit platný občanský průkaz, nebo jiný doklad, který byl vydán jako náhrada občanského průkazu. Dále je nutné mít doklad o užívání nemovitosti, tedy v případě nájmu platnou nájemní smlouvu s vlastníkem nemovitosti. Pokud byste chtěli k trvalému pobytu nahlásit i další osoby, kromě Vás a manžela, je nutné, aby tyto osoby měly s vlastníkem nemovitosti uzavřenou nájemní smlouvu, případně aby byly uvedeny v nájemní smlouvě již uzavřené. Jinak jim chybí právní titul k užívání nemovitosti a úřad zapsání trvalého pobytu zamítne. V případě podnájmu už je však potřeba vždy souhlas majitele, což by mohl být problém.

V úvahu tedy připadá jedině sepsat novou nájemní smlouvu, ve kterém by byla uvedena i dcera Vaší známé, či další osoby, což by však mohl být problém a vlastník nemovitosti by takovou nájemní smlouvu odmítl uzavřít. Bez nájemní smlouvy (či jiného titulu k užívání nemovitosti) však není možné osobu zapsat k trvalému pobytu v dané nemovitosti.

Po přihlášení k trvalému pobytu začínají samozřejmě platit i různé povinnosti, jako je hrazení poplatků za odpad. Na druhé straně začínají platit i práva, jako je volební právo v dané obci.

Pronajímatel nájemníkovi může trvalý pobyt v pronajatém bytě zrušit pouze v případě, že vznese návrh na zrušení trvalého pobytu a ten řádně odůvodní. Ze zákona plynou pouze 3 důvody, kdy by pronajímatel mohl trvalý pobyt nájemci zrušit. Trvalý pobyt v pronájmu může být zrušen, pokud nemovitost byla odstraněna, zanikla nebo přestala splňovat podmínky k užívání za účelem bydlení. Dále, když nájemníkovi skončil nájem, odstěhoval se a nový trvalý pobyt jinde si nevyřídil. A nakonec je možné navrhnout zrušení trvalého pobytu nájemníkovi, pokud se zjistí, že byl nahlášen na základě neplatných nebo dokonce padělaných dokladů.

Doporučuji tedy známým vysvětlit, že trvalý pobyt je možné nahlásit v nemovitosti pouze tehdy, pokud mají platný právní titul k užívání této nemovitosti, což oni v současné chvíli nemají. Je sice možnost uzavřít novou nájemní smlouvu, avšak s tím by pronajímatel nemusel souhlasit a Vám by tak zbytečně hrozilo riziko, že o nájemní byt přijdete.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44