Manžela vyhodili z práce za alkohol v dechovém testu. Je možné jej netestovat z krve?

Zodpovězené
15. čer 2023

Dobrý den,

mám otázku. Manžel v práci nadýchal jedno promile alkoholu v dechu. Okamžitě ho poslali domů s tím, že se to bude řešit - ani na krev ho neposlali. Ještě dělal dalších pár dnů, a pak dostal okamžitou výpověď.

Je to takto možné, když nemají potvrzený alkohol z krve?

Vždyť se dá nadýchat i po použití Listerinu, který on mimochodem používá.

Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den,

podle ustanovení § 106 odst. 4 písm. i) zákoníku práce mají zaměstnanci povinnost podrobit se kontrole, kterou na pokyn zaměstnavatele písemně určeného vedoucího zaměstnance, zda nejsou pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Tato kontrola slouží k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců na pracovišti. Zaměstnanci jsou povinni spolupracovat s touto kontrolou a podrobit se jí.

V případě pozitivního výsledku dechové zkoušky je rozhodnutí o dalším postupu v rukou zaměstnavatele. Je vhodné, aby zaměstnavatel před dalším jednáním zjistil přesnou hladinu alkoholu v těle zaměstnance prostřednictvím odborného lékařského vyšetření ve formě odběru vzorku krve. Při této situaci je spoléhání se pouze na dechovou zkoušku rizikové, zejména pokud není provedena kalibrovaným přístrojem, který by měl větší důkazní hodnotu.

Pokud si je tedy manžel jistý, že výsledky testování alkoholu při práci nebyly pravdivé, může se bránit u soudu. Pokud zaměstnavatel provedl pouze dechovou zkoušku, bude mít složitou důkazní pozici a bude muset obtížně prokazovat, že k okamžitému zrušení pracovního poměru byl opravdu dán důvod. Manžel jakožto zaměstnanec má tedy právo podat žalobu na neplatnost výpovědi z pracovního poměru, pokud se domnívá, že výpověď byla udělena neplatně. V takovém případě má právo požádat soud o určení neplatnosti výpovědi. Soud provede řízení a zkoumá, zda jsou přítomny důvody pro určení neplatnosti výpovědi. Pokud soud dospěje k závěru, že výpověď byla udělena neplatně, rozhodne o neplatnosti výpovědi a právním následku tohoto rozhodnutí. Výsledkem může být například obnovení pracovního poměru nebo náhrada škody.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44