Můj manžel si točí cizí ženy, aniž by o tom věděly. Jak by to dopadlo u soudu?

Zodpovězené
12. zář 2023

Dobrý den, moc prosím o radu.

Přišla jsem na nepříjemnou věc. Můj přítel si točí cizí ženy. Například v obchodě si vyhlídl jednu a pořídil si téměř 3 minutové video. Nakonec si troufl i v obchodě plném lidí dojít až tak daleko, že jsou i na krátkém záběru vidět její kalhotky.

Minulý rok jsem ho u nás doma přímo viděla, jak si točí nebo fotí naši kamarádku pod stolem.

Je mj z toho úplně zle. Po 14ti letech soužití, kdy máme 2 děti, vůbec nevím jak s touto věcí naložit? Nevím co dál. Nikdy mě nenapadlo, že by se mi, ještě k tomu takto, mohla rozpadnout rodina. Naprostá ztráta důvěry a ani nevím, jestli jde v tomto případě vztah zachránit aspoň kvůli dětem.

Prosím o nějaký názor, zda je toto normální chování (pro mě je to opravdu hrozné) a jak se to dá pojmout právně?

Jak se tohle popřípadě posuzuje u soudu, třeba i v případě nějakých sporů o děti?

Vůbec si neumím představit, že by měl být sám s našima holkama. Je to něco, co jsem nikdy netušila. Já se k tomu stavím jako k nějaké úchylce. Opravdu jsem v koncích. A to jsem toho zažila v životě už hodně 😢.

Moc děkuji za radu.

Dobrý den,

z Vašeho popisu je zjevné, že nastala v manželství podstatná změna a zřejmě také došlo k nevratné ztrátě důvěry, což je za daných okolností naprosto pochopitelné. Než přistoupíte na radikální řešení ve smyslu rozvodu a dalších opatření, doporučuji si nejprve s partnerem promluvit, ideálně využít služeb např. rodinného mediátora nebo obdobných odborníků, kteří Vám pomohou vést vzájemný dialog a lépe si ujasnit vztahy mezi sebou a také případný vývoj rodinných poměrů do budoucna.

Zkuste si s manželem také promluvit o odborné psychologické nebo psychoterapeutické pomoci.

Pokud se nakonec rozhodnete podat žádost o rozvod, bude nutné nejprve vyřešit péči o nezletilé děti. Návrh na rozvod musí mít vždy písemnou podobu. Podává se k okresnímu soudu, v jehož obvodu jste měli jako manželé poslední společné bydliště (nebo pokud v tomto obvodu stále bydlíte).

Co se týče péče o nezletilé, pak budete muset podat návrh na svěření nezletilých dětí do péče. Předpokládám, že budete požadovat za daných okolností svěření do výlučné péče. Takový návrh se podává k obecnému soudu dítěte, tedy k soudu, v jehož okrese má dítě své trvalé bydliště. Tento návrh musí obsahovat informace o obou rodičích i dítěti (jména, data narození, bydliště). Návrh musíte adresovat soudu podle místa bydliště Vašich dětí. Dále je do návrhu dobré uvést informace o zaměstnavateli, popřípadě příjmech a dalších majetkových poměrech, což slouží pro prokázání, že budete schopna se o dítě postarat a jste schopna dítěti zajistit stabilní rodinné zázemí a domácnost vhodnou pro jeho rozvoj. Do návrhu je vhodné rovněž uvést informaci o excesivním jednání Vašeho manžela, ideálně přiložit důkazy potvrzující Vaše tvrzení. Soud při rozhodování o svěření dítěte do péče vždy bere ohled na zájmy a přání dítěte. Pokud byste měla obavu nechávat děti s manželem, i po rozvodu, samotné, pak je možné do návrhu uvést úpravu styku formou tzv. asistovaného kontaktu, případně styk nezletilých s otcem pouze za Vaší přítomnosti. Asistovaný kontakt Pokud přicházíte sami a dobrovolně, domluvíte si ve vámi vybrané organizaci osobní schůzku. Asistované kontakty či tzv. ‚zvykací‘ režim ve Vašem případě může dopomoci dětem ze začátku si zvyknout na novou situaci a napomáhá zmírňovat negativní emoce a napjaté rodinné vztahy.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.


JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44