Může soud rozhodnout o tom, že má má matka právo vídat své vnouče?

Zodpovězené
10. led 2023

Dobrý den,

v létě se mi narodil syn, se kterým jsem se s přítelem odstěhovala z Prahy, kde mám svoji matku, se kterou bohužel nemám dobrý vztah, ačkoliv jsem se snažila o urovnání vztahu s ní několikrát, bohužel neúspěšně. S mojí matkou taktéž nevychází její další syn a její matka. Bohužel s ní je to těžké, takže jsem s ní odřízla kontakt, ale ona se snaží mermomocí dostat k mému synovi. Chce podat žádost k soudu, aby ho mohla vídat, pokud já jí to neumožním, a já si prozatím z mé strany nepřeji být s ní v kontaktu.

Pokud by podala návrh k soudu, co dál?

Tvrdí, že ze zákona na to má právo ho vídat. tak se chci zeptat jak to je.

Děkuji

Dobrý den,

Vaše matka má pravdu - má právo vídat své vnouče v případě, že vnouče má k Vaší matce blízký vztah.

Uvedené vyplývá přímo z § 927 zákona č. 89/2012 Sb.: "Právo stýkat se s dítětem mají osoby příbuzné s dítětem, ať blízce či vzdáleně, jakož i osoby dítěti společensky blízké, pokud k nim dítě má citový vztah, který není jen přechodný, a pokud je zřejmé, že by nedostatek styku s těmito osobami pro dítě znamenal újmu. Také dítě má právo se stýkat s těmito osobami, pokud tyto osoby se stykem souhlasí."

V případě zájmu o právní poradenství nebo zastoupení u soudu mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44