Neshody v manželství a složitá situace. Lze s touto situací něco dělat?

Zodpovězené
9. črc 2022

Dobrý den,

jsme manželé 14 let a máme 3 děti. Nejmladší má 6 let. Bydlíme v domě jeho rodičů, kde jsme si "opravili" bývalou stodolu na bytovou jednotku. Vše probíhalo už za trvání manželství. Od začátku to bylo tak, že já jsem platila jídlo a vše pro děti a manžel financoval opravy domu, který není náš. Občas mi něco přispěl, ale i po dobu pobírání RP to bylo stylem - jeden měsíc třeba 2000, druhý měsíc mi řekl, že teď nemá a ať si poradím.

On má ke své výplatě daňovou slevu (bonus) na všechny děti. Momentálně už nic neopravujeme, já už teda 3 roky pracuji, ale jen částečný úvazek kvůli rozvozu dětí do škol, mám asi o 10 000 menší výplatu než on. Bydlíme zadarmo, energie po nás tchán zatím nechce. Já z mé výplaty platím jídlo, drogerii, skoro všechno oblečení pro děti, boty pro děti, jízdné do školy pro nejstarší, školku pro nejmladší, denně musíme dojíždět do práce i do škol. Oba pracujeme ve stejné firmě. O manželově příjmu nevím skoro nic, jen pokud žádám o přídavky na děti, účetní mi to potvrdí.

Momentálně mi teda přispívá 6000 (většina z toho je právě daňová úleva na děti). Zbytek jeho výplaty si nechává. On má na svém účtu našetřené peníze (naposled, když jsem viděla doklad z bankomatu tak 500 000) a já mám problém vůbec zaplatit jídlo, naftu a potřeby pro děti. Sama bych chtěla něco naspořit, ale nemám z čeho. Pokud chci něco navíc, musím skoro žebrat a většinou mi stejně nic navíc nedá.

Lze prosím s touto situací něco dělat?

Jak by to bylo v případě rozvodu? Když je dům tchána, účtenky za materiál nemám, já navíc jen kupovala jídlo a tak...

Měla bych na něco nárok?

A může mě manžel "vyhodit" z domu, když není ani jednoho z nás (mám tu TP)?

Děkuji

Dobrý den,

co se týče financí, tak ustanovení § 697 zákona č. 89/2012 Sb. uvádí: "(1) Manželé mají vzájemnou vyživovací povinnost v rozsahu, který oběma zajišťuje zásadně stejnou hmotnou a kulturní úroveň. Vyživovací povinnost mezi manžely předchází vyživovací povinnosti dítěte i rodičů.

Uvedené znamená, že byste neměla "živořit" a výdaje ohledně dětí a domácnosti táhnout sama, ale měla byste s manželem hospodařit společně. Částka, kterou by Vám měl manžel dávat se dá vypočítat jednoduše, a to společné příjmy - společné výdaje = zbytek:2. V případě, že se s manželem nedomluvíte, můžete podat návrh na výživné na manželku na příslušný soud v místě Vašeho společného bydliště.

Co se týče rozvodu a rekonstrukce nemovitosti, která patří tchánovi, uvedené by nebylo předmětem vypořádání majetku po rozvodu, jelikož nemovitost nepatří ani jednomu z manželů. Musela byste žalovat tchána o vydání např. bezdůvodného obohacení, které byste však musela vyčíslit.

Manžel Vás z domu nemůže vyhodit z důvodu, že dům není v jeho vlastnictví a v tomto domě máte společnou domácnost. "Vyhodit" Vás však může tchán, avšak i tady je otázka, zda mezi Vámi nevznikla nájemní smlouva nebo jiná smlouva o užívání nemovitosti. Trvalý pobyt s tím však nemá nic společného, jelikož má jenom evidenční charakter.

V případě zájmu o právní poradenství nebo zastoupení u soudu mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44