OSVČ. Je nutné, aby o jiné činnosti věděl i zaměstnavatel, kde mám HPP?

Zodpovězené
10. led 2023

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na následující: Pracuji na HPP již několik let s tím, že bych si z důvodů nenadálých vysokých výdajů potřebovala přivydělat, současná výplata mi tyto náklady nepokryje. Jako ideální se mi nejvíc jeví ideálně činnost, která vyžaduje živnostenské oprávnění s tím, že náplň práce je podobná, ovšem ne úplně stejná, jako u zaměstnavatele. Byť je vykonávaná činnost podobná, nijak neohrožuje mou práci na HPP. Pokud to přirovnám, je to, jako bych pracovala na HPP v agentuře na doučování a po večerech doučovala pár žáků sama na sebe, přivydělala si a tím by to haslo.

Je nutné, aby o tom zaměstnavatel věděl?

Pokud se jednoduše dostavím na úřad, vyřídím si živnostenské oprávnění, je nutné o tomto informovat zaměstnavatele, resp. dozví se to?

Dotaz pokládám proto, že bych nerada, aby si zaměstnavatel můj záměr jakkoliv negativně vyložil (v nejhorším, abych se nevystavila riziku výpovědi); pouze si potřebuji přivydělat.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dle Zákoníku práce v § 304 platí: "(1) Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem."

Jelikož se jedná o doučování, doporučuji o tomto zaměstnavatele informovat.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44