Pracovní uraz. Bolestné mám dostat hned nebo až po ukončení nemocenské?

Zodpovězené
21. kvě 2024

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat. Mám uznány pracovní úraz, od srpna 2023 jsem na nemocenské.

Bolestné mám dostat hned nebo až po ukončení nemocenské?

Byla jsem na dvou operacích kolene a vím, že to lékař boduje a zaměstnavatel tvrdí, že až po ukončení.

Děkuji za odpověď.

Kačurková

Dobrý den,

bolestné upravuje §271c zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce:

(1) Náhrada za bolest a ztížení společenského uplatnění se poskytuje zaměstnanci jednorázově, a to nejméně ve výši podle právního předpisu vydaného k provedení odstavce 2.

(2) Vláda stanoví nařízením výši náhrady za bolest a ztížení společenského uplatnění odpovídající vzniklé újmě, způsob určování výše náhrady v jednotlivých případech a postupy při vydávání lékařského posudku včetně jeho náležitostí ve vztahu k posuzované činnosti.

Bolestné je tedy odškodnění za vytrpění bolesti, která vznikla v důsledky pracovního úrazu. Pro vyplacení bolestného musí nejprve lékař stanovit výši náhrady škody za bolestné v případě pracovních úrazů. Body lékař počítá dle nařízení vlády č. 276/2015 Sb. Posudek Vám může vypracovat buď Váš ošetřující lékař, praktický lékař či například soudní znalec.

Váš zaměstnavatel je ze zákona povinen být pojištěný pro případ odpovědnosti za škodu při pracovním úrazu. Odškodnění pojišťovny zaměstnavateli, který se pak následně vyrovná se zaměstnancem.

Dle ustanovení §271r zákoníku práce je zaměstnavatel povinen projednat se zaměstnancem, kterému se stal pracovní úraz, odškodnění jeho pracovního úrazu bez zbytečného odkladu.

Bolestné je možné uplatnit již po prvním lékařském ošetření po úrazu či po propuštění z nemocnice. Není třeba vyčkávat na ukončení pracovní neschopnosti. Jestliže by u Vás došlo v budoucnu ke komplikacím, doplatek bolestného je možný.

V případě, že zaměstnavatel či pojišťovna odmítají plnit, nezbývá Vám bohužel nic jiného než se obrátit na soud.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44