Střídavá péče. Mohu s tím něco dělat?

Zodpovězené
15. únor 2024

Dobrý den,

již jsem podala na soud žádost o svěření dítěte do péče. Má 4 a půl. Otec chce žádat o střídavou péči. Otec je na rentě, navštěvuje psycholožku a je uchazeč na Úřadu práce, i když si bokem vydělává. Nyní bydlíme spolu 10 let, byli jsme partneři, chci odejít, mít nový domov, OSPOD mi nepomohl.

Jak mohu odejít?

Syna nemohu vzít z trvalého bydliště a bez něho neodejdu.

Může soud vyhovět partnerovi, když dítě navštěvuje MŠ v jeho bydlišti?

Chtěla bych dítě k sobě do MŠ, kde pracuji, ale partner mi nepodepsal souhlas.

Mohu s tím něco dělat?

Vždyť by mohl současně chodit do dvou MŠ.

Děkuji

Dobrý den,

pro změnu bydliště dítěte je vždy nutný souhlas obou rodičů. Dle ustanovení § 858 občanského zákoníku rodičovská odpovědnost zahrnuje mimo jiné také určení místa bydliště dítěte. Rodičovská odpovědnost náleží zásadně oběma rodičům, a to bez ohledu na to, komu je dítě svěřeno do péče (jedinou výjimkou z této zásady je případ, kdy soud rodiče rodičovské odpovědnosti zbaví, případně ji omezí či pozastaví – což však dle vašich informací není váš případ).

Podle ustanovení §877 občanského zákoníku platí, že nedohodnou-li se rodiče v záležitosti, která je pro dítě významná zejména se zřetelem k jeho zájmu, rozhodne soud na návrh rodiče. Ve vašem případě se jedná o stěhování na větší vzdálenost a jedná se tedy o změnu významnou. Pokud se tedy s otcem dítěte nedohodnete na změně bydliště vašeho syna, pak musíte podat návrh k soudu. Soud po vylíčení a zvážení všech rozhodných skutečností rozhodne o bydlišti nezletilého syna. Soud při rozhodování vždy vychází z toho, zda je změna bydliště v zájmu dítěte a také bere v potaz, jakým způsobem se změna dotkne nesouhlasícího rodiče (tedy otce Vašeho syna). Tento návrh se podává k místně příslušnému soudu podle bydliště nezletilého.

Co se týče otázky svěření nezletilého dítěte do střídavé péče, je rozhodnutí na posouzení soudu dle všech relevantních okolností Vaší rodinné situace. Soud vždy dbá na nejlepší zájem dítěte, a to je jeho hlavním zřetelem při rozhodování v rodinných záležitostech. Soud přihlíží k tomu, co je v dané situaci nejlepší pro dítě a snaží se zajistit jeho optimální péči a vývojové podmínky. Pokud je dítě schopno vyjádřit svůj názor, soud k tomuto vždy přihlédne. Soud však bere v úvahu i další relevantní skutečnosti a faktory. Pokud by tedy střídavá péče byla pro nezletilého nevhodná a ohrožovala by jeho zdravý vývoj, pak soud otci nevyhoví. Zároveň můžete ve svém návrhu formulovat veškeré rozhodné skutečnosti, které považujete za důležité a také to, proč se domníváte, že je výlučná péče za dané situace pro nezletilé dítě tou nejvhodnější možností. S tím souvisí i volba MŠ a následně výběr základní školy vzhledem k místu bydliště. Je však třeba mít na paměti, že konečné rozhodnutí soudce bude záviset na všech faktorech a skutečnostech, které mu sdělily obě strany, tedy Vy i otec nezletilého. Zájmy nezletilého dítěte budou během soudního sporu zastupovány OSPODem.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44