Můžu si vybrat na kolik let půjdu na rodičovskou dovolenou?

Zodpovězené
24. lis 2021

Hezký večer,

letos v září mi skončil rodičovský příspěvek po prvním synovi. Měla jsem ho na 2,5 roku (půl roku jsem pobírala PPM). Teď jsem ve 4 měsící těhotenství a dva měsíce zpět jsem pracovala na DPP, a ještě dálkově dodělávám školu.

Můj dotaz zní: Budu mít i příští rok možnost volby, zda budu moct jít na 3 roky mateřské nebo budu muset na ty 4 roky? 🤦

Děkuji

Pěkný den,

pletete dohromady 2 rozdílné dávky - peněžitá pomoc v mateřství (PPM) a rodičovský příspěvek (RP).

Na PPM má nárok žena, která je v okamžiku nástupu na mateřskou dovolenou zaměstnaná a zároveň se dostatečně dlouho účastnila nemocenského pojištění, konkrétně alespoň 270 kalendářních dní v posledních 2 letech před nástupem na mateřskou.

Na RP má nárok každá žena, bez ohledu na zaměstnání. Je tam pak však zastropována maximální možná výše dávky, 10 000 Kč (celková výše RP je 300 000 Kč, záleží na Vás, jak si měsíční dávku stanovíte). Můžete však čerpat dávku RP přes vyměřovací základ otce dítěte, čímž byste mohla čerpat dávku rychleji.

Bc. Adéla Cachová
sociální pracovnice