Rodičovská a mateřská. Měla bych nárok?

Zodpovězené
3. srp 2022

Dobrý den,

v ČR pracuji na TPP od 16.4.2021, bydlím zde však pouze v podnájmu. Trvalý pobyt mám na Slovensku (kde jsem ale pracovala jen 3 měsíce po škole).

Chtěla bych se zeptat:
1. Budu mít nárok na mateřskou?
2. Pokud ano, jak se vypočítává mateřská? A zda se může vypočítat z platu manžela (pokud vydělává více).
3. Mohu po 6. měsíci dítěte nastoupit do práce na 2 dny v týdnu? Mám v takovém případě nárok na stejnou výši rodičovského příspěvku?
A měla bych v takovém případě nárok na příspěvek na jesličky?
4. Na jaké ostatní podpory nebo příspěvky mám ještě po porodu nárok?

Děkuji za odpovědi. 🙂

Hezký den,

co se týká nároku na peněžitou pomoc v mateřství, kontaktujte, prosím, místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení.

Nepíšete, zda máte v ČR aspoň přechodný pobyt - ten je při rozhodování o nároku na dávky důležitý.

Obecně k dalším dotazům:
3 - při pobírání rodičovského příspěvku není omezen výkon jakéhokoliv zaměstnání, je omezena pouze docházka dítěte do 2 let do jeslí či školky (max. 92 hodin měsíčně). Od 2 let dítě již může do školky neomezeně.

Výši rodičovského příspěvku si rodič volí sám, výkon zaměstnání na to nemá vliv.
Nevím, co myslíte "příspěvkem na jesličky". Jediné, co mě napadá, je sleva na dani, tzv. "školkovné", které může uplatnit jeden z rodičů při umístění dítěte v předškolním zařízení.

4 - Na tuto otázku nelze odpověď bez znalosti Vaší rodinné finanční situace. Může Vám vzniknout nárok na porodné, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení či dávky hmotné nouze.

Bc. Adéla Cachová
sociální pracovnice