V poslední době se mě v ambulanci nastávající maminky často ptají, jestli mohou v těhotenství pít kávu...a tady máte odpověď:
Malé množství kofeinu v těhotenství nevadí. Je však potřeba si uvědomit, že kofein není jen v kávě, ale i v čaji a dalších nápojích. Dobré je vyvarovat se káv s vysokým obsahem kofeinu, takže presovaná káva či ,,turek´´ nejsou vhodné. Šálek slabé instantní kávy denně naopak není problém. Většina kaváren v současné době také nabízí kávové speciality v bezkofeinové úpravě, což je pro těhotnou ženu ideální varianta 😀
Studie potvrdily, že maminky, které pily v těhotenství větší množství kávy, porodily častěji miminka s nízkou porodní hmotností.
Když jsem čekala syna (před dvěma lety jsem porodila), tak jsem uvažovala o koupi bezkofeinové instantní kávy a bylo mi řečeno, že je to prý sr..., hnus, slušně řečeno...🙂 Je to pravda nebo se může pít?
Taky to byla jedna z mých prvních otázek v ordinaci. Když jsem popsala můj typický šálek kávy (velký hrnek, jedna lžička instantní kávy, do poloviny zalit vodou, druhá polovina mléko), tak mi sestřičky řekla, že mléko s kávovou příchutí není problém 😆 nicméně v restauraci či kavárně jsem si dávala bezkofeinovou variantu, v chuti jsem rozdíl neviděla 🙂
To je humor ne? 🙂
A není v presu méně kofeinu než v rozpustne břečce?
Ja bych bez kavy zemrela 😂
@tipata
Není to pravidlo. Studie potvrdila, že maminky, ktere pijí větší množství kávy rodily častěji děti s nízkou hmotností než maminky, ktere nepily...Každopádně instantní káva denně. Presso občas; -) Já pila každý den instantní a v kavárně občas kofeinove presso a občas nekofeinove a vše bylo ok 🙂
@makynaeliska Já jsem před těhotenstvím pila cca 8 šálků kávy denně, takže chápu; -)
8?? 😲 😀
Dovolim si nesouhlasit 😉 v instantní kávě a hlavně v bezkofeinove je tolik hnusu , že bych jí nedoporučila pit ani netěhotným 😉
Ta bezkofeinova varianta dle meho nazoru neni vzdy takove terno a urcite ne pro tehotne. Velmi zalezi na metode, ktera je pri procesu odstranovani kofeinu pouziva.
Tak to jsem taky mimo studii 😃 pila jsem presso až dvě denně a syn měl 3650g 😊 navíc když jsem si chtěla koupit dekofeinizovanou zrnkovou kávu (rozpustný kekel nepijem) bylo mi řečeno, ať si dám raději 100℅ arabiku, která má min kofeinu než robusta, protože kofein se z kávy odstraňuje chemickou cestou, což je logicky nezdravé
@priserkajd ono základ je řídit se pravidlem všeho s mírou. ..😉
Já pila colu i kafe každý den a syn se narodil a měl 4010 g 😀
Zrovna ted na posledni kontrole jsem se na to ptala sveho dr. kvuli nizkemu tlaku, mela jsem 96/63 a po ranu je mi pekne blbe. A bylo mi odpovezeno, ze radeji poradne presso nez nejakou rozpustnou kavu.
V těhotenství by množství kofeinu nemělo překročit 200 mg denně. Turek má okolo 170 mg, male picolo asi 100, rozpustna káva záleží jak ji děláte 😉 pokud lžička do velkého hrnku a dolít mlékem tak to nestojí za řeč 🙂...důležité je si uvědomit, že je kofein i v jiných nápojích...kakao, čaj atd...
Kávu jsem pila jen do velkého UZ 1x denně slabou rozpustnou s hromadou mléka, ak jsem přestala úplně protože malej o 14 dní zaostával s velikostí. Při narození měl 46cm a 2700g donošený v termínu jako nejmenší na oddělení. Já jsem měla při narození 46cm a 2650g a moje máma kafe nepila vůbec...tak kde je chyba?
@yelowangel Já bych řekla že nikde. Dolní hranice normalní porodní hmotnosti je 2500 g ... Jinak IUGR tedy růstová retardace plodu má mnoho možných příčin...
Holky prosím, vy které jste pily kafe z presovače v těhotenství, jak jste to dělali po porodu při kojení? Taktéž si dám jednu kávu denně a přemýšlím, jak to budu dělat po narození mimča když budu kojit. Jestli přestat pít úplně nebo třeba ihned po kojení si kafčo dát? Když už je na to malá zvyklá teď v bříšku, tak jestli to bude stejné i po porodu když to bude v tom MM?
Děkuji, zůstanu u toho jednoho a uvidíme 🙂
Normalne si dam 5-6x espress denne. V tehu jsem to stahla na 3. Kdyz jsem kojila, tak taky 3 denne. Dcera spi krasne. A 100x lepsi french press nez ty instantni sracky ( dyt to jsou zbytky)!
Taky nesouhlasim. Pila jsem denně jednoho turka a první dcera měla 3,64 kg,druhá 4,08 kg
@petrufa86 To je jedině dobře. Jak říkám podle studie měly maminky pijící větší množství kávy větší riziko, že porodí miminko s nízkou porodní hmotností... Jinak mnoho z nás je ve spoustě věcí mimo studie 🙂 Jinak ten turek má 174 mg což je v limitu těch 200 mg denně. Problém je právě ten skrytý kofein v jiných potravinách...
@mr_falko Já bych to tak nehanila...jsoi instntní kávy, které jsou pitelné a neškodné....ale souhlasím presso je presso..ale dobré presso. A s dobrým pressem je to občas dost problém. Často se mi stává, že v kavaárně dostanu presso, které je přepálené a nedá se pít ☹...ale to už by byla diskuze 🙂
@janyshka pracovala jsem v Nespressu a na skoleni ukazovali a rikali, z ceho je instant. Od ty doby jsem to zakazala pit i muzi 🙂 A kdyz je nejhur, dam si turka. DOma mam samozrejme Nespresso a ted uz ho ma i vetsina znamych - se nakazili. Ovsem nekdy v restauraci to je pech, kdyz se jim to nepovede. Obecne si stejne myslim,ze furt lepsi kafe nez chlast, cigara a jiny fajn latky....
jesteze jsem to kafe pila, neumim si predstavit, kolik by vazil, kdybych ho nepila. Prvni 4570, druhej 4370. Pila jsem x kafity denne. Ne instatnich.
troufnu si nesouhlasit 😀 , kávu jsem pila celé těhotenství u obou, silnou z frensch press a obě děti jsou spáči a dcera měla 4kg a syn 3.5kg. Je pravda, že jsem pila jen tu jednu denně, pak výjimečně slabou rozpustnou. Ale s nízkým tlakem jsem musela a stále musí mít ráno svůj "budíček" 😀