Druhy látkových plen

Druhy látkových plenDruhy látkových plen můžeme odlišovat podle jejich střihu a nebo podle použitého materiálu. Nejméně savé, ale nejrychleji schnoucí jsou bavlněné pleny, mají tendenci hrubnout. Více savé, déle schnoucí a na omak drsnější jsou konopné pleny. Skvěle savé, ale zároveň dlouho schnoucí jsou bambusové pleny, na omak jsou jemné a hebké, dobře prodyšné. Maximální savosti dosahují látkové plenky asi po třech vypráních, bambusové až po deseti.

Materiál plenky může být tkaný různým způsobem, nejpoužívanější je plenkovina (materiál čtvercových plenek), úplet (mírně pružný), flanel, froté (s drobnými smyčkami na povrchu) a velur (s jemnými krátkými chloupky).

Plenky se nabízejí jednovelikostní, velikost se upravuje skládáním nebo patentky, nebo vícevelikostní, ty se označují např. S, M, L a XL, nebo podle hmotnosti, vyrábějí se i novorozenecké7 (pro malá a nedonošená miminka4). Jednovelikostní pleny jsou méně nákladné nákladné, na druhou stranu se více opotřebují a na malé miminko jsou objemné.

Čtvercové pleny

Klasické pleny, které známe všichni z dob našeho dětství, se vyrábějí nejčastěji z bavlny a méně často z bambusu. Jsou nejméně savé, ale taky nejrychleji schnou (pouze několik hodin). Pro zvýšení savosti se do poskládáné čtvercové plenky může přidat další čtvercová plenka složená narovno nebo vkládácí plenka, je možné si s nimi vystačit celé plenkové období. V nabídce jsou čtvercové pleny v různých gramážích (hustotě vláken), na přebalování se hodí jen ty silnější, např. Kikko lux a Libštátské extra kvalita. Musí se před použitím skládat3, upevňují se obvykle snappi sponkou1 a vždy je na ně nutné použít svrchní kalhotky1. K dostání jsou ve dvou velikostech, 70 x 70 cm a 80 x 80 cm. Na přebalování postačují ty menší, jak dítě roste, tak se plenky nejprve skládají na novosklad3, na draka1 a nakonec narovno (to již není třeba snappi sponka). Ty větší čtvercové plenky lze využít jako ručníky, pod hlavičku miminka či k zavinování3.

Čtvercová plena

Vícevrstvé plenky

Tvarem jsou stejné jako klasické čtvercové pleny, jen mají střed plen složený z více vrstev. Okraje obvykle obsahují 2 až 3 vrstvy tkaniny, středový pruh 6 až 8 vrstev. Nejčastěji se vyrábí pevné bavlněné nebo častečně pružné bambusové. Vícevrstvé pleny jsou značně savé a také poměrně dlouho schnou (přibližně 1 den). Přes tyto plenky jsou nutné svrchní kalhotky1. Mohou se prodávat v různých velikostech (rozměrech čtverce). Dají se používat při různém skládání3, k jejich upevnění (kromě skladu narovno) lze použít snappi sponku1.

Vícevrstvé pleny

Zavazovací pleny

Vyrábí se z pružného úpletu, velikost se upravuje založením, kolem pasu se upevňují zavázaním sňůrek. Dobře schnou, ale jsou poměrně málo savé, používají se spíše jako těsnící vrstva na jinou plenku, např. čtvercové nebo vícevrstvé. V České republice jsou dostupné vázací pleny značky Disana. Musí se přes ně dávat svrchní kalhotky1.

Kalhotkové pleny

Jedná se o vytvarované plenky, obvykle s gumičkami kolem nožiček a na zádech, velmi dobře proto těsní. Jsou k dostání buď v jednovelikostní (délka sedu se upravuje pomocí patentů), nebo vícevelikostní variantě. Zapínat kolem pasu se mohou na patenty, na suchý zip nebo pomocí snappi sponky1. Někomu se lépe zapínají patentky, jinému suché zipy, obzvlášť na malá miminka se obvykle plenky lépe dotahují pomocí suchých zipů, starší děti mohou suché zipy škrábat na bříšku nebo se je samy naučí rozepínat, suché zipy je také potřeba před praním zapnout, aby se nepoškodily i ostatní plenky v pračce. Nejčastěji se kalhotkové pleny vyrábí z bambusu, konopí či bavlny. Schnou 1 až 2 dny, což je daň za jejich vysokou savost. Samozřejmostí jsou s nimi dodávané vkládací plenky, které se dají vpínat nebo vkládat pro zvyšení savosti. Přes tyto plenky jsou vždy nutné svrchní kalhotky1.

Kalhotková plena

Kapsové pleny

Jedná se u PUL svrchní kalhotky se všitou kapsou, která je na straně k pokožce miminka propustná (např. mikrovláknová nebo flísová) a dává se do ní vlastní savá plena (vkládací plena, narovno složená čtvercová nebo vícevrstvá plena). Musí se vždy vyprat všechny části počůrané kapsové pleny. Nevýhodou je tedy vyšší opotřebování plenky, delší doba schnutí a vyšší cena. Výhodou je, že ji lze předem vycpat podle potřeby více či méně savou plenkou a kapsová plena je pak připravena k rychlému použití.

Kapsová plena

AIO pleny (all in one = vše v jednom)

Tvarem připomínají jednorázové papírové plenky a jsou stejně tak jednoduché na použití, mívají poměrně štíhlý střih. Na tyto plenky již není potřeba svrchních kalhotek1, mají v sobě integrované PUL kalhotky. Mohou mít zapínání na patentky nebo na suchý zip. Po použití se musí vyprat celé. Jejich nevýhodou je mírně nižší savost, tudíž nejsou tolik vhodné např. na noc, dále poměrně vysoká pořizovací cena a dlouhá doba schnutí. Některým dětem nemusí dobře pasovat, mohou protékat. Často velikostně nevystačí až do odplenkování8.

AIO plena

SIO pleny (snap in one = připnuté k sobě )

Co se týče vlastností, výhod i nevýhod, tak jsou téměř to samé, co plenky AIO. Rozdílem je, že savá jádra lze od kalhotek odepnout. Plenka proto o něco rychleji schne a také obvykle stačí při pročůrání plenky jen odepnout savé jádro, připnout nové a plenku znovu použít. SIO pleny nepatří mezi nejsavější, jsou poměrně drahé, ale připravenou sepnutou plenku je snadné použít.

SIO plena

Vkládací pleny

Mají tvar obdélníku, podlouhlého oválu nebo velké menstruační vložky bez křidélek. Slouží k dovycpání čtvercových, kalhotkových, kapsových a SIO plen pro zvýšení savosti. Obvykle se vyrábějí z nejsavějších bambusových tkanin, případně z umělého mikrovlákna. Jako vkládačky je možné použít i froté žínky nebo nastříhané a obroubené froté ručníky.

Vkládací plena

Tréninkové kalhotky

Jedná se prakticky o málo savou natahovací nebo na patentky zapínatelnou AIO plenku určenou pro starší děti, které se odplenkovávají8.

Více o druzích látkových plen na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/05/14.pdf
  2. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/06/17.pdf
  3. https://web.archive.org/web/20161129000729/https://www.branakdetem.cz/clanky/latkove-pleny-a-bkm
  4. https://web.archive.org/web/20150609015449/http://petrol.natur.cuni.cz/~maky/final_letak_latkovky...
  5. https://web.archive.org/web/20160308101450/http://latkovepleny.cz/slovnicek-latkove-pleny
  6. http://www.latkovky.info/
  7. http://jituli.blogspot.cz/p/o-latkovy.html

Hodnocení a zkušenosti s druhy látkových plen

Máš zkušenost s druhy látkových plen?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost