Můžou mi ho vzít? Lze napadnout soudní rozhodnutí o adopci?

stistko77
28. pro 2017

Vím, že toto téma je asi už na právníka, ale třeba má někdo vlastní zkušenost...
Před třemi roky jsme si osvojili chlapečka (prošli jsme celou tou agendou před... žádost, povinné semináře uchazečů a čekání a čekání....)
Pak nám bylo oznámeno, že jsme byli vybráni, proběhlo seznámení a postupné předávání od dočasných pěstounů...
Soudní rozhodnutí o svěření do dočasně péče a poté právně osvojení.
K adopci však matka souhlas nikdy nedala a chlapeček jí byl soudně odebrán. Další dva sourozenci byli umístěni do pěstounské péče.
Chtěla jsem tedy, do budoucna, udržet kontakt se sourozenci, až se jednou malý bude ptát na své biologické sourozence.
Ale dozvěděla jsem se, že matka si našla nového přítele a nyní je "vzornou matkou", požádala o navrácení děti z pěstounské péče do vlastní.
Je možnost, že by usilovala i o našeho chlapečka, je možnost, že by uspěla?

petrasipkova1
28. pro 2017

Snad někdo napíše,určitě najdete dobrého právníka, kolik bylo malému když k vám přišel ? To je hrozný,když ženská mysli bůhví čím a chudáci děti 😢

stistko77
autor
28. pro 2017

Malý měl 10 měsíců, když jsme se viděli poprvé....pak probíhalo postupně předávání od přechodných pěstounů (tam byl od porodnice) a 1. rok jsme slavili už "doma" 😉

arola
28. pro 2017

A nebyla matka zbavena rodičovských práv? Naše bio taky nepodepsala souhlas a byla zbavena rodič. práv, už nemá na dítě žádný nárok.

mary.jane
28. pro 2017

@stistko77 vim, ze tady na konikovu se adopcemi hodne zaobira @wrtulka, tak treba poradi...

petrasipkova1
28. pro 2017

@stistko77 Hmm, takže jste pro něj maminka Vy,no byl by pěkný hnus kdyby ho dostala ona jen tak, že se jí to zrovna hodi,snad je tady ještě kousek spravedlnosti, budu moc držet palečky a napište když bude něco nového, budeme na vás myslet !!!

stistko77
autor
28. pro 2017

@arola jj, byla. Ale i tak mám dojem, že tam je nějaká "x-leta" ochranná lhůta 😱

arola
28. pro 2017

@stistko77 O nějaké ochranné lhůtě nic nevím, taky by mě to zajímalo. Zkuste napsat dotaz na stránky www.adopce.com, tam vám poradí přímo odborníci z oblasti náhradní rodinné péče.

werumka
28. pro 2017

@stistko77 Kdyby nebyla zbavena rodičovských prav, nemohli byste chlapecka osvojit. V tenhle moment jste zapsání v rodném listu jako biologičtí rodiče. I kdyby matka usilovala o cokoli, tak jednak už k tomu nemá právo a druhak není v zájmu dítěte odebrat ho od vás. Vůbec se neboj 🙂 od roku 2014 už se nedělá zrusitelne a nezrušitelné osvojení. Je tam ted akorát lhůta tří let od rozsudku, ale ta se dle mého využívá hlavně k tomu, kdyby se jednalo o nějaké právní pochybení. A je to spis ochrana vas jako osvojitelu. Ale i tahle lhůta už je za vámi. Opravdu bych se tohohle vůbec nebála. Tahle paní je z právního hlediska pouze cizim člověkem.

stistko77
autor
28. pro 2017

@werumka Děkuji moc 😘😘😘

krteczech
28. pro 2017

@werumka přesně tak.

mumik
28. pro 2017

Pokud jste si ho osvojili,tak by na malého neměla mít nárok,jen na děti, které jsou v pěstounské péči.

wrtulka
29. pro 2017

Váš chlapeček byl osvoje, tzn. před zákonem je už brán jako by se vám narodil. Nebojte o něj biologická matka opravdu žádat nemůže. Ono ani u těch v PP to není taková legrace, pokud dlouho nejevila zájem atd.

houpacikonik
29. pro 2017

je tak, jak pise wrtulka. Pokud vam byl soudně svěřen do osvojení a doud probehl v době, kdy mel maly rok, je jen váš. Nikdo vam ho nemůže vzít. v Rodnem Listu jste zapsani jako matka a otec. původní matka jiz nemá žádný ( moralni, právní, dedicky, a nevim jaky) nárok.

arola
29. pro 2017

A nevíte náhodou někdo, jak by to, čistě teoreticky, bylo u situace, že otec nebyl uveden v rodném listě, o dítěti neví. Dítě bylo osvojeno. Co by se dělo v případě, že by se biologický otec po čase náhodou objevil a na dítě si dělal nárok?

houpacikonik
29. pro 2017

@arola dite bylo osvojeno. no čistě teoreticky. pokud by v RL chybel otec, a pravy by si udelal testy otcovství, pak by asi musel pres soud. a kdo vi, jestli vy to svhvalili.

arola
29. pro 2017

@houpacikonik Osvojené dítě v RL nyní otce má. V původním RL otec nebyl uveden.

stistko77
autor
29. pro 2017

@arola jj, dobrá otázka....

houpacikonik
29. pro 2017

pokud osvojene dite ma zapsane oba osvojitele - matku i otce - osvojeni je provedeno nebo soudne potvrzeno po 1 r veku ditete, je tentokrok nevratný. původní bio rodice ztratili vesketa prava a povinnosti k dítěti a nelze je ziskat zpet.
Jedina možnost jak se osvojence vzdat je, kdyz se osvojitele rozvedou, jeden zemře aj. a novy rodič si dite osvojí se souhlasem puvodniho osvojitele.
Pikud se osvojitele rozvedou, jsou brání jako rodice ditete a resi se uprava vztahu ve výchově, vyzivne a v případě úmrtí dedictvi.
PS: bio ma smulu i kdyby se na ucho stavel

journals
30. pro 2017

@stistko77 osvojeni = adopce. Bud je tedy dite v adopci (zakl.predpoklad je, ze je pravne volne) a dite uz je “vase” nebo neni, jste pestouni a pak tusim odebrani mozne je. Z dotazu nechapu, jestli je dite v adopci nebo v PP.

houpacikonik
30. pro 2017

@journals nastuduj si prosim zakladni rozdily mezi adopci(osvojenim) a PP. U osvojeni je dítě navzdy novych rodičů. u PP má dítě svoje rodiče, pestouni hl maji na vychovu. deti v pp se mohou vratit k rodicum. proto se i udrzuje s rodici styk, pokud je z jejich strany zajem a neskodi diteti.
Tazatelka se tedy o sve dite bat nemusi. aktivni udrzovani kontaktu se sourozenci bych ukoncila. Bude to ochrana pro vsechny. ze zakona ma pouze povinnost vysvetlit dítěti, jak se veci maji.
Matka, ktere byly děti odebrány, může žádat o jejich navraceni, pokud splni zakladni podminky. Prace, bydleni, bez drog a alkoholu a dalsi.
Navic neni informace, proc byly deti odebrany. Matka muze byt nesvepravna i částečně, mentálně zaostalá, mohla brat drogy, chlastat, ublizovat je toho dost. a navrat neni tak jednoduchy.
Někteří rodice dokáží delat pestounum dost problemy.

journals
30. pro 2017

@houpacikonik vysvetlovat mi to nemusis. Jen jsem nepochopila, proc zakladatelka pise ze ma dite osvojene, ale matka odmita dat souhlas k tomu, aby bylo pravne volne. Proto pisu, ze dotazu nerozumim.

stistko77
autor
30. pro 2017

@journals Bio matka nedala souhlas k adopci, o dítě však od porodu nejevila zájem. Malý byl tedy u přechodných pěstounů a cca po 10 měsících byl bio matce soudně odebrán. Pak jsme no měli nějakou dobu v dočasné péči a teprve po uplynutí "lhůt" jsme mohli podat žádost k osvojení. Celé to trvalo přes rok, právě proto, že bio nekomunikovaly, nepřebíral poštu ....

houpacikonik
30. pro 2017

@stistko77 nikfo vam ho nevezme

stistko77
autor
30. pro 2017

@stistko77 omlouvám se za překlepy....lítaly kolem mne děti.. a pak už jsem neopravila😂