Darované embryo, máte zmapovaná rizika, úspěšnost, cenu?

katty77
21. bře 2016

Ahoj holky, je tu někdo, kdo zvažuje příjem darovaného embrya? Máte zmapovaná rizika, úspěšnost, cenu,..? Nám byla tato možnost nabídnuta po 5-ti neúspěšných IVF....Díky moc z vaše zkušenosti!

wrtulka
7. dub 2016

@katty77 ale vždyť tohle je taky adopčátko jen si ho odnosíš!!!!

Vidím že sem se dotkla citlivého tématu nechci se s tebou hádat. Nech si to v klidu projít hlavou, přečti si něco o tom jak vzniká identita člověka a uvidíš sama..zeptej se na to psychologů..

pavlina1976
7. dub 2016

@katty77 Krásně jsi to napsala 🙂. Jak jsem psala moje dcera mi fakt není podobná 😀 , ale protože už je veliká a má stejný gesta a stejně mluví, tak mi holky říkaly jak mi je podobná 😀 . Naprosto s tebou souhlasím. Nechám to a uvidím 🙂

katty77
autor
7. dub 2016

@wrtulka jé, no to neber jako hádání, jen řešíme, co je dobré a co ne a já jsem za tvůj názor vděčná, navíc máš adoptované dítě, takže určitě víš víc než my, co nemáme žádné zkušenosti...

Adopčátko je to každopádně, ale jednak si ho odnosíš, takže okolí nezaznamená, že sis najednou přivezla děťátko, jednak ten vztah ti začně právě už v prenatálním období a v neposlední řadě si sama psala, že žena může převést nějaké geny dítěti... Takže v principu je to adopčátko, ale v důsledku se to více blíží vlastnímu děťátku než tomu adoptovanému...

Právěže o identitě člověka jsem četla hodně a vyplývá mi z toho, že se vytváří prostředím, v kterém dítě žije. Ano, je tam i ta ryze biologická identita, ale nemyslím si, že hraje tak velkou roli jako ta sociální a kulturní....

katty77
autor
7. dub 2016

@pavlina1976 ano, to je ono, děti vše opakují, takže i když ti dcera není podobná fyziologicky, je ti podobná chováním 🙂

wrtulka
7. dub 2016

@katty77 to jsem rada nechtela sem aby to pusobilo ze neco vnucuju
Ja to prave konzultovala s nasi klicovovou socialni pracovnici a taky s psycholozkou vsichni sme se shodli na tom ze urcite rict!
U dcery kterou sme si dovezli v 17ti dnech a taky vsichni rikaji ze je nam desne podobna uz id miminka vypravime jak je z toho domecku prirozene normalne co se zepra zodpovim
U druhatka bysme zase rikali ze nam k nemu pomohohli hodni pani doktori a pak dle otazek potreby veku dal info prirozene v klidu rozsirivali
Dite o sobe ma vzdy vedet vic nez co o nem vi ostatni

wrtulka
7. dub 2016

@katty77 jako delat z toho tabu je blbe neverim ze by to cemukoli prospelo
Holky a jeste neco co vam doktor nerekne
Deti z darovanych bunek plni ordinace psychologu asi 1/4 z nich se s tim ze nevi kdo sou ti darci blbe srovnava

wrtulka
7. dub 2016

Tuhle informaci oficialne nikde nenajdete mam ji od psycholozky ktera nas posuzovala jako druhozadatele mluvili sme o tom v souvislosti s detmi z babyboxu tam je situace hodne ppdobna

katty77
autor
7. dub 2016

@wrtulka naprostý souhlas u klasické adopce, tam mám absolutně stejný názor a jak píšeš, tam by se v opačném případě (tajení) mohlo stát, že o děťátku ví okolí víc než ono samo a to je základ pro obří průšvih...

U toho darovaného embrya záleží jen na tobě, kdo to bude vědět.... Jak psala pavlina1976 neuvedla to ani u vyšetření, která podstupovala, nebylo to prostě potřeba.... Dokud (a doufejme, že k tomu nedojde) není děťátko z darovaného embrya vážně nemocné a ty mu nemůžeš coby nebiologický rodič pomoci, nevidím důvod, aby vědělo, že má jiné biologické rodiče. Však co může být víc, než že si to dítě odnosíš, porodíš, odkojíš, vychováš.... V čem je to jiné než u rodičů s vlastními embryi? A pokud se v dospělosti od nás dozví pravdu, tak nevidím důvod, proč by mu to mělo uškodit. Kdyby ke mě dnes mamka přišla a řekla mi, že jsem z darovaného vajíčka, embrya nebo že jsem adoptovaná, tak mi to je jedno.... Kromě zvědavosti, co je k tomu vedlo, by mě to asi nijak nezasáhlo... To je můj názor...

pavlina1976
7. dub 2016

@wrtulka To je sice možný, ale bohužel to nikdy nebudou vědět, kdo jsou ti dárci, je to anonymní 🙂 . A určitě děkuji taky za tvoje zkušenosti a názory, je určitě dobře o tom vědět ze všech stran a přemýšlet o tom 🙂.

pavlina1976
7. dub 2016

@katty77 A u něktěrých nemocí ani to, že jsi bilogický rodič neznamená, že mu můžeš pomoci 😕 . I tak nemusíš být vhodná....

wrtulka
7. dub 2016

@katty77
@pavlina1976 no takhle říct to jako dospělému..to je riziko taky..někteří lidé jak to píšete to vezmou bez větších problémů
ale jiné ( a to nevíte jaké to dítě bude) to může velmi vážně tam uvnitř radnit - to že jste jim lhali nebo neřekli pravdu může pošramotit celý váš vztah
jsou adopčátka která se to dozvěděla až v dospělosti a pohoda dali to vztah s rodiči neutrpěl protože chápali
ale jsou adopčátka která se to dozvěděli v dospělosti a nenávidí za to své rodiče vztah šel do pryč znám obě možnosti
nebo případ kdy třeba jen bio otec byl jiný a neřeklo se to dítku a to se toho nějak domáklo v pubertě..
jako dítko vám možná bude možná nebude podobné a co dkyž si z něj nějaký spolužák kvůli tomu bude dělat srandu
holky nevím já bych vysvětlovala úměrně věku a potřebě
třeba u nás malá ve 4 letech ví že je z domečku, že byla u jiné paní v bříšku a jak se ta paní jmenovala a nemá s tím žádný problém
je to i o tom proč že to vlastně těm dětem nechcete říct? Dost často se tam někde v nitru skrývá..no protože já s tím mám nějaký problém mrzí mě že nemá moje geny, že není po mě..stydím se za to, bojímse že se mu budou posmívat..a tak dál

wrtulka
7. dub 2016

a ještě jeden aspekt víte kolik bio sourozenců, nebo polovičních může dítku běhat po republice? Dárci můžou chodit opakovaně nikdo to skrz centra nekontroluje do jednoho může přijít mám pocit 10x a co ty další naše republika je malá
TAkže až si bude chcít založi rodinu bude to muset vědět!

katty77
autor
7. dub 2016

@pavlina1976 ano jasný, spíše jsem myslela u nemocí, u kterých bys teoreticky mohla pomoci (darování k. dřeně, ledviny apod.)... Ale to doufejme nebudeme řešit žádná z nás ať je původ embrya jakýkoli....

evulinka27
7. dub 2016

@wrtulka to je super přístup, že to tak dětem říkáte úplně odmala.. Kdybych někdy měla mít adoptované dítě, tak bych to praktikovala úplne stejně. Protože to dítě s tím vyroste a bere to jako samozřejmost. Prostě jsem z toho domečku, nebo mamince pomohli doktoři.. než se to dovědět jako šokovou zprávu v době, kdy plně rozumím všemu co se děje..
Já jsem byla na druhé straně a darovala jsem. Zda to vyšlo se nikdy nedozvím. Bylo to před 7mi lety, když se ještě mohlo v 18ti letech. Dnes je hranice posunutá. Bylo mi provedeno opravdu hodně testů, hodně vzorků krve, důkladné dotazníky, rodinné anamnézy až po bůhvíjaké příbuzné.
Důvod byl ten, že jsem si vždy přála velkou rodinu a věděla jsem, že jsou páry, které miminko mít nemůžou. Tohle byla pro mě cesta jak pomoci někomu k tomu, aby bylo děťáko alespoň vlastního tatínka a maminka si ho mohla odnosit a mít ho také za vlastní.. Vyplňovala jsem i barvu očí, vlasů, výšku a vše a říkali, že vždy hledají příjemce, co jsou mi co nejvíce podobní..

katty77
autor
7. dub 2016

@wrtulka to nejsou žádné mindráky, co mě vedou k myšlence, neříct to dítěti, ale naopak, ráda bych ho chránila. Jak píšu, adoptovanému děťátku bych to taky řekla, protože okolí ví, že jste si mimi dovezli, okolí taky drbe, takže je jasný, že dříve či později by nějaký "dobrák" rád dítě informoval... Ale já prostě nevidím důvod, proč říkat dítěti, které si odnosím, že je z darovaných buněk. Ty píšeš, že se najde spolužák, který mu to řekne. No a to nenajde, když to nebude nikdo vědět. Naopak, právě proto, že kdybych mu to řekla, tak bych mohla negativně ovlivnit jeho dětství - děti jsou žárlivé, takže to naše uvidí, že se babička teď v tuto chvíli mazlí s jiným vnoučkem, nebo že dostane o pusu navíc, apod a hned mu bude šrotovat, že je to kvůli tomu, že není "naše". V období vzdoru se z toho může akorát tak stát zbraň ( no jo, kdybych byla vaše, tak mi to dovolíte, že jo?), apod. A to nepočítám, jak by to narušilo vztahy, kdyby se nám pak podařilo otěhotnět přirozeně a měli bychom ještě jedno, biologické dítě.... Děti mají křehkou dušičku a myslím, že "pravdou" by se více uškodilo... Chápu, jak to všechno myslíš, ale u těch darovaných embryí s tebou nesouhlasím. a ohledně toho možného incestu - už po několikáté píši, že dospělému dítěti bych to pak řekla, už jen kvůli tomu, že nám táhne na 40, takže bychom byli staří rodiče, chtěli bychom, aby znalo pravdu než umřeme 🙂

xyrina
7. dub 2016

Ahoj holky, já znám docela čerstvy případ z naší hodně vzdálené rodiny. Žena otěhotněla s manželem po 35 roce, ale dítě mělo Downuv syndrom, tak těhotenství ukončili. Poté šli na IVF s darovanými vajíčky a to bylo úspěšné. Narodily se dvojčata. Po nějaké době manžel onemocněl rakovinou a zemřel. V době jeho nemoci vyšlo najevo, že nebylo darované jen vajíčko, ale celé embryo, takže biologicky nejsou děti ani jednoho z manzelu. Tato zpráva letěla světem rychlosti blesku, dvojčata už byly ve školním věku. Do té chvíle nikdo nepochyboval o tom, že jsou zpulky biologické po otci. Jak to dopadlo, nevím. Jestli se to dvojčata dozvěděly, taky nevím. Ale opravdu je to velmi citlivé téma. Taky myslím, že kromě partneru, by se to s ostatníma nemělo resit. Ale pak jsou situace, kdy je to velmi důležitá informace jak pro okolí, tak pro dítě. A teď babo raď, že?

katty77
autor
7. dub 2016

@xyrina Ahojky, a to popletli v centru nebo manželé věděli, že je darované celé embryo? Jinak je spousta názorů pro i proti říci to dětem, je to fakt děsně těžký, citlivý a není pro to žádná šablona, každá mysl je jiná.... :-/

xyrina
7. dub 2016

@katty77 Oni samozřejmě věděli, ale nikdo jiny.

wrtulka
7. dub 2016

@xyrina no za me rict nevidim v tom problem rodice sme my jde jen o geny podobu a tak

katty77
autor
7. dub 2016

@xyrina no tak to pak těžko říct, co je vedlo k tomu, říci ostatním jen půlku pravdy. Museli mít důvody... Všude je ten tlak okolí jiný, jiná rodinná situace, apod.... Jak píšu, není na to šablona a obojí má své pro i proti... A každá z nás, ať na to máme názor jakýkoli, se k tomu postavíme s tím, že děláme pro dítě to nejlepší...

pavlina1976
7. dub 2016

@katty77 naprosto s tebou souhlasím 🙂. Krásně to píšeš, mám naprosto stejný názor a už kvůli tomu, že mám vlastní dceru a to co píšeš mezi sourozenci se opravdu může stát i když to tak třeba vůbec není, ale děti jsou vyčůraný až hrůza a vše využijí pro sebe 😀 😀 . Koukám, že i věkem jsme si blízké 😉 .
@wrtulka nezlob se, ale nelze jednoznačně říct, že tvůj názor je prostě ten správný a nejlepší. Taky to u mě není žádná stydlivost, Každý jsme jiný a každý to jinak přijímá...A jestli se má vztah s rodiči rozpadnout v dospělosti, tak se ti může klidně stát s vlastníma dětma, máme to v rodině, sestra se obrátila proti našim bezdůvodně a je jejich!

katty77
autor
7. dub 2016

@pavlina1976 jj, téměř vrstevnice, taky bych příští rok chtěla k 40. narozkám takový krásný dárek, jako máš ty 🙂 koukala jsem na tvůj profil a na tvou cestu od transferu, po první //, až k dnešku... to je tak úžasný, ještě jednou ti moc gratuluji... Mě to tak pozitivně naladilo, všechny pochybnosti jsou najednou pryč a nejraději bych si ještě dnes běžela pro embryjko 😀

pavlina1976
7. dub 2016

@katty77 Povede se to, uvidíš 😉 . Nám se to povedlo na 6tý pokus, krásný embryjka blastocysty, ale jsem přesvědčená, že věkem a endometriozou jsou špatné kvality. Hlavně, máte udělanou imunologii? Povedlo se to díky imunu, že jsem jedla metypred 6týdnů před a potom do 16tt 🙂 . Možná kdybych si tu imunologii nechala udělat dřív, tak se to povedlo z našich embryjek, kdo ví 🙂 . Ale takhle to mělo být a já jsem šťastná a hlavně jsem na něj hrozně zvědavá a říkám si, jaký asi bude 😀 .

katty77
autor
7. dub 2016

@pavlina1976 my byli na imunologii před x lety, asi před pěti, ale jen v HK a testovali nás oba jen z krve. Tam se nic nenašlo. Nedávno jsem se dozvěděla, že tyto testy nejsou kompletní, takže jsme se na začátku roku objednali do ústavu pro péči o matku a dítě do prahy-podolí, tam jsme byli teď v úterý a měsíc budeme čekat na výsledky. Mě tedy opět vzali jen krev, ale manželovi sperma, tak uvidíme, no... jinak máme všechna možná vyšetření plus jdu ještě teď v pondělí na hysteroskopii. Tam se asi rovnou podle výsledků domluvíme, co dál. Počkáme na ty výsledky z imuna a pokud budou v pořádku, tak už asi ani moje vajíčka zkoušet nebudem a půjdem rovnou na darované embryo. Pokud se tam najde nějaký problém,zkusíme to ještě přeléčit a necháme si udělat třeba nativ nebo mini IVF. Ale počítáme spíše s tím darovaným e.

Se ti nedivím, že se těšíš a že seš zvědavá 🙂 a je super, že vám vyšel chlapeček, když už máš doma holčičku, 🙂 Vy jste měli imuno v praze nebo taky jen to základní, co dělají všude?

xyrina
7. dub 2016

@wrtulka Tak toto je asi nejdůležitější argument pro informováni dítěte.

pavlina1976
7. dub 2016

@katty77 Kompletní imuno, našli mi zvýšené NK buňky a to dělalo ty biochemické těhu......Byli jsme v Imunii také v Praze 🙂

katty77
autor
8. dub 2016

@pavlina1976 a našli jste si to vyšetření sami nebo vás poslali? Mě to totiž přijde, že co si člověk nevyhledá na netu a pak nevyžádá doporučení, to nemá... Tedy aspoň v sanusu to tak bylo, v Arletě jsou asi jiní, nevím, tam už jsme šli s tím, že jsme si všechna vyšetření vydupali dříve. A hysteroskopii mi Mudr. předepsal hned při první návštěvě a divil se, že už ji dávno nemám..

wrtulka
8. dub 2016

Holky já ještě přemýšlím nad tím, že matka v děloze předává geny dítěti. Embrio už geny dvou lidí má takže dostane třetí? Je to vůbec ok? Víte je m jasné že takových dětí není moc jeslti 1% z celé asistované reprodukce a i takových dětí je co já vím 10% z celkové populace
Nemůže to značit problémy do budoucna?
Tý brďo asi se na to zkusím někde zeptat fakt by mě to zajímalo.

wrtulka
8. dub 2016

@katty77 Ještě k tomu říct/neříct já to nemyslela tak že máš z toho nějaké mindráky. Ono vůbec to neber ve zlém.
Jak to napsat. Doktoři v CARu ti tohle nabídnou jako super řešení ale ty aspekty a specifika těhle dětí už ti neřeknou. Pro ně to končí diagnostikovním prosperujíího těhotenství.
Nicméně ty a tvoje dítě s tím budete žít celý život.
Hele mě spousta věcí dotekla až když jsem měla malou doma a žila sem s tím..a to jsme byli otevření adopci a jsme strašně moc vděční a šťastní rodiče!
Třeba u té adopce vidím dost často že se mámy o ty své děti bojí a proto to řečení pravdy odkládají ..snaží se to zlehčovat a tak
hele i ty jsi něco v tom symslu psala že se bojíš aby babičky a dědové neměli takové vnouče míň rády a aby to to vnouče necítilo nebo díky té informaci i nehledalo
To bych tak mohla uvažovat i u nás..a neříkat to proto malé?
Jako ono je fakt důležité abys s tím byla v míru ty a pak s tím bude v míru i dítě. Takže já bych nic nelakovala na růžovo ani z toho nedělala tabu až do dospělosti prostě bych to přiměřeně věku říkala a víš jak vše se dá říct hezky nedělat z toho žádný hendikep - asi sobě uvnitř a tím ani dítěti moc jsme si tě přáli a já měl anemocné bříško proto nám pomohli doktoři..časem se bude ptát na podrobnosti tak jen přidávat v čem je problém?
Měly jsme nádherný rozhovor s mou dcerou které bdou 4 roky..už přsně nevím ale řešily jsme "A ty víš proč si se vlastně narodila? Maminko počkej musím chvíli přemýšlet! Maminko protože sis mě moc přála..

katty77
autor
8. dub 2016

@wrtulka ono to stejně asi nejde mít na to zcela jasný názor předem, teď mám takový postoj, že neříkat. Pokud budu mít pocit, že to není správně, tak určitě můžeme dítěti říct šetrným způsobem, jak se věci mají... Ty v tom máš jasno už i v souvislosti s tím, že máš adoptovanou holčičku.
Ale já jsem prostě přesvědčená, že pokud si to děťátko odnosím, porodím, odkojím, tak je bezpochyby moje... a nebudu tajit dítěti, že nám k němu dopomohli doktoři,....