Genetika. Kterou variantu zvolit? Zkušenosti, rady..

vandand
9. dub 2021

Zdravim holky, ve středu jedem na genetiku do repromedy a máme dilema. Buď můžeme na genetiku která je hrazena pojišťovnou a nebo tu lepší, jmenuje se myslím u nich Panda a je samozřejmě s doplatkem. Co jste si zvolili? V rodině nemáme žádná zavazna onemocnění tak nad tím s manzelem dumame. Popr. nějaký rady, tipy, zkušenosti?

raduushka
10. dub 2021

Já bych určitě chtěla genetické vyšetření na SMA. Je to docela závažné s vzácné onemocnění, ale existují na něj dnes už 3 léčby a včasná diagnoza a včasné podání léku může v dnešní době pro vaše dítě znamenat rozdíl mezi normální chůzí a životem na vozíčku (v tom lepším případě). Bohužel tuhle genetiku pojišťovny hradí jen tam, kde se SMA v rodině vyskytlo.

katerina_j
10. dub 2021

My si připlatili PANDU 🙂 a zrovna jedna z testovaných nemoci se potvrdila 🤨

vandand
autor
11. dub 2021

@katerina_j a jak to pak dal prosím pokračuje? Jaká je šance ze by to vaše dítě mělo a co se musí dál dělat? Tohle mě na tom trosku děsí. Známí u nich byli na ivf před lety, Panda jeste neexistovala. Teď řeší druhe dítě a udělali jim pandu a teď se v repromede děsně divi, ze jejich první dcera vlastně není hlucha. Není, je zdravá krásná a kdyby jim udělali pandu před lety tak je tím děsí a přitom zároveň “zbytečně”.

katerina_j
11. dub 2021

@vandand zatím to nedopadlo. Výsledky máme čerstvé. Manžel přenašeč není, takže jsme v pohodě. Máme 25% šanci, že naše dítě bude pouze přenašeč. Naše pojišťovna bohužel neproplaci testování vajíček, takze pokud se to povede, tak to riskneme a pokud ne, tak od července prechazim k jiné pojišťovně, mam od ledna zažádano. Jinak se bude muset dítě vyšetřit a podle toho si “najít partnerku” a uvažovat pak i o svých dětech. V případě, že si nechám vyšetřit vajicka, da se nemoc eliminovat.
Je, podle mě, potreba otestovat oba partnery, aby se spočítali případně šance na dědičnost.