Kolik embryí na IVF?

kapunka
13. říj 2008

ahoj řešily jste nebo řešíte tuhle otázku?? díky za zkušennosti.... 😉

kapunka
autor
14. říj 2008

🙂

mirka19
14. říj 2008

Ahoj holky.
Myslím, že k tomu mám taky co říct. Dvojčata už jsem měla a přirozenou cestou. V osmnácti, neměli jsme kde bydlet, manžel studoval vysokou školu. Měsíc jsem probrečela. Manžel asi taky nebyl nadšený, ale s ohledem na mně mně uklidňoval a povzbuzoval. Občas jsem měla i hnusné myšlenky, na které bych si už ani neodvážila pomyslet a za které se dneska stydím. Že budou dvě jsem se dověděla až ve 30. týdnu, i když jsem byla na ultrazvuku asi 5x. No ale před 17 lety ještě nebyly tak dobré ultrazvuky. Holky a bylo to krásné. Zvládly jsme to finančně i jinak. Manžel dostudoval, přestěhovali jsme se do svého bytu a dneska je dětem už 17. Chtěli jsme ještě miminko, loni v srpnu jsem potratila, v prosinci měla mimoděložní a přišla o jeden vejcovod a to samé se opakovalo v srpnu. Takže už vejcovod nemám žádný a pokud by jsme mimi chtěli, museli by jsme na IVF. Což by u nás nebyl asi problém, protože jsem za ten rok otěhotněla 3x a vždycky hned první měsíc. Ale nějak mně po tomhle trápení chuť na miminko přešla, i když pořád ráda nakukuju do kočárků. Ale pokud by jsme na to umělé šli, tak bych si taky nechala zavést jen jedno, i když bych dvojčátka znovu moc brala. Jenže máme dva puberťáky, mimi by se narodilo když budou oba končit čtvrtý ročník na střední školy a chtějí oba na vysokou. Máme hypotéku na barák a ještě další dluhy, tak že by jsme asi další dvě děti neutáhli. Teda on by to nebyl problém, kdybych při mateřské ještě chodila do práce. Což ale teda při dvojčatech rozhodně není možné. Ale jinak holky, dvojčátka doporučuju. Je to úžasné je od malička pozorovat a víc práce opravdu dají snad jen ten první rok. Klidně vydrží i sami v postýlkách, ohrádce, protože oni nikdy nejsou sami, jsou pořád dva. A nedávno jsme se na toto téma bavili s dcerkou, když dávali v televizi, jak jednu holku z dvojčat zabil chlap s autem a říkala, že tohle by nepřežila. Oni se bez sebe docela dobře obejdou, zvlášť teď když jsou velcí a mají každý jiné zájmy (jsou to kluk a holka), ale musí o sobě vědět a hodně na sebe dávají pozor. Prostě jak jeden provádí něco co by neměl, nebo je to nebezpečný, okamžitě ten druhý přiběhne ať s tím něco děláme. Když byla holka v nemocnici na trhání mandlí, kluk nešel spát, dokud se nevrátila. Potřeboval prostě vědět, že je to v pořádku. Myslím, že maminky dvojčat by vám potvrdili, že je to to nejkrásnější, co se vám může stát. Něco podobného teď zažívá kamarádka. Je teprve ve 12 týdnu, čeká dvojčátka a je z toho hodně špatná. A pro mně je zvláštní to pozorovat, protože vím, že z toho bude taková nějaká divná až do porodu, pak to všechno přejde a brzo si tyhle myšlenky bude vyčítat. Ale určitě vím, že bude šťastná, že je má, i když jsou tady úplně sami a všichni příbuzní jsou od nich vzdálení 600 kilometrů. Zmáknou to určitě!!!! Mně se už do dalšího miminka nechce i proto, že by bylo jedno. Že by jsme se kolem něho museli pořád točit a že by si nemělo s kým hrát, protože do čtvrtého už by jsme určitě nešli. A všechny maminy dvojčat, které znám a měli děti nakonec tři vyhlásili, že dvojčata byly daleko lepší než jedno. že tojedno je otravné, pořád něco chce, nudí se, pořád je rodičům za patama.

kapunka
autor
14. říj 2008

ahoj Mirko - moc děkuju za tvuj dloooouuuuuhýýýýýýýýý příspěvek 😝 - musím ti říct, že jsi mi moc pomohla..už to nebudu brát jako nějakou vec, kterou jsme mohla ovlivnit anebo taky ne..prostě to nechám na tom, co mi řeknou doktoři...bud doporučí jedno nebo dvě a hotovo..oni vedí co delají.....a po tom co jsi napsala věřím, že i ostatní holky tady budou o něco mín nervačit, protože jsi do nás nalila spoustu optimismu.....já jmse také měla vždycky představu, že s malym budu chodit do práce - s jedním bez problémů - jenže při dvou už by to samozřejmě nešlo..ale ted už se nebojím - díky díky díky!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😀 😀 😀 😀 😀 😀

tetes1
14. říj 2008

mirko: děkuju moc, je to přesně jako píše Kapunka o uklidnění a můžu se ještě zeptat nemáš dojem, že by jsi si ty dvojčátka neužila co se takového toho mazlení týče, že musíš dělit tu mateřskou lásku mezi obě dětičky?

marinka
14. říj 2008

Mirko, moc pěkně jsi to napsala a máš na 100% pravdu! Mám kamarádky, které mají dvojčátka a i když mají třeba míň času, než já, protože jí třeba dýl trvá, než je obleče, nakrmí apod. tak si to jinak nemůžou vynachválit a vidím na nich, jak moc ty svoje prcky milujou 😵

marinka
14. říj 2008

A ještě co se týká té PK, tak já si teda myslím, že to smysl má, i když je tam opravdu riziko, že bude míň mrazáčků. No, ale po těch 3 až 5 dnech jde už krásně poznat, která embrya se pěkně dělí a která ne a tím pádem jdou do tělohy ty nejkvalitnější. My jsme měly 10 embryí a z toho jen dvě se po PK krásně rozdělila a ty jsem dostala do dělohy. Nevím, třeba by se chytlo některé z těch míň kvalitních, kdyby PK nebyla, ale ta šance by byla rozhodně o dost menší, než když je jasné, že jdou do dělohy embryjka kvalitní. Takže podle mě to smysl má, i když samozřejmě hodně záleží na tom, kolik těch embryjek je. Když jich je maličko, tak radši do PK nejít, když víc, stojí za to to risknout..

len
14. říj 2008

Marinko, smysl to má při větším počtu, ale já když mám 4 embrya, tak jím tím nijak neprospěju a naopak můžu hodně ublížit 😉 Prostě není z čeho vybírat, no 😒 I embryoložka měla naprosto jednoznačný názor - když jsou den po opu 4 embrya, tak v nejbližším možném termínu honem s nima tam, kde jim bude nejlíp 😉 U deseti bych taky třeba ještě vyčkala...

Jinak díky za krásný popis života s dvojčátky 🙂 Já teda sama za sebe můžu říct, že pokud by to bylo na mě (a ne na přírodě), chtěla bych radši jedno. Ale když budu mít takové ohromné štěstí a hned dvě děti po dlohodobé léčbě neplodnosti, budu šťastná jak blecha 😉 Pokud nemám problémy finanční ani existenciální, tak v tom mám celkem jasno. A ona to příroda rozřeší za mě 🙂

kapunka
autor
14. říj 2008

no jo ale právě to je ono - ted to není moc na přírodě - nebo teda jo, ale my ji dost pomáháme....a to je ten problém....jinak bych o tom vůbec nepřemýšlela a děj se vůle boží!!! 😎

len
14. říj 2008

Já myslím, že pořád je dost 😉 Jasně, já tu šanci zvyšuju, ale pokud mi příroda nebude chtít dopřát dvojčata, můžu tam těch embryí zavést 10 a stejně se nemusí dvě chytit 😉 Ono těch 10 % je slušné riziko pro něco, co zoufale nechci, ale naopak strašně malá pravděpodobnost pro něco, po čem opravdu toužím 🙂 A pokud je mi to celkem jeno, tak je to prostě kategorie "náhoda," kterou moc neovlivním 🙂

kapunka
autor
14. říj 2008

tak koukám, že si spolu píšem na dvou diskuzích 😀 😀 😀 😀

len
14. říj 2008

Nojo, no, máme stejný problémy - stimulaci Puregonem a dileme, koli embryí 😀

kapunka
autor
14. říj 2008

stejně mi to přijde divný - ani bricho neroste ani nic jiného..po jak dlouhý době injekcí jsi to zaznamenala??? 🙄

len
14. říj 2008

Tak po týdnu? Hele, ale každý na to fakt reaguje jinak, neboj 😉 Na vedlejší diskuzi jsem psala, že den před OPU, kdy by logicky mělo být břicho největší a vaječníky nejcitlivější, mi všecky příznaky odezněly a nebylo mi absolutně nic. Tak si to užívej 😉

kapunka
autor
14. říj 2008

to já si to užívám..ted mám pekelnou rýmu... 😒

jana.cb
14. říj 2008

Ahojky holky jsem tu jen na skok ale i ja vam sem hodim prispevek muj 😉 ja jsem si po Pk nechala zavest 3 embrijka a chytlo se jen jedno v coz jsme doufali ...chceme jen jedno decko takze zbytek mame zamrazenych embrii po PK 😉 vicemene pro 3 jsem byla rozhodnuta ale vse jsem knzultovala s embriolozkou ..docela duleziou roli hraje vek pocet deti kvalita embrii apod. vzhledem k tomu ze je mi 28, zadne deti nemame a oba dva jsme ok tak jsme sli do 3 embrii ale byla jsem poucena ze mame velice kvalitni embrika blastocysty po 6 dnech Pk takze riziko ze se chyti vsechny 3 je dost velky takze mi taky rekli ze kdyby se chytli 3 tam mi je nenechaji a sla bych na redukci coz jsem jedine souhlasla a ze je to riziko 5% pro ty ostatni embrijka ze taky odumrou takze to bylo desny cekani potom ale dopadlo to diky bohu dobe 😉 no asi je to na uvazeni kazde z nas kolik si jich necha zavest tady proste 3 zavedou i po Pk ale upozorni na mozna rizika no 😉 takze diky bohu to u nas dopadlo dle ocekavani tak snad to bdue i nadale v poradku a jak ma 😉 prej vam vsem at se uchyti tolik embrisku kolik si jen samy prejete 😉 mejte se hezky holky a ja zas mizim

kapunka
autor
14. říj 2008

ahoj jani - díky!!!!!!!!!!!!!!! můžu se zeptat kam chodíš do Caru??? 😎

campi
14. říj 2008

Kapunko: nic se neboj, že ti stimulace nic nedělá. Já necítila nic - bricho nerostlo, nebylo citlivější, ani bolesti po OPU jsem neměla. Je to hodně individuální. Člověk je rád, když najde stejný příznaky, protože se cítí tak nějak normálně a říká si, že vše běží jak má, ale každej jsme jinej, no ne?

jana.cb
14. říj 2008

Ja jsem z ceskych budejovic takze tady je jedinne v jiznich cechach tady u nas 😉

len
14. říj 2008

Jo, to je ono Campi. Já se radovala, jak jde všecko, jak má, bolí mě, co má... A pak to přestalo a já měla nervy v kýbli 😝 Takže kdyby mi nic nebylo od začátku, cítila bych se mnohem líp 🙂

jana.cb
14. říj 2008

Fakt je asi nejlepsi to nechat na embriologach v Caru ty maji praxi a zkusenost tak vi jaka je u koho asi tak sance 😉 jedna holcina od nas tej je 37 ma jedno decko a zbyly ji 4 pekny a jedno horsi takze i kdyz nebyla zrovna 2x nadsena ze ji daji 3 embrijka tak ji je dali protoze by to jedno vyhodili a to je zbytecny ..tateda nemela PK a jedno se cytlo ...mela jen ISCI a AH 😉 a taky ji rikali ze vzhledem k tomu kolik ji je a jak jsou kvalitni apod tak by proste doporucili AH a 3 kousky a jedno ze se chytne urcite a taky ze jo 😉 takze je to desne individualni spousty veci tam hraje velkou roli 😉

jana.cb
14. říj 2008

ale ty 3 jsem si tam vicemene nechala dat jen proto ze jsem chtela zvysil sanci na uchyceni ne z duvodu 3 deti 😉 na to se me taky ptali zda chci 3 deti nebo jen z tohohle duvodu uz pred stimulaci na ivf 😉 no a je blby ze nevim jaky se chytlo zda to treti co bylo navic nebo ty dve prvni 🙂

vm72
14. říj 2008

Já si čím dál víc začínám myslet (téměř jsem o tom přesvědčená) že prostě pokud se chytne jedno zavedené embryjko,je to obrovská náhoda a štěstí.
A hlavně- oni mají zkušenosti,tak by ty dvě jen tak nedoporučovali.

Můj Dr.mi kdysi říkal,že 1 pacientka z 5ti má po zavedení dvou embryí opravdu dvojčátka.Ostatním se uchytí jedno.

kapunka
autor
14. říj 2008

to je právě ta úžasná příroda!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! to je super, že se chytlo at už jakýkoli!!!!!!!!! držím ti moc palečky!!!!

a kdy jsi si udělala první test?? 😎

zuzali
14. říj 2008

Ahojte. IVF ma čaká začiatkom novenbra, momentálen stimulujem. Som rozhodnutá urobiť všetko pre to, aby bolo možné vložiť dve embryá, jednak kvôli zvýšeniu šance na uchytenie aspoň jedného a jednak sa vôbec nebránim možnosti mať dvojčatá, dokonca by som bola veľmi rada. Aj pre problémy, ktoré s otehotnením máme.

Všetkým vám držím palce. 😉

jana.cb
14. říj 2008

mno kdyz kouknes do myho albika tak uvidis ze 6 den den po ET ve 12 odpoledne byla slaba carka krasne videt 😉

kapunka
autor
14. říj 2008

zuzali ahoj a jak jsi daleko? já mam dnes pátou injekci puregonu 😎

jana.cb
14. říj 2008

a pak jsem testovala az do 16 dne asi panz jsem tomu neverila nejak 😀 jako dvojcatka jsou super asi je mit ale ja bych sebala tech vsemoznych rizik navic vsechno 2x 😀 ja mam proste rada klid a jeste pred svatbou nez jsme se s manzou seznamili tak jsme oba dva meli stejny nazor na vec jen jedno dite ..ja jsem taky jedinacek a je to super ...nasi mi dali vsechno a nic neresili a to samy chceme pro nase mimco takze rict mi ze cekam dvojcatka tak bych asi na tu redukci sla stejne jako kdybych cekala 3 ....mozna je to divny nazor ale je to tak no 😉 navic stejne tedka resime co udelame s tema zamrazenyma 6 embrijkama kdyz uspesne porodim a chceme jen jedno ...vsecny jsou po PK a ve stadiu blastocysta takze jako na nejaky vyzkumny ucely je nedame ...dat je nekomu kdo je potrebuje to je zase riziko ze se nase dite seznami s tim nejakym jinym ditetem budou se chtit vzit a zjisti se ze jsou sourizenci no proste je to dylema ale to zatim nejak neresime casem mozna jen nad tim dumam obcas 😒

mirka19
14. říj 2008

Tetes1, ve věku kdy já měla dvojčata má člověk ještě sám problémy se sebou. ale ne, neměla jsem pocit, že na ně mám míň času, že se to nedá užít. Je to strašně fajn, když tě objímají 4 ručičky, když ti na klíně sedí dva prcci a brebentí jeden přes druhého. Když přijdeš domů a vítají tě čtyři radostné očička. Oni se ještě o všechno umí tak krásně spolu dělit, o radost i smutky. Nebojte se holky. je to fakt strašně fajn. i když teda já musím přiznat, že naše děti byly moc hodný. Spavý, hravý, prostě takoví miláčci. za to teď by člověk puberťáky občas někomu věnoval...........

marinka
14. říj 2008

Len, tak když jsou čtyři, tak to je jasný, že PK nemá cenu! My jsme do toho IVF dali všechno, připlatili jsme si za všechny nadstandartní úkony a chtěli jsme dostat ta nejkvalitnější embrya, i s tím rizikem, že nám nemusí zůstat žádní mrazáčci, což se bohužel nakonec stalo. Ale vím, že po KET je už zase nižší šance, než po ET, takže už mi ani tak nevadí, že to budeme muset za rok absolvovat zase všechno znovu..