Proč CARy nechtějí dělat IUI? Co myslíte?

petrane
7. črc 2020

Ahoj holky,
minulý týden jsme byli s manželem v repromedě v brně a ptala jsem se na IUI a doktorka se u toho tvářila, jak kdybych se jí zeptala, jestli mi může odnosit dítě :D
prý je to ´´zbytečné´´, že se zvyšuje pravděpodobnost početí pouze o cca 2%, že je to jak sex, nic víc.. že při sexu ty špatné stejně nedoplavou a tady by byly taky jen dobré, že navrhují hned IVF.
Manžel má 5% dobrých spermií, já zatím všechny vyšetření v pořádku.
Měli u vás taky problém? Nebo vám to sami navrhli? To se s nimi mám dohadovat, že chci prvně zkusit toto, než půjdu do nějakýho většího zásahu do těla? Napadá mě už i to, že z tohoto mají málo peněz, tak proto to ani nechtějí dělat.. Co myslíte?

lenatko91
7. črc 2020

Tak z IVF mají víc peněz, že... nám ve Zlíně řekli, že IUI nemá smysl s naší diagnozou, já pco a manžel pomalé spermie. Taky jsem si to myslela, tak jsme šlibdo IVF. V Olomouci jsme dali IUI jen na zkráceni čekání na další IVF a ono to vyšlo. Pokud už teď se ti v caru něco nezdá, šla bych jinam. Psychika dělá taky hodně.. Jako je pravda, že IUI má malou pravděpodobnost, ale pokud ho chceš, tak ti to nemají rozmlouvat..

petulkadodo
7. črc 2020

Pro některé CARy je to asi opravdu jen byznys. Ty jsi klient a máš právo se rozhodnout, jakou léčebnou strategii zvolit. To, že má IUI menší úspěšnost než IVF, není důvod ho zavrhovat. U IVF je zase mnohem větší riziko komplikací. Dobré centrum se tě zeptá, zda chceš jít konzervativní cestou, tj. hledat příčinu a zkoušet IUI, nebo chceš jít rovnou do IVF.

nezvalova
7. črc 2020

Já chodila do CARu v Praze a protože já i manžel jsme měly všechny výsledky dobré, tak sami mi řekli , že doporučují začít IUI. Po 6 pokusech ( byli zdarma) jsme to vzdali a šli na IVF, přičemž první pokus byl neúspěšný. Pak jsem šla na KET, kde jsem otěhotněla, no potratila. Tak jsem si "vydupala ", imunologicke vyšetření, kde zistili, že je problém. Podstoupila jsem imunologickou léčbu a pak po 4 letech otěhotnětnela pomocí IUI. Takže u nás to určitě bylo úspěšně.

nany_
7. črc 2020

Ahoj, my jsme meli podobny problem. Pritel spermiogram 4mil/ml, ale dobre pohyblive, ja zdrava. Snazime se uz cca 2 roky. Byli jsme v Heliosu v Brne a take nam navrhovali IVF. Uz jsem mela doma veci na stimulaci, ale na posledni chvili jsme si to rozmysleli a objednali se na IUI. Momentálně jsme ctvrty den po a cekam na vysledek, jestli se povedlo nebo ne 🙂. Za me si urcite stuj za svym a pokud chcete zkusit IUI tak jdete do toho 🙂

kmarie81
7. črc 2020

@petrane první iui víceméně úspěšně - mimoděložní těhotenstvi - , šli sme do něho protože na stimulaci ten měsíc už bylo pozde, tak abychom ten měsíc využili a teď po prvním ivf jsem 7+3... Jinak nám taky říkali, že je to skoro zbytečně a hlavně v našem věku, naděje na úspěch ještě klesá (38). Jestli máš ještě dostatek času a hlavně jestli cítíš, že by iui pro vás byla lepší volba tak se nenech odradit...

fidac
7. črc 2020

záleží hodně na tom co máte za problém a taky možná hraje roli věk...pokud by manžel měl horší spermiogram,tak bych do toho asi nešla...ale je pravda, že je to pro ně byznys...my jsme jezdili do reprofitu,mám pco a manžel spg dobrý,tak jsme IUI zkusili a ze 4 pokusů nám vyšlo 3x...poslední už ne,protože jsem měla problém s růstem sliznice....za pokus to určitě stojí a nenechala bych se odradit....

petrane
autor
8. črc 2020

díky holky!
@fidac - má právě i špatné zkapelnění, to mě ještě napadlo, že může být ten důvod

motley
8. črc 2020

IUI má opravdu malou šanci, mnoha pacientkám vyjde až na 7.-8. pokus...u jedné mé kamarádky to vyšlo na první pokus, ale jen proto, že manžel by mohl oplodnit půlku Prahy, pokud je jakýkoliv menší problém se spermiemi, tak IUI de facto nemá smysl a je to "ztráta času", takže záleží na mnoha okolnostech, jak moc dlouho se snažíte, jaké jsou spermie, kolik času tomu chcete obětovat apod. můžete to určitě zkoušet třeba 3-6m a když to nevyjde, tak jít do IVF, tam zase může být problém s kvalitou vajíček...a budete čekat dál

katkatomaskova
8. črc 2020

IVF je velký byznys, tam lítají tisíce od klientů a statitisíce od pojišťoven.
IUI má skutečně jen malou účinnost, je to srovnatelné se sexem, pouze "prostrčí" spermie skrz hrdlo do dělohy katetrem. Osobně neznám nikoho, kdo by otěhotněl po IUI a tady na Koníku se těch žen taky zrovna moc nepohybuje.
Určitě je na zvážení, jak jste na tom finančně, jak teda vlastně zdravotně (co je příčinou neplodnosti), jak dlouho si můžete dovolit čekat (protože od připravování cyklu přes odběr vajíček až k transferu to může trval celkem dlouho, některá žena je po odběru rychle ready a pak má transfer 5.-6. denního embrya, někomu po tom může být zle a transferují zmrzlé embryo třeba až za dva - tři měsíce, než se tělo uklidní a srovná po té hormonální náloži (vlastní zkušenost) a vím, že dr. v centru říkala, že u žen, kterým už bylo 35 let, jde o každý měsíc...
Jak už tu bylo psáno, taky jde o psychickou pohodu, je potřeba, abyste se v centru cítili dobře, protože to taky udělá svoje (též vlastní zkušenost)

petrane
autor
8. črc 2020

díky holky.. oni asi ví, co dělají..jen jíá s tím počítala, že to prvně půjde takhle :D
já zatím všechny testy v pořádku, to amh nebo jak se to jmenuje mám 2,4, tak doktorka říkala, že to je dobrý, že mám ještě čas. 1 jsem měla ZT a jednou se nezačal vyvíjet plod, tak nevím v čem byl problém, když bych měla být ok
Manžel má 5% dobrých spermií plus špatnou hustotu - takže to si myslím, že nejspíš bude problém.
Nejspíš ještě chvilku počkáme a uvidíme.. ale je mi jasný, že když to nepůjde, tak do IVF půjdu

katkatomaskova
8. črc 2020

@petrane A co imunologie a genetika, dělali vám?

petrane
autor
8. črc 2020

@katkatomaskova ano, já ok a manžel by měl mít výsledky koncem měsíce. Ale ted si nejsem s tou imunologií jistá, musím se zeptat

zuzita15
8. črc 2020

@petrane nam navrhli IUI jako prvni moznost a rikali, ze muzeme jit, kolikrat chceme, ale ze je na zvazeni, jestli to chceme zkouset donekonecna.
Jeste je predtim vhodne udelat test pruchodnosti vejcovodu, jinak je IUI naslepo

katkatomaskova
8. črc 2020

@petrane Ona ta imunologie dost často ukáže třeba NK zabíječe spermií, a pak je problém. Typla bych si pak problém vyloženě u tebe, když máš za sebou ZT a pak nevyvíjející se plod, což mě moc mrzí :( Tam by mohla ukázat něco genetika

petrane
autor
8. črc 2020

@zuzita15 ja myslim,ze pruchodny asi budou,kdyz uz se to povedlo

petrane
autor
8. črc 2020

@katkatomaskova jn,oni nam rekli,ze se tam mohla dostat ta unavena spermie,ale nevim no
A imunologii nemam..pockame na vysledky manzela a kdyztak bych si ji nechala udelat

zuzita15
8. črc 2020

@petrane to prave neni tak jisty. Nevim teda, jestli jsi byla na revizi, pri ni totiz muze vzniknout nepruchodnost. Mne ji testovali taky, ackoliv jsem za sebou jedno neuspesne tehu mela.
Jinak jsem prodelala zamlkly potrat a jednou jsem mela zvysene hcg (hystericky jsem sla na odbery krve), ale pred prvni navstevou gyndy jsem dostala MS, takze jsem hazela flintu do zita, ze nic nedonosim a jedno zlaticko uz mam doma skoro dvoulete a s druhym jsem ted 19tt, takze hlavu vzhuru! 😉😉

petrane
autor
8. črc 2020

@zuzita15 jezis,nestras!jeste to by mi schazelo!
Diky,nekdy je to dost tezky,ale urcite se dockame

katkatomaskova
9. črc 2020

@petrane Tohle mě hrozně štve. Ale takový přístup má hodně center. Nejdřív zkusí jednu stimulaci (penízky penízky), a když to nevyjde, pak teprve se začne vyšetřovat. Já podstoupila nejdřív základ - hormonální profil (problém), muž spermiogram, laparku na průchodnost vejcovodů (potvrzena těžká endometrioza). Pak jsme šli do jednoho IUI, a z něj 2x IVF. K ničemu to nebylo, a pak teprve se šla vyšetřovat genetika a imunologie, což mělo být vyšetřeno už před IVF, jenže to by pro centrum znamenalo, že by vyšlo najevo, že to nemá cenu, a oni by přišli o balík peněz.
Takže imunologie, genetika, lázně, a stejně jsme pak měnili centrum. Tři a půl roku v tom prvním, a k ničemu.

tojsemztohojelen
9. črc 2020

@petrane hele asi jak kde, my v Pronatalu. My byli na IUI 5x, problem ciste na strane partnera, spermii cca 1.5mil/mil a normalnich v lepsim pripade 2% a pohyblivost taky pod normou. Ted jsme po 1.IVF a 1.ET, ktery klaplo, ale jeste brzo na hodnoceni, je to v pocatku.... nam ze zacatlu rekli, zkusit 2-3 IUI a pak IVF. Zkusili jsme jich nakonec 5. Co jeste rikali, tak kdyby prej nevyslo IVF, je to IUI dobre vyplneni casu mezi odpocinkem tela a cekanim na schvaleni treba dalsiho IVF.

hanicka2310
14. črc 2020

Přítel ma pomale spermie a nam zase iui doporucili ze je trosku popstrci bliz k vajicku a mohlo by to pomoct 🙂

onaho
28. srp 2020

@petrane co to bylo za doktorku? My tam máme jít teď v září 😣

petrane
autor
14. zář 2020

@onaho jéé promin, zapomněla jsem ti úplně odepsat - cdoktorka se jmenuje Tokareva. Už to máte za sebou? jak jste dopadli?

onaho
14. zář 2020

@petrane ještě ne přihodilo se to na 24.9 tak uvidime. Jdeme k Mudr Filkove.

petrane
autor
14. zář 2020

@onaho jj, tak uvidíte.. kamoška byla u nějakýho doktora tam a řekl jí to stejný, jak mně doktorka.. tak nevím.. :D