Strach z revize - vaše zkušenosti, negativní vliv revize na další otěhotnění

utrikocku
21. črc 2019

Zdravím všechny,
chtěla bych slyšet zkušenosti s revizí děložní dutiny. V 8.tt přestalo bít srdíčko, miminko bylo velmi vytoužené po IVF. Před půl rokem jsem absolvovala (zbytečnou) rutinní revizi dělohy (nakonec GEU). Mám strach z již druhé revize, nemám žádné děti. Bojím se, aby to nezanechalo následky na děloze a neměla jsem potíže s uhnízděním embrya a udržením těhotenství. S doktorkou jsem to nemohla probrat, odsekávala, že vše se stát může, ale nemělo by, když se dělá šetrně. Dala mi jen pět dnů na spontánní vyčištění, nevypadá to, že by se něco samo dělo. Nechci tohoto zákroku litovat, přemýšlím, jestli odmítnout.

Prodělaly jste některé více revizí, dařilo se Vám poté otěhotnět? Je mezi Vámi někdo, kdo se potýká s následky revize? Moc děkuji za vaše zkušenosti.

pavla555
24. črc 2019

@vineta já myslím, že my se asi nezhodneme a psaly by jsme tady furt vše dokola.... čau

2hanah
24. črc 2019

@martiniquest ano, všimla jsem si, že žijeme zřejmě kousek od sebe a klidně bych s tebou mluvila z očí do očí. Ve spoustě věcech máš pravdu, ale to, co ty, nàs tady zvládlo více, a proto stále si myslím, že potrat je velice smutná záležitost a nabádat tady ženský, aby někdy i hazardovaly se svým zdravím, ne-li životem, protože ten domácí potrat popisuješ jako něco nadpozemského, je nezodpovědné, ale chápu, že jste tady i takové, které jste prostě z revize měly strach, tak jste prostě čekaly a naštěstí vàm to náhodou vyšlo. A nemůže tady nikdo popřít, že praktiky "počkám až si tělo pomůže samo, je moudré" byly běžné ve středověku, dnes to, vidím, dost z nás zkouší taky, je to jejich věc, když si to můžou se svým zdravotním stavem dovolit, mně to přijde zvláštní hazard, zdravotnictví, mentalita i vše další je už někde jinde.

vineta
25. črc 2019

@2hanah K tomu středověku opakuji, že mi řekli dva lékaři (ptala jsem se tří), že v téhle fázi těhotenství si s tím tělo dokáže poradit samo, jen je třeba samozřejmě hlídat průběh, rizika zánětu jsou stejná jako po revizi, nepodstupuješ narkózu, která je určité riziko vždy, neriskuješ ty komplikace, co se můžou stát při revizi, a rekonvalescence je po přirozeném rychlejší, protože to není operace a nepřijdeš o tolik děložní sliznice. Já nejsem člověk, který by hazardoval se zdravím, jsem z lékařské rodiny a v medicínu mám důvěru, stejně však nechci podstupovat pravděpodobně zbytečné zákroky jen proto, že se to tak dělá, a naprosto s tím souhlasili ti lékaři v rodině, protože každý z nich ví, že podstupovat zákroky zbytečně je prostě...zbytečné. Naopak mi bylo řečeno, že se nyní ke konzervativní metodě (tj. přirozené) začíná přiklánět více doktorů, tolik k tomu, že mentalita je někde jinde- není. Ty zde vycházíš ze svých domněnek, já ze svého zdravotního stavu, řešeného se třemi gynekology a dvěma dalšími lékaři. Příspěvek @martiniquest mi dodal odvahu jít proti proudu, ale rozhodně mě nepřiměl hazardovat se zdravím, z toho důvodu jsem tu zakladatelce psala, ať se zeptá ještě jiného lékaře, dozvěděla by se pravděpodobně to, co já. To nic nemění na tom, že revize pravděpodobně dopadne dobře, ta rizika nejsou nijak velká, je to rutinní zákrok, a pokud někdo revizi z nějakého důvodu chce, přijde mi naprosto logické jí podstoupit. Bylo by však fajn, aby se to povědomí o tom, že to není většinou nezbytné, rozšířilo. Nad to je evidentní, že jsi příspěvek @martiniquest zrovna nepochopila, možná právě proto, že sis tím neprošla.

corry21
25. črc 2019

Nečtu celou diskuzi, ale pro ty co se při samovolnem potratu tak bojí infekce - infekce při spont potratu 1%, infekce po revizi 3% 🙂 rozhodně nejde o žádný hazard se zdravím, jak některé píšou. Na západě je dávno odklon od revizi po potratu v 1.trimestru, tělo si poradí samo, co je pro koho psychicky přijatelnější už je individuální. To říkám i jako lékař, i jako žena po potratu. Tak se tu navzájem nestraste, kazdej má sice nárok na vlastní názor a rozhodnout se podle sebe, ale děsit někoho bez validnich informací je mimo. Všem hezky den

martiniquest
25. črc 2019

@corry21 Dekuji za relevantni nazor zdravotnika!
@vineta Dekuji i za tve shrnuti ohledne nazoru lekaru.
Uz k tomu nemam co dodat. Dekuji vsem, co se zapojili do relevantni diskuze a dekuji vsem zenam, kterym jsem mohla na dalku alespon trosku pomoct tim, ze jsem jim dodala odvahu a sve zkusenosti. Vsem preji bezproblemova tehotenstvi a zdrave deti. Zaroven si budme vedome faktu, ze kazde 4.tehotenstvi konci potratem a je to naprosto v poradku, je to vetsinou z duvodu velke neopravitelne geneticke chyby, ktera brani dalsimu vyvoji plodu. At uz se nastalou situaci rozhodnete resit jakkoli, zjistete si, prosim, vsechny informace a rozhodnete se svobodne.

klea81
25. črc 2019

@corry21 mně lékaři v Brně řekli, že spontánně se to nechává jen v Africe 😉fyzická stránka je jedna strana mince, psychika druhá. Čekat 5 týdnů bych skončila v Cernovicich.

kolibricek36
25. črc 2019

@corry21 Jo a proc kdysi umiraly zeny - moje babi by vam mohla vypravet kolik jich skoncilo "pod travickou" mlade. Nebo deti....
V tom pripade zapomente na IUI ci dalsi vymozenosti ....

2hanah
25. črc 2019

@vineta Naopak, mám za sebou revizi, vycházela jsem ze svého zdravotního stavu, z lekařské rodiny jsem taky a taky jsem měla případ, kdy jsem odmítla zbytečný zàkrok v narkóze, protože jsem nesouhlasila s doktory a ukázalo se, že jsem měla pravdu - tady se ale nejednalo o revizi a potrat, jen podotýkám. Tohle je prostě každého věc, jak to cítí a nikdy se nemůžeme shodnout. Ať se daří.

corry21
25. črc 2019

@klea81 no oni i lékaři někdy jedou na byznys víš 🙂 a ne všichni sbírají nová data a čtou nové studie. Sp je rozhodně šetrnější k děloze, líp se srovnávají hladiny hormonů, s ohledem na další tehotneni je to lepší, ale tím neříkám že revize není nikdy indikovana a ze je špatná. Jen se dělá paušálně bez individuálního přístupu. Ale s tou psychickou stránkou souhlasím, ja jsem čekala přes 3 týdny a nebylo to nic moc a samotný potrat taky nic moc. Ale jsem ráda že sem to pro sebe udělala 🙂

corry21
25. črc 2019

@kolibricek36 však já neříkám že se má potracejici žena schovat do jeskyně a tam treba umřít, tobě tak můj příspěvek vyznívá? Já jen narážím na to, že se ještě ve spoustě zdravotnických zařízení okamžitě posílá na zákrok, jednak z toho něco kapne, jednak je to vyřešeno během pár minut a nestepuje jim tam co dva dny nervózní baba že se pořád nic neděje. Ja jsem jen rekla, že se často straší infekci a dalšími komplikacemi zbytečně. Co je pro každého vhodné je individuální. Myslela jsem že jsem to napsala srozumitelně ale asi ne tak já teda na tvou radu zapomenu na iui 😂

klea81
25. črc 2019

@corry21 jenomže někdy je nutná revize i po spontánním potratu doma

lucyna78
29. črc 2019

@utrikocku Ahoj, ja mela revizi po 8tt zamlklého těhu pres IVF. Druhy KET se mi ted nezdařil, ale nemyslím si, ze na vině je revize, spíše stres. Držím pěsti at´vše dobře dopadne a hlavně pozitivně myslet ač to jde opravdu těžko někdy.

europa00
10. srp 2019

@utrikocku ahoj já se s tím potýkám...bohužel první zamlklé (se stane) donutili me na revizi..a apk po revizi problemy..krvacení atd...za 3 mesice jsem otehotnela protoze pry mi nemohli nicx udelat a jsem blazen...a samovolne potratila, 7masixcu na to jsem čekala dv jedno ve vejcovodiu a v druhe v deloze ktere jsem opet potracela...ted už prirozene mit deti nemuzu přišla jsem tak o oba vejcovody kvuli srustum po kyretažích....byla jsem na hystereskopii deloh a 1/3 jsem mela srostlou práve následkem kyretaží...proto jsem ty dalsi tehu neudrzela....tqkže ano stat se muže...dodnes si to vycitam, ale dokrori na me rvali vyvyjeli natlak atd ze si vice ublizim no a zkoncila jsem takto....☹ta kyretaz se dela naslepo te škrabou...nikdo ti nezaručí, že ti nepoškodí tu hlubší sliznici, že nasledkem krvaceni ti nevzniknou srust ktere busou branit dalšímu těhu..bohužel

loylii
10. srp 2019

@pavla555 taky mi přijde ze jsem asi z jiný planety.. mam též za sebou revizi stejně týdny jako paní a teda prožívat tohle doma tak zdlouhave a pozorovat co ze mě vše vychází je teda tak leda na trauma. Já začala krvácet v noci a taky ze mě vypadly velké kusy tkane velikosti co ona popisuje a okamžitě jsem se nechala odvézt do nemocnice. Malém jsem hrůzou omdlela, přítel taky a takový krve pohromadě jsem nikdy neviděla. Vzali mě okamžitě na sál, nic pak nebolelo, jen slabounke splnění.

corry21
11. srp 2019

@klea81 jeee čtu odpověď až teď. Jo jasně, někdy je. Jen myslím že pro spoustu žen je cesta to alespoň zkusit přirozeně, samozřejmě jsou nutné kontroly. A ono se to často docisti při další ms. Problém může být když se neodlouci těhotenské struktury, to se pak může udělat polyp. Ale většinou to odejde všechno 🙂

danvitka
27. únor 2021

Jsem po revizi ale spontánním potratu v 11tt. Nechali mě rodit celou noc a pak stejně revize 🤷 viděla jsem VŠE. Oddělené tělo od hlavy jak pomalu míří k odtoku sprchy 😬 ale tak nějak se člověk rozloučil....a to je třeba....