Nekonečný kolotoč hubnutí. Co vám skutečně pomohlo?
Hezky den všem,
Potřebovala bych se prosim s někým poradit ohledně hubnutí, je mi přes čtyřicet, mám psychicky náročnou práci, vracím se pozdě a do toho samozřejmě běžné každodenní činnosti mámy dvou dětí. Jsem kolikrát ráda, že mám chvilku klid a vypnu, může to znít jako výmluva, ale většinou jsem tak unavená, že se nedonutím k dalšímu pohybu. Pracuji na změně práce, ale to není hned. Potřebovala bych sundat cca deset kilo, jsem teď ve svém těle nespokojená a stejně se stále motám dokola, začnu si hlídat jídelníček, snažím se aspoň chvíli doma cvičit a posilovat. Venku nehrozí, bydlíme na vesnici a další “ztrátu “ času si nemůžu dovolit. Vydržím čtrnáct dní a pak stejne zase sklouznu ke žraní. Nemam spatné nastaveny jídelníček minimalne podle kalorických tabulek mam makra i příjem relativně v pořádku. Ja mam přitom zdravé jidlo rada, ale zároveň mám ráda sladké, to nezdravé sladké… Do toho beru léky ma srdce betablokátory, které můžou snižovat rychlost metabolismu a asi tomu celému nepřidávají, kdyz se snažím a ono se nic moc neděje, takže to vzdám, pak se na sebe podívám a jedu znovu. Co vám skutečné pomohlo? Nevypadám vyloženě špatně ani teď, ale nejsem to já před dětmi…
@anonym_autor i na vesnici se dá zvládnout chůze která tělo pořádně zahřeje ( 4-8 km) a pak trochu silového tréninku a hlavně jídlo ono i když teď neficit máte možná blbě napočítáno tak to nejde a přesně jít hlavně k sobě a to bejt pro sebe top hlava blokuje hodně
Doporučuji jídelníček nebo kalkulačku na stránkách Michal Josef Toth. Měla jsem to stejně se sladkým, ale od doby jídelníčku mě to přešlo
@anonym_autor já doporučuji zajít si na měření inbody, které ti přesně dle složení tvého těla spočítá bazální metabolismus (kcal, které to je tělo nutně potřebuje k základním funkcím) a od toho se pak můžeš odrazit a nastavit si jídelníček správně. Pokud máš nabitý denní režim, doporučuji si pro začátek vyhradit každý den 20 minut času a cvičit dle HIIT, napiš YT vyhledávače workout hiit 20 min. a ono ti to najde hodně videí, při kterých se zapotíš a 20 minut si myslím, že si najít dokážeš. 😉 Nicméně silové cvičení vřele s činkami a těžkými váhami plně doporučuji, protože to je tvoje investice do stáří, takže zkus myslet také trochu na sebe až se třeba trochu uklidní situace v práci a porozhlédni se po nějakém fitku, pokud možno. 💪🏼 Hodně štěstí 👍🏼🍀
@anonym_autor souhlasím s @hasara33 - ideálně si někde zajdi na přeměření. Pokud nemáš čas na cvičení (vím, že je těžké vše nakombinovat s náročnou prací + děti), tak se musíš dostat do kal.deficitu. Někdy se může jevit, že strava je super nastavená, i zdravá atd., ale je jí hodně... já bych zkusila nejdříve tento směr a kdyby to nešlo a stále jsi s váhou stagnovala, tak bych se nakopla nějakým bezpečným pomocníkem (wegowy, mounjaro atd.). Chceš dát dolů jen pár kil, tak bys to neměla na dlouho.
Ja jsem se citila strasne...pak jsem plánovala jak to udelam,vymyslim,prislo mi,ze jídelníček nemám tak hrozný...no casem jsem jsem zjistila,ze mela🤣 zacala jsem paradoxne od konce, poridila jsem domu stroj na cvičení,manzel si klepal na hlavu...ja napul vlastne taky,ale uz jen ta insvestice a to,ze jsem si ho sama s triletakem za zadkem sestavila,mne motivovalo,muj cil byl obden 20 min...aspob 20 min casu jen pro mne🙏😍 nakonec jsem po par dnech dobrovolne zvysila na 30, a teprv s tim,jak jsem behala,prisla strava,resila jsem co jim,jak jim..kdyz uz tam na za tech 30min necham skoro cely plice a vypotim pul litru potu,nemam hlad(spatne!nejist,spatne!) tak proc nezkusit jiny jidlo,stejne jsem vseho prejezena...do 3 mesicu 15 kg dole jak nic a jeste mne to zacalo bavit a udelala jsem si z toho nakonec koníček 🤣🤣🤣
@anonym_autor souhlasím s @hasara33 - ideálně si někde zajdi na přeměření. Pokud nemáš čas na cvičení (vím, že je těžké vše nakombinovat s náročnou prací + děti), tak se musíš dostat do kal.deficitu. Někdy se může jevit, že strava je super nastavená, i zdravá atd., ale je jí hodně... já bych zkusila nejdříve tento směr a kdyby to nešlo a stále jsi s váhou stagnovala, tak bych se nakopla nějakým bezpečným pomocníkem (wegowy, mounjaro atd.). Chceš dát dolů jen pár kil, tak bys to neměla na dlouho.
@jennyska Mounjaro bez cvičení není dobrý nápad. První půjdou svaly.
Já bych se hlavně nesrovnavala se sebou před dětmi. To fakt chceš vypadat jako naivní dvacítka?
Jinak pokud nemáš fyzicky náročnou práci, tak jít si večer zaběhat, třeba jen na 20 minut doporučuju
@jennyska Mounjaro bez cvičení není dobrý nápad. První půjdou svaly.
@whocares ano, to je pravda, mounjaro to má se ztrátou svalů bez cvičení ještě více drastičtější než wegowy. Tenhle scénář má v podstatě hodně maminek. Dvě děti, práce a večer je člověk rád, že sedí. Jestli se jde do pomocné "berličky", musí se myslet i na to, že injekce s váhou pomůžou, ale aby člověk nebyl až tak unavený, je ideální hlídat si příjem bílkovin a občas si udělat během dne několik dřepů třeba 🙂 To je cvik, který se dá zařadit vždy (např. i bulharské, doma, 10-20x). V praxi je to asi tak, že prostě vždy z talíře jím nejdříve bílkoviny (všechny) a potom až zbytek, pokud mám chuť. Svaly půjdou i tak dolů, ale jsou to právě bílkoviny, které je chrání před tím, aby je tělo snědlo.
@whocares ano, to je pravda, mounjaro to má se ztrátou svalů bez cvičení ještě více drastičtější než wegowy. Tenhle scénář má v podstatě hodně maminek. Dvě děti, práce a večer je člověk rád, že sedí. Jestli se jde do pomocné "berličky", musí se myslet i na to, že injekce s váhou pomůžou, ale aby člověk nebyl až tak unavený, je ideální hlídat si příjem bílkovin a občas si udělat během dne několik dřepů třeba 🙂 To je cvik, který se dá zařadit vždy (např. i bulharské, doma, 10-20x). V praxi je to asi tak, že prostě vždy z talíře jím nejdříve bílkoviny (všechny) a potom až zbytek, pokud mám chuť. Svaly půjdou i tak dolů, ale jsou to právě bílkoviny, které je chrání před tím, aby je tělo snědlo.
@jennyska při adekvátním silovém tréninku a jídelníčku s dostatkem všech makro i mikroživin svalová hmota zůstane a půjde čistě jen tuková 😉 samozřejmě při hubnutí klasickou cestou (bez mounjara a jiných zkratek)
Uvědomit si, proč to dělám a za tím si stát.
Jedna vsuvka - v mém případě mi to čerstvě minulý týden došlo - 3 krát jsem velmi zásadně přibrala a nešlo to dolů - čísla se stále plížila nahoru. Pokaždé to bylo ve velmi náročném období v práci. A pokaždé došlo na zásadní zlom ve zdraví - vždy šlo o nějaký druh zánětu a autoimunitního onemocnění. Po jeho vyřešení vždy jde váha dolů. Zvaž zajít na preventivní prohlídku a projít s lékařem výsledky.
A když už jsme v procesu hubnutí - i když se tělo a hlava brání, že by preferovalo spíše relaxační cvičení - ať se nám to líbí nebo ne, je potřeba do pohybu zakomponovat silová cvičení. Prostě po čtyřicítce je potřeba spalovat přes svaly. Člověk ale nemusí vypadat jako Rambo, jen prostě jógou nebo tancem v tomhle věku tu váhu dáš dolů těžko.
Ad. jídlo - ke každému sladkému vždy ovoce a bíloviny. K ostatním porcím alespoň její čtvrtinu zeleniny, ideálně tepelně upravené.
A já osobně jsem typ (je mi jasné, že tohle neplatí pro všechny) - šestou večer končím s jídlem, žádný alkohol, pít přiměřeně vodu. A spát (s čímž osobně dlouhodobě bojuji).
A když jsme u toho progresu - poctivě si každé 2-4 týdny fotit výsledky hubnutí a zapisovat čísla. Člověk si u toho dokladovatelného výsledku rozmyslí, jestli zase chceš naskočit do vlaku, kteří míří zpátky do stavu, ve kterém ses necítila dobře.
Kalorické tabulky + cca 30 min cvičení denně. Já jsem cvičila s Jillian podle videí doma.
Jsem na tom stejne …
A proste nedokazu si odpustit jidlo . A snim to proste do mrte 😅
@anonym_autor souhlasím s @hasara33 - ideálně si někde zajdi na přeměření. Pokud nemáš čas na cvičení (vím, že je těžké vše nakombinovat s náročnou prací + děti), tak se musíš dostat do kal.deficitu. Někdy se může jevit, že strava je super nastavená, i zdravá atd., ale je jí hodně... já bych zkusila nejdříve tento směr a kdyby to nešlo a stále jsi s váhou stagnovala, tak bych se nakopla nějakým bezpečným pomocníkem (wegowy, mounjaro atd.). Chceš dát dolů jen pár kil, tak bys to neměla na dlouho.
@jennyska já bych teda do “nakopávání” nešla a tyhle prostředky za bezpečné nepovažuji. Chápu jejich použití u lidí, které jejich váha zdravotně ohrožuje, ale ne při kosmetické nadváze. Navíc si nemyslím, že to je dlouhodobá pomoc, protože ty lidi, co znám a zhubli na tom, přibrali po vysazení zase zpátky.
@jennyska já bych teda do “nakopávání” nešla a tyhle prostředky za bezpečné nepovažuji. Chápu jejich použití u lidí, které jejich váha zdravotně ohrožuje, ale ne při kosmetické nadváze. Navíc si nemyslím, že to je dlouhodobá pomoc, protože ty lidi, co znám a zhubli na tom, přibrali po vysazení zase zpátky.
@suzanna123 ano? Tak to nemáme stejné zkušenosti - resp. ne osobní, ale u známých. A hýbou se a stravují lépe/zdravě? Anebo šli zpět ke svému minulému životnímu stylu?
@suzanna123 ano? Tak to nemáme stejné zkušenosti - resp. ne osobní, ale u známých. A hýbou se a stravují lépe/zdravě? Anebo šli zpět ke svému minulému životnímu stylu?
@jennyska evidentně ne. Protože tohle člověka nenaučí, jak se ovládat nebo jakou životosprávu nastavit, aby to fungovalo. A to je to hlavní, co se musí naučit a na co si zvyknout. Nejíst, protože nemám hlad a chuť, je něco úplně jiného.
@jennyska evidentně ne. Protože tohle člověka nenaučí, jak se ovládat nebo jakou životosprávu nastavit, aby to fungovalo. A to je to hlavní, co se musí naučit a na co si zvyknout. Nejíst, protože nemám hlad a chuť, je něco úplně jiného.
@suzanna123 tak vidíš, já mám zase opačnou zkušenost, že je to právě popohnalo a drží si vše, co si v průběhu léčby osvojili. Jeden známý měl tedy výrazně přes 130kg - mladý člověk. Teď už je pod 100, 3x týdně cvičí a 2x týdně plave. Stravuje se, co vidím, velmi dobře a hlavně, změnilo se mu myšlení a celé nastavení - když vidí, co vše s tak "nízkou" váhou (ano, 100 je stále průšvih :X ) může dělat (jezdit na kole, už ne jen výtah, ale i chůze do schodů, poběhnout si, zahrát si fotbal s kamarády atd.) je to pro něj úplně lifechanger, který 20 let neznal. Připouštím ale, že ne každý si to v té hlavě takto dokáže "uklidit a nastavit" a jakmile o tyto berličky přijde, si to tak i udržet. Ostatní 2 známé to neměly až tak dramatické, co do ztráty hmotnosti a neměly ani nijak špatně nastavený životní styl. Daly pár kilogramů dolů a zatím se plus minus drží hezky. Je-li to ale dlouhodobé ukáže u nich až delší čas, ne pár týdnů či měsíců.
@suzanna123 tak vidíš, já mám zase opačnou zkušenost, že je to právě popohnalo a drží si vše, co si v průběhu léčby osvojili. Jeden známý měl tedy výrazně přes 130kg - mladý člověk. Teď už je pod 100, 3x týdně cvičí a 2x týdně plave. Stravuje se, co vidím, velmi dobře a hlavně, změnilo se mu myšlení a celé nastavení - když vidí, co vše s tak "nízkou" váhou (ano, 100 je stále průšvih :X ) může dělat (jezdit na kole, už ne jen výtah, ale i chůze do schodů, poběhnout si, zahrát si fotbal s kamarády atd.) je to pro něj úplně lifechanger, který 20 let neznal. Připouštím ale, že ne každý si to v té hlavě takto dokáže "uklidit a nastavit" a jakmile o tyto berličky přijde, si to tak i udržet. Ostatní 2 známé to neměly až tak dramatické, co do ztráty hmotnosti a neměly ani nijak špatně nastavený životní styl. Daly pár kilogramů dolů a zatím se plus minus drží hezky. Je-li to ale dlouhodobé ukáže u nich až delší čas, ne pár týdnů či měsíců.
@jennyska Vyhodnocovat změnu mindsetu se dá po cca 10 letech - vždy může přijít nějaká překážka, která dotyčnou/ého vrátí zpět na startovací čáru nebo dokonce dál.
Osobně v tuto chvíli dokonce neznám ani nikoho, kdo by se dlouhodobě udržel i po bariatrické operaci.
Samozřejmě, že takoví lidé asi jsou. Ale tím použitím "zkratek" se jim bohužel nedaří udržet své nastavení i v době krizí - jídlo a alkohol jsou pro ně určitá berle / "přítel".

postavit sebe a své potřeby na první místo, tím bych začala.. věřím, že je to náročné časově a nevím, jak velké máš děti, ale nastavit si jídlo a cvičení jako prioritu.. já jsem u sebe nacpala cvičení hned po práci, abych odpoledne už byla k dispo dětem a funguje to dobře.. jezdím do práce na šestou a po druhé už můžu být na cvičení, ale funguje to od doby, co si děti dojdou ze školy samy a co se zvládnou dopravit i na kroužky, hodně pomáhá manžel, který vykrývá, co s nestíhám, nakonec se nám to povedlo sladit, že chodíme cvičit jednou až dvakrát týdně spolu, což je super pro vztah jako takový.. pak je důležitá pevná vůle a u jídla to platí dvojnásob.. já se držím pravidla 80:20, nemám tak pevnou vůli, abych si jednou za čas nedala colu nebo hrancle, ale zvládla jsem to zkorigovat na občasnou konzumaci, byla jsem na cole závislá a byl to boj, krůček po krůčku.. i ty změny jídla, aby mohly být dlouhodobé nejde změnit ze dne na den, začala jsem snídaněma a postupně přidávala ostatní jídla dne