Operace 2letého dítěte v dětské nemocnici v Brně

veruska007
11. lis 2015

Dobrý den,

prosím maminky o zkušenosti a informace, jak probíhá přijetí, operace, ... cokoli, co mi můžete poradit, v dětské nemocnici v Brně (ortopedie). Dcerka má vrozenou vadu nožiček, na konci listopadu ji čeká operace. Včera jsem byla na ortopedii domluvit operaci. A přístup strašný. Vůbec nic neřekli, dali mi termín, papír - podepište tady, tady, tady a tady. Neptejte se, zmlkněte, máme toho moc. A vy jste místní, že? Takže vy hospitalizovaná nebudete. Nashle.

Vůbec netuším, co je dobré vzít si s sebou, na co se připravit. Nastoupit máme v neděli v 10h - dostane malá oběd? Dostane večeři? Dostane už večer něco na zklidnění? V noci tam s ní být nesmím, kdo s ní bude, bude-li plakat? Další den operace - bude na JIP? Jak dlouho? Jak děti reagují na narkózu? Co jim může pomoct? Co se sebou, abych se tam při čekání nesesypala? Kdy nás pustí domů? ... A to absolutně netuším, jak budou vadu operovat (je to vzácná vada), v jakém stavu mi ji dají po operaci domů, jak dlouho se bude léčit, bude mít sádru, dlahu, bude moct chodit, nebude, jak dlouho nebude, kdy bude moct chodit, kdy bude moct do kolektivu... nic...

Budu vděčná za každou zkušenost nebo radu. Díky.

hojda
11. lis 2015

@veruska007 Dává se pár hodin před operací sirup na zklidnění a nemůžeš tam s ní být třeba na židli? Vím, že je to hrozný, ale já si nedovedu představit, nechat svoje dítě samotné v nemocnici. Ten přístup v brně je fakt hrozný☹. Není lepší jí nechat operovat někde jinde, pokud je to vzácná vada, viděla bych to na Motol, tam přístup úžasný!

petrusew
11. lis 2015

@veruska007 tlumí až ráno před zákrokem takovým sirupkem. Každopádně uvidíte asi až na místě, podle toho, jak to bude probíhat. Ono vlastně ti nikdo asi ani neřekne přesně, jak to bude, když vlastně těchto případů opravdu moc není. Já doufám, že taky budeme rychle na normálním pokoji a pak hooonem domů k dcerce a manželovi. Nástup máme taky v neděli, protm v pondělí operace a pak se uvidí. Doufám, že se nic zase nepo...a půjdeme brzo domů🙂Jinak ani já nemůžu být na jipu s malým ☹ A je to pro mě nezvyk, protože od mého nástupu k němu jsem s ním nonstop. Bojím se ho svěřit do jiných rukou, protože mám strach, že neuslyší, že potřebuje odsát, ale budu u něj sedět, co to půjde. Spát budu asi na ubytovně tu jednu noc a potom už s ním na oddělení. Jinak je možnost ubytovny, ale to je jinde - ne na oddělení.

veruska007
autor
11. lis 2015

@hojda Je to vzácná vada, v Praze by operovali od 6 let. Nicméně mě kontaktovala úžasná paní, která se někde dozvěděla, že moje dcerka má vadu jako ta její. Psala jsem jí o tom přístupu a říkala, že v Praze to bylo to stejný... taky děsně namachrovaný ortoped, co má pocit, že je bůh ☹.
Na druhou stranu, dcerka je samostatná, chodí do školičky, když jsem občas v práci, snadno navazuje kontakt s cizími, nebojí se a v 19.30 usíná a do 6.30 spí.

tamarila
11. lis 2015

veruska007 Jsem také z Brna, a s dětskou nemocnicí zkušenosti mám. Buď tam, zakázat ti to nemůžou, i když se velice snaží odradit. Máš právo být tam s dvouletou dcerou, pokud ti tvrdí že nemají lůžko, tak si dones karimatku a spacák, to jsem udělala já. A buď asertivní, budou na tebe zkoušet že tam nemají prostor atd. Já nepotřebuju aby doktoři jenom sluníčkovali, ale co jsem viděla když jsem ležela s dcerou... Sestry jsou vůči dětskému pláči už totálně otupělé, což je do určité míry pochopitelné, děti tam pláčou pořád. Ale ony se ani neobtěžují přijít podívat proč. Viděla jsem tak rok a půl holčičku co se jí zamotaly nožičky do těch šprušlí a hrozně plakala. Ležela vedle v pokoji, a když v noci hrozný pláč neutichal, tak jsem se já šla podívat co se děje a napravila to. Když jsem se vrátila z jídelny, moje malá (3 týdny) kolikrát strašně plakala, nevím jak dlouho ji nechaly, ale nemají chuť a ani čas utěšovat plačící děti. Nikdy bych tam samotné tak malé dítě nenechala. Když bude plakat strachy, bolestí nebo se mu bude stýskat, tak se nedočká ničeho :(

petrusew
11. lis 2015

@tamarila díky bohu, že mám zkušenost opačnou. Ale z jip a ne z normálního oddělení.

veruska007
autor
11. lis 2015

@tamarila Já vím, bylo to tak i na neurologii, kde jsem byla se synem. Dokonce byla na pokoji holčička, která každou chvíli přestávala dýchat. Sestra jednou přišla, ukázala mi, jak holčičku zase "nahodit" a příště se ani nenamáhala přijít, když to tam pípalo. Prostě čekala, až to udělám za ni. O tom, že kromě o svého syna jsem se tam starala o dalších 15 dětí bez rodičů, ani nemluvím. Já tehdy šla po 3 dnech domů na revers, protože jsem byla zralá na vraždu.

tamarila
11. lis 2015

@veruska007 Jinak také mám dítě, co je samostatné a chodilo do školičky bez pláče a spí celou noc. Ale pobyt v nemocnici je něco jiného. Po operaci ji to bude bolet, po narkóze může být spaní rozhozené, nebude vědět co se děje. Po operaci v klidu nespí ani dospělí, to si nedovedu představit že by malé dítě bylo usměvavé a pozitivně naladěné.

tamarila
11. lis 2015

@veruska007 Tak víš no :( Taky jsem se snažila starat jak to šlo, bylo mi těch děcek fakt líto. Kdyby ti rodiče co tam nejsou viděli... Ale chápu, že někdy to asi nejde zařídit aby tam byli.

veruska007
autor
11. lis 2015

@tamarila Jj, však jo. Plánuju, že tam nějak budu, akorát se nechci dopředu zaškatulkovat jako "problémová", prostě si říkám, že to pak pořeším se směnou, která přijde. Za druhé to spaní nechci ani řešit hned, teprve týden před operací si budeme termín závazně potvrzovat, takže teď to ani nemá smysl. A včera jsem viděla v nemocnici jako lékaře jednoho pána, se kterým chodíme na manželské večery, takže se o tom s ním zkusím pobavit, to bude asi nejlepší 😉.

Mně spíš šlo o to, jak to tam vůbec chodí.. což se spíš dozvím od maminek, než od dr., kteří tohle absolutně neřeší.

tamarila
11. lis 2015

@veruska007 Jasný, chápu, taky se nerada uvádím jako potížista, no. Ale zase oni jsou asi zvyklí, takových tam je 🙂 Jak to chodí na ortopedce nevím, ale myslím, že každé oddělení má poměrně dobře vybavenou hernu, přes den chodí docela často dobrovolníci bavit děti (klauni, divadýlka atd.) Vaří se tam poměrně dobře, teda já nejsem moc vybíravá, ale neměla jsem žádné připomínky vůči tomu co děti dostávají. Největší problém v dětské vidím opravdu v neochotě sester a doktorů a jejich otrlosti vůči utrpení dětí a nářkům rodičů 🙂

annaluciapetrzel
11. lis 2015

detska neni uplne mother friendly 🙂, ale vzdy se nakonec da domluvit, tot muj pristup. Dokonce nakonec mi dovolili spat s dcerou na jedne posteli, dali ji tam i kapacku a zezacatku to vypadalo uplne tragicky. Ptze jsem se jim tam malem zhroutila nechali mi i na pokoji postel. Kdyz jsem sla na obed, sestry vzdy malou pohlidaly.

sabuse1
11. lis 2015

@veruska007: v Praze je dětský ortoped docent Chomiak který je jeden z nejlepších u nás, nechceš ještě zkusit jeho? Sice jeho přístup taky není vždycky ideální, ale co se týče práce je to opravdu machr, operuje na Bulovce a přístup na tamním oddělení je naprosto úžasný, počínaje profesorem který to tam vede a konče uklízečkama,kromě samotné operace jsem s dcerou mohla být všude a pořád, nikdo mi v ničem nebránil, detailní informace jsem dostala předem, co kdy a jak se bude dít, co bude následovat, prostě zodpověděli jakoukoliv otázku a měli pochopení i pro moje hysterčení když operace trvala dlouho. Jinak to asi funguje všude trochu jinak, u nás to bylo tak,že dcera šla na operaci hned ráno, nástup den předem, to dostala normálně všechna jídla a pak od půlnoci nesměla jíst a pít, premedikaci dostala cca 30 minut před odjezdem na sál, to už pak musela ležet v posteli aby nespadla a po operaci mě za ní pustili i na JIP což standartně nedělají, ale brečela tam tak šíleně,že asi svolili aby tam nerušila ostatní pacienty, pak asi 2h po operaci se mohla poprvé napít a měla asi 6h na to aby se sama vyčurala jinak by jí vycévkovali, to hodně hlídají, ostatní pak už záleží na zákroku co se týče nějákého omezení, rekonvalescence atd

martiska36
11. lis 2015

@veruska007 obrať se na @mmirunda, ta má myslím dost OSOBNÍCH zkušeností s dětskou ortopedií.

mmirunda
11. lis 2015

@veruska007 Klidně mi písni do IP a nebo na mail. Dám ti na sebe číslo a klidně ti popovídám, jak to v Brně chodí. Ještě je čas změnit místo kde bude muset být malá operovaná. Mě by do Brna nikdo nedostal ani heverem.

citun
11. lis 2015

Určitě si to vydupej, navíc je ve všech odděleních nemocnice v Brně, jak se chlubí na svých stránkách, Charta práv dětí v nemocnici!!!
http://www.fnbrno.cz/prava-pacientu/t1334
Já byla se synem v Motole a tam to opravdu funguje, nehledě na to, že sestřičkám ubude starost o dítě.

mmirunda
11. lis 2015

@veruska007 taky doporučuji Motol, to se s Brnem nedá ani srovnat

lu777
11. lis 2015

@veruska007 jasně... já to nemyslím nijak zle, mrzí mě, že máte takové potíže a ještě narazíte na takový přístup... jen jsem chtěla říct, že někdy ty možnosti jsou, bohužel ale se musí hodně pátrat a je to náročné...
(vím z vlastní zkušenosti, kdybychom dlouze nepátrali a nezaplatili za operaci, tak bychom neměli vůbec děti 😔 )
fakt to neberte nijak ve zlém, jen píšu co bych v takové situaci dělala já... člověka to nadzvedne ze židle, i když dotyčného nezná, že se k němu u dr. někdo takhle choval 😖 😔

i když je možné, že měl jen mizerný den, ono někdy operují neskutečně dlouho...
ale tak měl odkázat na sestru, na jiného doktora nebo můžou mít nějaké aspoň předtištěné informace základní...

držím pěsti!

mmirunda
11. lis 2015

@veruska007 Jo tak jsem ještě něco početla ... Dr.Poul je kapitola sama pro sebe. Super odborník, ale lidsky největší hulvát co jsem kdy potkala ☹ Ke mě se choval stejně ☹ Zkus napsat mail do Motole přímo přednostovi dětské a dospělácké ortopedie. Jmenuje se Tomáš Trč ..