Vložky nebo barefoot?

hojda
5. říj 2018

Ahoj, co poradíte na ploché nohy? Dr. doporučil vložky, jaké jsem nejnovější doporučení pro ploché nohy? Díky!

nita1984
5. říj 2018

Řeším to sama u sebe a rozhodně BF. Vložky nepomohou,noha musí pracovat

letok
5. říj 2018

Podle mě jsou teda BF u ploché nohy blbost. Syn když obuje BF tak neskutečně šmajdá, pevný opatek na botě a vložky jsou mnohem lepší.

rajani
5. říj 2018

na ploché nohy (otázka jestli jsou opravdu ploché, nebo jde o tukový polštářek u malých dětí) rozhodně fyzioterapeut a barefoot. nejleší je na problematiku podolog-fyzoterapeut, může zjistit nepravosti, ke které se doplnuje vložka. tzn vložka na míru+BF. či navrhne pouze cvičení a cviky a pomohou stavu.

Vždy je ale na místě prostor v botě a pružná bota (aby klenby mohli cvičit), to v uzké botě nebude nikdy.

kvmatonka
5. říj 2018

@hojda navsitivit fyzio nakloneneho k bf a podologa. Cviky na nozky. BF urcite. Noha je sval a ten musi pracovat. Umela podora nic nevyresi. Dela pouze berlicku. 😉

rebe
5. říj 2018

Vložky pomohou aktuálně řešit problém, pokud plochonoží způsobuje bolest. Ale problém nevyřeší, nohy se vám podle vložky nevytvarují. Napomoci tvorbě klenby může pouze posilování nohy, přirozený pohyb nohy a s tím souvisí BF obuv.

hojda
autor
5. říj 2018

@rajani Tukové polšťáře u nás fakt nehrozí, kosti na něm chrastí a je mu 9 let. Fyziterapeut právě doporučil ty vložky.

rajani
5. říj 2018

@hojda a doporučil i něco jiného než vložky? Pokud ne, tak hledat jiného. Správně má fyzio klienta svléknout, nechat projít a zkouknout od hlavy až k patě. A ukázat cviky min na klenby, ale je to většinou záležitost držení celého těla. (věk jsem nenašla, proto jsem psala příspěvek obšírněji). Sama řeším spadlé příčné klenby, mám zkušenost. Nejvšestranněji se mi jevili fyzio, které doporučují BF. Pokud máte blízko do Roudnice, je tam skvělá fyzio a podolog. Z Prahy je to 40min.

cuuza
5. říj 2018

Rozhodně fyzioterapeut. V BF musí umět správně chodit, což u nezvykle nohy není úplně easy. Škoda, že není léto, chůze venku naboso je nejlepší.

majvik
5. říj 2018

mám diagnostikované ploché nohy taky asi zhruba od tohohle věku. Vložky jsem nosila celou pubertu a část dospělého života - celkem takových asi 15 let a nezlepšilo se nic, do chodidel nohou mě často chytaly křeče, nohy bolely... teď necelé tři roky nosím barefoot a i když teda od doktora nemám nic potvrzeného, sama na sobě pozoruju že klenba je výš než bývala. A křeč do chodidla? to už si ani nepamatuju kdy mě chytila naposledy... takže za mě barefoot. Ale možná není úplně dobré přejít na něj ze dne na den. Zkus mu koupit zatím třeba jenom jedny takové boty a chodit v nich co nejvíc v terénu a do normálních bot třeba kup vložky... Ať to má půl na půl😀

hojda
autor
5. říj 2018

@majvik Jen nevím, jestli mu to bude pasovat na nohu, on je na boty děsný, nesnáší, když jsou mu volné, suché zipy utahuje hrozně moc na nártu a to nevím jestli u BF vůbec jde?

majvik
5. říj 2018

@hojda zajděte někam do obchodu a vyzkoušejte😉 kolem nártu to utažené být může, tam jde o to aby měli prostor prsty...

rajani
5. říj 2018

@hojda přesně jak píše majvik. důležitý je prostor pro prsty (všimněte si jak prsty po zatížení jsou širší než bez zátěže a rovněž prostor pro palec, v uzkých botech je palec tlačen k zbylým prstům a tato oblast se nemůže už vůbec po zatížení "roztáhnout"). Tím že dítě bude chodit správně (zde je právě na místě ten fyzio aby to naučil) = tzn odrážet se při chůzi od prstů a ono roztažení též cvičí klenbu.

cajomilka
5. říj 2018

A má smysl nosit barefooty ve městě, na tvrdém povrchu?? Stále si tuto otázku kladu. Ploché nohy mám cca posledních 10 let.

rajani
5. říj 2018

@rajani proto musí být i podrážka poddajná, aby umožnila ten odraz od prstů. V tvrdých botech to neuděláte.

rajani
5. říj 2018

@cajomilka pokud víš jak se správně a zdravě klade noha při chůzi, není to problém. případně je v tento okmažik dobrá spolupráce s fyzio a na přechodno jsou i vhodné správně zvolené vložky do (bf) bot s prostorem pro prsty, kdy plochá noha může být bolavá, páč neumí nárazy dobře vykrýt.

Já mám spadlou příčnou, chodím bf 6 měsíců a vidím velké pozitivní rozdíly i co do problémů v držení těla.

rebe
5. říj 2018

@cajomilka Vzhledem k tomu, že klasické boty pro děti většinou utlačují prsty a neumožňují jim se při chůzi ohýbat, tak rozhodně. Nevyužiješ tolik tu možnost vnímat povrch chodidlem, ale i ten přirozený prostor pohyb je obrovský benefit.

hojda
autor
5. říj 2018

On taky běhá po patách.

cajomilka
5. říj 2018

@rebe Díky, ale myslela jsem sebe, tj. dospělou osobu 🙂 A co když nosím běžné boty, ale s dostatečně širokou špičkou, tzv. zdravotní?

rebe
5. říj 2018

@cajomilka U dospělých platí víceméně totéž. Těžko se to vysvětluje, dokud to nezkusíš. Adekvátní tvar špičky, aby prsty měly dost prostoru, a celková ohebnost podrážky (nestačí, že se ohne v půli, je potřeba, aby se dostatečně ohýbala pod prsty i podélně) naprosto změní celkový charakter chůze, umožní noze úplně jinak pracovat, a tím spoustu problémů aktivně vyřeší. Tahle kritéria ale může splňovat i konvenční obuv nebo i zdravotní, nemusí to být jen boty barefootových značek. Chce to jen hledat.

jankol
7. říj 2018
Uživatel jankol je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od jankol.

Cvičení je dobré, aby zapojoval svaly na nohou, chodit po různém povrchu, kamínky, tráva, po patách, po špičkách, cvičení na různých rehabilitačních prvcích.