Chci otěhotnět, ale kojím a nemám zatím periodu. Máte zkušenost?

1leny
25. zář 2020

Ahoj, máme skoro 9měsíční miminko a cca v jeho roce bychom se rádi začali pokoušet o druhé. Malé kojím a zatím se tak nedostavila menstruace.. Pročetla jsem několik článků a doktoři vesměs doporučují omezit nebo přestat kojit. To se mi teda úplně nechce, na druhou stranu první nám nešlo hned a nejmladší už taky nejsme, takže nechci moc ztrácet čas.. Nemáte někdo zkušenost, jestli fakt přestat kojit či je nějaká jiná cesta? děkuji 🙂

aronek
25. zář 2020

@1leny Ahoj neporadím, jen dám svou zkušenost. Dvakrát se mi při kojení nepovedlo otěhotnět. Vždy jsem otěhotněla až jsem přestala kojit. A to jsem podruhé kojila přes tři roky. Potřetí jsem se na to spoléhala a mám neplánované čtvrté dítko. Takže možné je všechno 🙂 S tím, že mně bylo 40 a chlapovi skoro 50, tudíž věkem měla klesat plodnost 🙂

monaluza
25. zář 2020

Otehotnela jsem pri kojeni a kojila jsem asi do pateho mesice druheho tehotenstvi, takze vylozene na kojeni nejde absenci menstruace svadet. Zkusila bych to podporit nejakymi bylinkami (ja si "rovnala cyklus" Zenskymi kapkami od Gresika tak uspesne, az jsem z toho otehotnela 😉).

zavodnice
25. zář 2020

Měla jsem to stejně. Chtěli jsme dítě a dokud jsem kojila byť jednou denně, perioda nikde. Po posledním kojení dorazila asi za měsíc. Sledovala jsem ovulaci a na tu druhou se zadařilo.

korin
25. zář 2020

Nám se druhé dítě podařilo i při kojení prvního, ale druhé jsem musela komplet odstavit (a to už mělo přes dva roky), abychom mohli mít třetí.

drahmi
25. zář 2020

Každá žena to má určitě jinak, jen přidám naší zkušenost. Vždycky jsme si "jen" dávali pozor, po svatbě jsme tomu nechali volný průběh a téměř hned se zadařilo. Přesto, že jsem plně kojila, už když byly dceři 3m jsem dostala menstruaci a hned pravidelný cyklus. V 10m jsem přestala kojit a když byl dceři rok, zjistili jsme, že jsem zase těhotná - neplánovaně. Prostě jsme dělali všechno stejně jako před dcerou a nějak se to stalo 🙂 Nevím, jestli tomu pomohl odstav, ale do dneška se smějeme, že vůbec nevíme, jak se to mohlo stát 😊

klokanka31
25. zář 2020

@1leny Já ti neporadím jak to je s kojením, ale v porodnici mi řekli ať si dám pozor, že kojení rozhodně není antikoncepce 😊 že tam už měli pár rodiček co otěhotněly při kojení. A navíc já otěhotněla vždy bez ms, takže myslím že ms není nutná...

any2any
25. zář 2020

Ja, kdyz chtela otehotnet, tak jsem v 15m dcery "musela" prestat kojit, prisla 1. perioda a pak uz jsem byla tehotna. 😉

fandysek_1
25. zář 2020

@1leny druhé se nám podařilo hned po šestinedelí při plném kojení a třetí opět při kojení, ale to, už jsem kojila jen večer a ráno. Tohle je dost individuální.

krupka3
25. zář 2020

Ano, kojeni muze zamezit obnoveni cyklu po porodu. Ja jsem treba u obou porodu mela ovulaci uz na konci sestinedeli, a pak dal v pravidelnych cyklech. Kazdopadne je podle me kojeni velmi dulezite a prinosne, tak bych dobre zvazila pro a proti odstavu.

cinam
25. zář 2020

Ještě vydrž do toho roka, třeba se ms vrátí. Zkus třeba začít trochu omezovat, pokud mimčo nebude proti. Mě přišla po 14 měsících.

normalnimatka
25. zář 2020

je to individuální..ale často to brzdí, no... tak to zkus aspoň omezit. a v roce prvního uvidíš. ale teda děti rok a tři čtvrtě od sebe bych fakt dobrovolně neměla:D

syslounek
25. zář 2020

Nám první dítě trvalo skoro 3 roky, 9 měsíců po porodu se nastartoval cyklus, kojila jsem ráno a večer. V bláhové naivitě jsme si nedávali vůbec bacha (však to první trvalo tak dlouho). No, 4. nebo 5. MS už nedorazila. Dceru jsem odstavila ze zdravotních důvodů v 5. měsíci.

priefi
25. zář 2020

@1leny je to individuální, znám maminky, co jim ani nepřišla ms a byly v tom a znám i případy, kdy kojení nedělalo neplechu

cherie24
25. zář 2020

@1leny mě se vrátila perioda 1 den před prvními narozeninami dcerky. Kojím jí v noci a jinak ráno, před spaním po obědě a večer při uspávání. Plus občas i když jí není dobře a trapí jí zuby, tak třeba kojím i několikrát denně. Ono kolem toho roku je už to dítě čipernější, něco i sní a omezí se to samo to kojení. V 9ti měsících mi teprve začínala aspoň trošku jíst ☺

1leny
autor
25. zář 2020

Moc děkuju za všechny vaše zkušenosti. Takže prostě obecné pravidlo ohledně kojení, periody a otěhotnění není.. Tak to mi z toho plyne, že budu ještě asi kojit a pak prostě zkusím měsíc, dva, jestli to neklapne a pak holt bych kojení snížila nebo nejhůř ukončila... Stejně mi přijde zvláštní, že ještě nic, protože kojení jsem už tak dost snížila - v noci nekojím, kojím už jen ráno, odpoledne a večer.. No uvidíme. Každopádně všem moc děkuji za zkušenosti 😊

@normalnimatka a prosím nestrasit🤣🤣 jak říkám nejsme nejmladší. Mě je 35 a první nešla hned, takže čekat nechceme.. Snad to bude v klidu. Ale fakt je, že jestli druhé bude jako prvni, tak mi asi hrabne (první prvních šest měsíců v kuse prorvala🤦🏻‍♀️😂).

fandysek_1
26. zář 2020

@1leny mám děti po roce a dá se to. První se nám taky nedařilo a druhé bylo ani nevím jak. Takže hodně štěstí.

janina228
26. zář 2020

Ahoj, za mě není potřeba přestat kojit (důkaz mám doma🙂).. starší jsem kojila celkem ještě dost a když ji bylo 11 měsíců,tak jsem otěhotněla zas.kojila jsem asi do 4. měsíce těhotenství a spíš bych řekla,že se starší dítko odstavilo samo od sebe. Já jsem moc ráda,že máme děti blízko sebe.

lobella
26. zář 2020

Mne se vratila ms az v 15 mesicich dcerky, kdy jsem kojeni hodne omezila (rano, v poledne, vecer + na pozadani v noci), s timto se nam povedlo otehotnet az ted, kdy je holce skoro 23 mesicu a to jsem kojeni znovu omezila na ranni a poledni

nevenka
26. zář 2020

Pridam aj ja moju skusenost. Dlhe roky som mala hormonalne problemy, cyklus nikdy nebol pravidelny, strasne dlhy. Po svadbe sme si prestali davat pozor a do pol roka sa podarilo pocat prve dietatko. Menzes po porode mi napriek plnemu dojcenou prisiel po 4 mesiacoch od porodu, co som sa velmi cudovala. A popri dojceni bol ovela pravidelnejsi ako predtym. Zhruba od pol roka maleho sme si nedavali pozor, teda tak striedavo oblacno. Ved druhe sme chceli. Po oslave maleho, ked mal 1 rok, som otehotnela. Velmi zle spaval, budil sa v noci a 2-3 hodiny bol hore. Islo ma porazit. Ako jednu z uspavacich metod pre mna, aby som sa ukludnila, sme pouzili sex. A nejak sa to "stalo" 😝...Mesiac a pol som netusila, ze som tehotna, len som sa divila, ako mi splasli prsia, maly len dudlil, hneval sa na prsniku, odmietal ma. Brala som moringu, skusala odsavat, aby som podporila tvorbu (mali sme problemy s kojenim na zaciatku, takze som bola odhodlana dojcit co najdlhsie). Az potom po Vianociach, Silvestri a este par dni po novom roku, mi doslo, ze menzes mal prist okolo Vianoc, ze uz meska nejak dlho. Ale vsak dojcim, tak to nemusi nic znamenat. Nabehla som do lekarne a spravila test. Kolajnice ako hrom. Rozdiel medzi detmi 21 mesiacov, dcerka bola kolikova, trapili sme sa velmi pol roka, potom uz menej. Pobehali sme lekarov vselijakych, zaver, je zdrava. Syncek bol chudacik trosku "bokom", ale on je take nase zlaticko a nemal problem byt s ocinom, starymi rodicmi, s kymkolvek. Bolo to narocne, ale teraz su perfektni partaci a cakame teraz tretieho drobca, neplanovane. Ale velmi sa tesia na neho. Takze u mna to tiez slo pocas dojcenia, ale teda ja som menzes mala, a to pomerne dlho pred otehotnenim. Kamaratkina sestra dlho nemohla otehotniet, po porode sa nejak na to spolahla, ze ved to nie je take jednoduche a do pol roka otehotnela druhykrat, tiez dojcila a kedze nemala menzes, ani nevedela, len ked jej zacalo rast brusko, este sa cudovala, co to ma za divnu hrcu, ci nema daku rakovinu 🙈😅...

surikata131
26. zář 2020

@1leny já jsem dostala první MS až 9,5 měsíce po porodu, od té doby je to už asi 40 dní a pořád nic (těhotná nejsem). My teda kojíme několikrát za noc, takže to asi hodně blokuje cyklus...chtěla bych ubírat kojení, ideálně v tom roce už pomalu končit, ale dítě má jiný názor :D a je to strašně individuální, někdo jde na prohlídku po 6 nedělí a už to podle UZ vypadá že MS brzo přijde, někomu nenajede cyklus pořádně dokud nepřestane kojit

takyjedna
26. zář 2020

To je strasne individuální. Nekdo otehotni hned i pri plnem kojeni, nekdo je bez sance i s jednim kojenim za den.. Jedina zaruka je uplne prestat.

inkheart
26. zář 2020

Jsem na tom úplně stejně, takže ti rozumím... Taky kojím a od porodu MS nikde, no a kojit chci ten rok určitě, pak asi postupně odstavit, pokud MS nepřijde. Nejsem z toho nadšená, ale podobně jako ty chci další dítko relativně brzy, takže...

somalicats
26. zář 2020

Ono je to fakt hodně individuální. Poslední dceru kojím částečně, hlavně se kojí v noci, přes den je na flašce. Menstruace od porodu nikde (zítra budou dceři 4 měsíce), dáváme si pozor, poslední týden se cítím nějak divně. Manžel se mi smál, že jsem určitě těhotná, tak jsem si předevčírem udělala test a fakt jo 😀. Kdy se zadařilo, vůbec netušíme 😀.

bombat
26. zář 2020

@1leny Mám čerstvou zkušenost. Je mi 38, kojím rok a půl staré dítě a omezovat kojení jsem nechtěla, otěhotnět jsem se snažila prakticky hned po šestinedělí, určitě víc než rok. Pak jsem byla na prevenci a doktorka mi přímo pro tuto situaci (vyšší věk a kojení) doporučila přípravek Inofolic. Složitě mi to vysvětlovala, to Ti nepřetlumočím, ale má to pomoci dozrávat vajíčkům. Po dvou měsících jsem otěhotněla, a to jsem to ještě nebrala zrovna pečlivě. Moc doporučuji, případně ještě kapky Gynex, ale ty jsem já nebrala, protože cyklus jsem měla, byť bylo asi anovulační, a nechtěla jsem si ho rozházet. Obojí se dá koupit v lékárně.