Chci otěhotnět bez jeho vědomí - jak na to?
Ahoj holky, je mi skoro 40, mám vše-penize, dobrou praci apod...Chybí mi ale dítě. Když byl muž, nebyl čas a teď nemam partnera.Mám jen milence a dítě si vážně přeji. Chci otehotnet a mu nic neříct. Samozrejme po něm nic chtít nebudu, když on sám nebude chtít. Ale nevím, jak to udělat? Nic nebru, prerusujeme, takže to bych se nacekala, je opatrny.Po každm styku se jde umýt.
Slyšela jsem o střílečce, napadá vás ještě neco? Tvrdit, že něco beru a nic nebrat je příliš okate...
Díky za rady.A pro rejpalky po něm nebudu nic chtit a finančně to zvladnu.
Stručné shrnutí
- V Česku jsou hlavní legální možnosti asistované reprodukce IUI a IVF prováděné v CAR (centrum asistované reprodukce), ale podle diskuse většina klinik umělé oplodnění svobodným ženám nebo lesbickým párům běžně neprovádí a dárce spermatu se testuje na HIV/AIDS.
- V diskusi se jako neoficiální domácí metody uvádějí samooplodnění injekční stříkačkou nebo „stéblem“, případně vyhledání anonymního dárce přes inzerát, avšak uživatelé i zdravotnické hlasy upozorňují, že to není standardní lékařská praxe.
- Někteří diskutující navrhují spermabanku nebo dohodu s ochotným známým, zatímco jiní upozorňují na etické a potenciálně právní riziko označené v diskuzi jako „krádež spermatu“ nebo podvod vůči muži.
Nejčastější otázky
Q: Jak funguje spermabanka a kdo může v Česku použít darované spermie?
A: Podle příspěvků v diskuzi české spermabanky a CAR obvykle poskytují spermie párům; svobodné ženy a lesbické páry mají v ČR legislativní a praktická omezení a dárce musí podstoupit opakované testy včetně testu na HIV/AIDS.
Q: Co je IUI a může mi ho provést CAR, i když jsem svobodná?
A: IUI (intrauterinní inseminace) je v diskusi zmiňovaná metoda repro medicíny; uživatelé uvádějí, že v ČR CAR běžně IUI provádí pro páry, ale pro svobodné ženy a lesbické páry to často není možné kvůli klinické praxi a právním omezením.
Q: Jak se provádí domácí samooplodnění a jaká jsou rizika?
A: Diskuze popisuje domácí postup jako vpravení čerstvého ejakulátu do pochvy injekční stříkačkou nebo stéblem; uživatelé a zdravotnické hlasy upozorňují na rizika, že to není standardní zdravotní metoda, může nést infekční rizika a neexistuje lékařská kontrola.
Q: Může žena v Česku použít inzerát k nalezení dárce spermií a jak to funguje prakticky?
A: V diskusi se doporučuje vložit inzerát a domluvit se s ochotným dárcem, který může podstoupit spermiogram a testy pohlavních nemocí; uživatelé také radí platit dárci testy a dohodnout anonymitu a nezávislost kontaktu.
Q: Jsou v diskuzi zmíněny právní následky, když žena počne dítě bez vědomí muže?
A: Někteří diskutující vybízejí k opatrnosti a varují, že to někteří považují za „krádež“ nebo podvod a že by to mohlo vést k soudním sporům; ve vlákně ale nezazněl konkrétní právní výklad soudu.
Q: Existují věková omezení pro asistovanou reprodukci v CAR?
A: V diskusi se objevují zkušenosti, že některé kliniky mají nepsaná věková omezení kolem 40–45 let a postupy mohou být ekonomicky náročné; bylo také zmíněno, že jde částečně o praktičnost a úspěšnost, nikoli vždy zákonně stanovený limit.
Závěry z diskuze
Shoda
- Většina diskutujících doporučuje nejprve snažit se o otevřenou komunikaci s mužem nebo hledat dárce, nikoli spoléhat výlučně na tajné metody.
- Všeobecně panuje shoda, že spermabanky a CAR jsou právně/prakticky prosvázány omezeními pro svobodné ženy v ČR.
Sporné názory
- Někteří tvrdí, že tajné otěhotnění bez souhlasu muže je amorální a „krádež spermatu“, zatímco jiní hájí právo ženy na dítě i bez partnera a uvádějí, že mnoho dětí vyrůstá šťastně s jedním rodičem.
Otevřené otázky
- Jak přesně by české soudy posuzovaly situaci, kdy žena úmyslně počne dítě bez vědomí muže (týká se to vyživovací povinnosti, otcovství a trestního práva)?
- Jaké jsou reálné šance na otěhotnění doma metodou „samooplodnění“ ve věku kolem 40 let?
Zmíněné značky a firmy
spermabanka, CAR (centrum asistované reprodukce), centrum reprodukční medicíny, Soukromé pasti (TV)
Zmíněné produkty a metody
IUI, IVF, spermabanka, injekční stříkačka (samooplodnění), stéblo (samooplodnění), přerušovaná soulož, inzerát na dárce, spermiogram, test na HIV/AIDS, darování spermatu, umělé oplodnění, notářsky ověřené prohlášení
Místa a osoby
Česko, Mnichov, Amerika
Já tedy nevím co na tohle říct. Dřív jsem si taky myslela, že dítě k životu tátu více méně nepotřebuje, ale dnes to vidím trochu jinak. vždy, když můj manžel přijde domů, dceři se rozzáří oči, skočí na něho a pak si spolu hrají. Manžel s ní vymýšlí takové blbosti, na které bych já, po celém dnu utahaná, neměla ani náladu a možná ani čas. A upřímně řečeno jsem ráda, že se dceři taky věnuje někdo jiný. I díky svému tátovi mám na dětství krásné vzpomínky. Ale to bych možná měla, i kdybych žila jen s mamkou, těžko říct. Každopádně jsem šťastná za dětství s oběma rodiči.
Na stranu druhou, já po dítěti toužila od nějakých 15 let a vždy jsem říkala, že pokud bych k tomu neměla žádného chlapa, šla bych někam do baru, tam někoho sbalila a nechala si udělat od něho dítě. Nemyslím si, že by tím to dítě trpělo. Dnes je plno dětí, kteří vyrůstají bez tatínka a nikdo to moc neřeší. Nikdo se moc nepozastavuje nad dítětem, jehož táta se sbalil, odešel a už ho nikdy nikdo neviděl. Podle mě dokáže matka zajistit dítěti rodinu a hezké dětství, i když si pořád myslím, že tam bude něco malinko chybět.
Zakladatelce bych asi poradila to, co ostatní. Sednout si s ním, říci mu o své touze, říct, že po něm nikdo nikdy nebude nic chtít a jestli do toho se mnou půjde. A pak by se vidělo, co dál.
Dítě má na startu do života právo na oba rodiče, jejich lásku a pozornost, má právo být informováno o zdravotním stavu a event. dědičných chorobách, které by mu jeho biologický rodič mohl předat.
Z čistě ženského hlediska s přihlédnutím k mateřským pudům dokážu pohnutky zakladatelky pochopit, ze všeobecného pohledu mi to přijde velmi podlé a neomluvitelné.Nemám ráda, když si kdokoliv hraje na osud a využívá druhé k dosažení vlastních cílů, byť by tím cílem mělo být dítě.
Jedni tu píšou o právu dítěte na oba rodiče, druzí argumentují množstvím "otců", co utíkají od rodin nebo těhotných a dál se o nic nezajímají a nechtějí starat. Ještě bychom mohli přidat neštěstí dětí v dětských domovech. Ano, zájem dítěte je na prvním místě, ale není vždycky v zájmu dítěte mít otce, který ho nemá rád. A tak dále...
Z mého pohledu mohu říct, že partner, na kterého bych udělala takový podraz (čistě hypoteticky můj současný - tedy manžel), by mě za to velmi odsuzoval, byl by naštvaný a už by se mnou nechtěl být, protože by cítil, že mi nemůže nikdy v ničem věřit. Jeden podraz, dva podrazy... kde je rozdíl? Přesto by o dítě měl zájem a miloval by ho, protože by to byl prostě jeho potomek. Někteří muži to tak mají, možná nejsou úplně zadobře s matkou dítěte, ale o své vlastní děti mají obrovský zájem a upřímně je milují. I v případě, že si muž takové dítě vůbec mít nepřál, může k němu pocítit lásku až ve chvíli, kdy ho má (třeba až na fotce z UTZ nebo prvně v náručí). A spousta mužů taky cítí zodpovědnost za své děti.
V dotazu se píše, že bys po partnerovi nic nechtěla, pokud by on sám nechtěl, tedy mi z toho vyplývá, že bys mu o dítěti řekla. Je nefér ten podraz udělat bez jeho vědomí, ale kdyby se stalo, tak by bylo vůči jakémukoliv člověku nefér zatajovat, že má potomka. Ať s tou informací naloží sám, podle svého svědomí a svých citů. Stejně jako má dítě právo na rodiče, mají také rodiče právo na své děti, pokud o ně stojí. To, že někteří chlapi svoje chtěné děti s klidem opouští, neznamená, že jiní svoje "nechtěné" děti nemilují a nemají o ně zájem.
@ladysally Nevím, jak starého máš milence, ale pokud je to nějaký mladý kolouch, tak bych mu řekla, že jsem v přechodu, že nemusí mít strach a pokud by ti nevěřil, tak bych ho pořádně opila a pak přidržela 😎 😀
@ivajaro Ivano, přestaň tady všem lhát, ty a zdravotní sestra? To se ti něco zdálo ne? Už mám dost toho, jak si neustále něco vymýšlíš 😠
Život je těžký a musíme v něm bojovat pro to, na čem nám opravdu záleží. Podle mě je lepší, když je dítě počato "náhodou" a má milující matku, než kdyby se narodilo někomu kdo by si ho nevážil. Otázku otce teď neřeším, neznám ho, jen dokážu pochopit tvoje touhy.
@llluckaaa Jasně, ale nehrotila to tak, protože všechny tyto děti budou vyrůstat bez otce a věřím, že jejich matky udělají vše. aby z nich vytostli plnohodnotní jedinci. Nikde není psáno,že se ony,nebo tazatelka nesetkají s mužem, ketrý o ně s dětmi bude stát. Když pročítám některé diskuze, tak si říkám, že by dětem bylo občas lépe, kdyby byly samy s matkou.
@kamino A uvažuješ i o možnosti, že děti budou mít určitou genetickou výbavu?Že budou nositelé chorob o kterých nemusí vědět, ale ovlivní to nejen jejich život, ale i život jejich partnerů?Nemá třeba budoucí partner takového dítěte právo vědět, že v rodině mají epilepsii, duš.choroby, hemofilii apod?
@laurital Nechci se tě dotknout, ale jsem Husákovo dítě, kdy bych ti nepřála vidět, jak to chodilo na zábavách 🙂 většina mých spolužaček se musela vdávat kolem 18 i dřív a věřím, že žádná s nich se neptala na genetické choroby 🙂 ale to zlehčuju... Myslím, že tazatelka svého přítele zná a asi ví, co mají v rodině.
@kamino Asi tě zklamu, je mi skoro 35, takže zase tak daleko od sebe nejsme 😉 .Nevím, asi je to o tom, kde se člověk pohybuje, v okruhu mých známých jsem byla první matka já ve třiadvaceti.
S tím, co se chystá dělat zakladatelka principiálně nesouhlasím, nicméně z pohledu ženy jsem schopná ty pohnutky pochopit.
Já bych se spíš klonila k řešení po dobrém. Opravdu by nešlo se s milencem domluvit jako dospělí lidé? Pokud ne, co zkusit najít jiného? 🙂 Nebo, jak tady padlo, dát si inzerát. Já osobně toto neschvaluji, přijde mi to jako strašlivý podvod. Do jisté míry si stojím za tím, že každý je svého štěstí strůjce. Jsem opačný případ, otěhotněla jsem v 18. Bylo mi pořád vtloukáno do hlavy, jak musím vystudovat, udělat kariéru, vdát se a pak MOŽNÁ mít rodinu. Pokud jde o mojí mámu, dítě by mi neschválila asi ani ve 40 😀 Svého rozhodnutí nelituji. Myslím, že je teď divná doba, všichni si myslí, že můžou mít všechno a obzvlášť ženy pak propásnou správnou chvíli k tomu, co je doopravdy důležité - rodina. Můj názor je, že by člověk (obzvlášť v tomto značně dospělém věku) měl převzít zodpovědnost za svoje činy a smířit se s tím, že vhodnou chvíli na mateřství si nechal(a) ujít. A pořídit si třeba psa nebo tak... Můj názor, trochu radikální, ale můj. Nevnucuji.
Otcovská role se teď dost podceňuje a je třeba brát na vědomí, že ani desítky milionů korun dítěti otce nenahradí... Peníze opravdu nejsou vše.
Držím palce, ať se rozhodneš správně.
@laurital ja jsem tam nenalezla jedine slovo o ziveni a svatbe..kazdopadne tato debata je asi mimo,jelikoz se tu tazatelka uz nezdrzuje.. Podraz to je,ale co je v zivote fer. Pokud on bude fungovat jako geneticky material,tak se to da pochopit. Kolik chlapu zeny vyuziva jen jako jednorazovou zalezitost?
@ladysally asi by to chtělo nejdřív si promluvit o dětech, že ti tikají hodiny a uvidíš co se stane. Asi by bylo fér dát mu navybranou, tohle by byl podvod. Náhodných známostí na jednu noc pak najdeš hromadu všude, především pokud bys nechtěla někoho zatěžovat tím otcovstvím. Buď můžeš jít do spermabanky nebo stejně ale ne ověřené jsou ty jednorázové anonimní známosti... Ale určitě bych nepodrážela tvého milence... Hele to že si najdeš přátele co bude chtít děti nikdy není záruka že bude dobrý otec nebo že vůbec s tebou zůstane do porodu. Určitě je mnoho a mnoho těhotenství kde je otec neznámí, nedělala bych z těch dětí chudáky, tatínek může být i nevlastní 🙂
Pro vsechny pani chytre a moralizujici: kde je psano, ze si autorka diskuze za tri roky nekoho nenajde? A kolik z vas se treba rozvede a vase dite bude vyrustat v neuplne rodine? Nebo kdyz si dvacitka poridi dite s sedesatiletym, ktery muze za 5 let umrit? Vzdyt se to stava proboha dnes a denne, plno deti pocatych v uplnych vztazich nakonec vyrusta jen s jednim rodicem.
Soudim, ze ve 40 pani uz vi, co chce, i kdyz nevim, zda si dokaze predstavit, jak moc to bude mit bez partnera tezke. Staci napr. rizikove tehotenstvi, kdy bude lezet v nemocnici nebo doma, bude potrebovat pomoc, a s deckem tuplem.
Ferovejsi by jiste bylo se s "darcem" domluvit, ale chapu, ze je pani ve slozite situaci a dokazu se do ni vcitit a chapu jeji pohnutky. Druha vec je, jak to bude s plodnosti v tomto veku...jedna souloz totiz stacit nemusi ani ve 20, natoz ve 40, kdy je otehotneni tezsi. IUI nebo IVF by bylo jistejsi, kdyby se pani s nekym domluvila a ten ji to podepsal. A vubec, je primo ostudne, ze tato moznost neni pro svobodne zeny legalni.
@laurital Výsledek je v ideálním případě šťastná máma a spokojené CHTĚNÉ dítě... pokud si chlapa ženská chce přivázat dítětem, tak je střelená a asi jí nedochází, že tudy většinou cesta nevede.. to samé případy, kdy se dítětem řeší krize a nebo dítě má být prostředek k převychování partnera..to jsou hodně smutné příběhy....
Chápu tě, ale i tak je to podraz a jednou bys toho mohla litovat ... jak píší holky výše, řekla bych to "příteli" na rovinu.

@kocicinka ve školce se jistě nebude trápit, když ostatní děti budou mít tatínka....zameteno mám a snad nemoralizuju, jen jsem řekla můj názor na to. Od toho nejspíš diskuze budou.