icon

Druhý potrat. Do třetice se musí podařit III.

avatar
mabe
3. čer 2009

Tak holky, je na case zalozit pokracovani naseho tematu. Tedka zakladam ja, snad to prinese stesti. 🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 12. čer 2026 · 22103 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Po dvou po sobě jdoucích potratech se v diskusi doporučuje komplexní vyšetření zahrnující karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologii, imunologii a sérologii (chlamydie, CMV, rubeola, toxoplazma, borelióza).
  • V praxi byla zmíněna léčba a podpora včetně progesteronu (Utrogestan, uváděné dávkování 1-1-1), Duphaston, doplňků jako kyselina listová, Wobenzym a magne B6, a vyšetření partnera spermiogramem; při opakovaných ztrátách je doporučováno zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
  • Časové rámce uvedené v diskusi: výsledky genetiky (karyotyp) cca 6 týdnů, hematologie cca 2 týdny a většina sérologických testů do jednoho týdne; běžná ambulantní návštěva je uvedena jako téměř bezplatná (zmínka o max. 30 Kč za vyšetření).


Nejčastější otázky

Q: Jaká vyšetření jsou standardně doporučována po opakovaném potratu?
A: Doporučují se karyotyp obou partnerů, vyšetření trombofilních mutací, hematologické vyšetření, imunologické testy, vyšetření štítné žlázy (endokrinologie) a sérologie na chlamydie, CMV, rubeolu, toxoplazmu a boreliózu; u partnera se často provede spermiogram.

Q: Jak dlouho trvá vyšetření karyotypu a kdy očekávat výsledky?
A: V diskusi bylo uvedeno, že vyšetření karyotypu trvá přibližně 6 týdnů (cca 6 týdnů do obdržení výsledků).

Q: Jaké medikace a doplňky byly v diskusi zmiňovány pro podporu dalšího těhotenství?
A: Zmiňovány byly Utrogestan (progesteron, v diskusi doporučované dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová (Calibrum, Femibion zmíněny jako možnosti), Wobenzym, magne B6 a podpůrné přípravky proti větrům a refluxu jako Espumisan nebo Sab Simplex.

Q: Co dělat, když jsou všechna vyšetření v pořádku, ale potraty se opakují?
A: V takovém případě diskuse doporučovala zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR), provedení spermiogramu partnerovi a konzultaci možností asistované reprodukce.

Q: Kde provést vyšetření plodu při podezření na závažnou vrozenou vadu a jaká odběrová vyšetření existují?
A: V diskusi bylo zmíněno Centrum prenatální diagnostiky v Brně pro podrobné hodnocení (3D ultrazvuk, morfologické UTZ) a invazivní metody jako odběr plodové vody (amniocentéza) a odběr choriových klků (CVS) k upřesnění diagnózy.

Q: Jak se v praxi užívá progesteronová podpora (Utrogestan) po revizi nebo při podezření na rizikové těhotenství?
A: V diskusi lékaři doporučovali Utrogestan v dávce 1-1-1; pacientky uváděly ospalost jako častý nežádoucí účinek a některé užívaly tabletu zejména večer, přičemž pokračování či vysazení se řešilo podle výsledku těhotenského testu a doporučení lékaře.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Doporučuje se provést genetická vyšetření (karyotyp), vyšetření trombofilních mutací, hematologii a serologii po opakovaných potratech.
  • Výsledky genetických testů trvají ca 6 týdnů; hematologická vyšetření a většina sérologií se vrací rychleji (cca 2 týdny nebo do týdne).
  • U partnera se doporučuje spermiogram a při opakovaných ztrátách je adekvátní zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).


Sporné názory

  • Někteří doporučují rozsáhlé vyšetření včetně imunologie a endokrinologie před dalším snažením; jiní považují některá vyšetření za zbytečná a doporučují „volnější“ přístup a minimální čekání.


Otevřené otázky

  • Zda a do jaké míry skutečně snižuje riziko opakovaného potratu progesteronová substituce (Utrogestan) v běžné praxi.
  • Jak velký vliv mají akutní infekce (např. chřipka) na riziko opakovaných potratů.
  • Optimální doba pauzy před dalším pokusem o početí (ihned po vyšetřeních vs. čekat např. 6 měsíců).


Zmíněné značky a firmy

Utrogestan, Duphaston, Wobenzym, Femibion, Calibrum, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, Centrum prenatální diagnostiky Brno, CAR (centrum asistované reprodukce), FertilityFriend, CNB

Zmíněné produkty a metody

Utrogestan (doporučené dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová, Calibrum, Femibion, Wobenzym, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologie, imunologie, 3D ultrazvuk, morfologické UTZ, odběr plodové vody (amniocentéza), odběr choriových klků (CVS), spermiogram, AFP

Místa a osoby

Brno, Praha, Orava, Passau, Lipno, Jeseník, Šumava, Rakousko, Hostice u Volyně

avatar
ellysa
5. únor 2010

a vyčítam si, že som pojedla posledné týždne toľko sladkého, či som jej už neublížila 😒 ach jaj

avatar
mabe
autor
5. únor 2010

elly, to cteni na tom netu te akorat vystrasi. ja to znam. 😒 urcite bude vse ok.

avatar
sarlotta
5. únor 2010

elly neboj, u malého jsem měla taky zvýšený cukr, kdybys něco potřebovala tak napiš,ju🙂
teď mám cukr zatím v pořádku.

Vynech určitě veškeré pečivo, sladké a smažené jídla.
jez zeleninu, libové maso, polévky... z ovoce spíš jen kyselší jablka.

určitě jsi malé neublížila neboj, všechny orgány jsou vyvinuté, maximálně bude trošku větší. Teď už to víš, tak si nedáš 3 zákusky najednou a bude. 😎

avatar
bambi7
5. únor 2010

cafte babulkyyyyyyyyyyyy ako dnes?

my sme boli vonku ,potom kuknut kamosku a nakoniec k svokrovcom 😉 bolo super....
a tam si pre nas prisiel tatinko a snme domka spravila som este domi papat na zajtra lebo ideme k nasim.....
no a tak
mabuska krasne brusko 🙂

elly nebojkaj ako pise sarlot ....pekne papaj vela ovocia a zeleninky a vsetko bude ok

mili je kde 😕 no pisem cierne body 😀

avatar
mabe
autor
5. únor 2010

ahoj bambi, dekuju za brisko. pekne rosteme, ze? urco to bude v utery na ko ok. 🙂 kocarek mame vybranej a postylku taky, staci koupit. dneska jsem koupila kojo podprdu. takze uz jenom ten kocarek, postylku, monitor dechu a zavinovaci deku objednam pres net. tot vse.

avatar
bambi7
5. únor 2010

a aku farbu kociku?super ze mate a na kontrolr jasne ze bde vsetko ok ved ako inak

avatar
mabe
autor
5. únor 2010

no, s manzou jsme si rikaly nejakou veselou. takze mozna dojde na cervenou nebo neco s oranzovou ci zelenou. verim moji berusce. 😉 a ta kultivace dopadla dobre, takze to spineni asi bylo fakt z te unavy a toho stresu s uterniho UTZ

avatar
mabe
autor
5. únor 2010

obrazek mam v albu, podvozek jinaci

avatar
mabe
autor
5. únor 2010

holky, ja su dneska nenazrana. na veceri jsem si udelala: kureci maso na cibulce (zbytky z kurete pecenyho), pak paprika, rajce a balkansky syr do toho a snedla jsem to s rohlickem. a tedka jsem si nabrala krupky. 🙂

avatar
bambi7
5. únor 2010

len pekne papaj 😉 no v posled tyzdnoch chuti viac 😉 idem hajat tak dobruuuu noc

avatar
mabe
autor
5. únor 2010

dobrou noc

avatar
ellysa
5. únor 2010

mabe 🙂 🙂 závidím, ja na večeru jeden grahamový rožok a paradajku aj to som podľa toho čo som ponachádzala na nete prekročila limit 🙄 a len pekne nakupuj
no stále mi je do plaču,a le dúfam, že to nebude až také zlé ale ja som taký panikár a vidím hneď tragické scenáre 😔
sarlott ďakujem určite sa budem pýtať
dobrú noc

avatar
mabe
autor
5. únor 2010

elly, to me mrzi s tim jidlem. neboj, kdyz budes dodrzovat urcitej rezim, tak bude vse ok. 😉

avatar
bambi7
7. únor 2010

cafte babulky ako ste sa mali?
ja som akurat dopapala ananas 😉 mnammmmmmmm ,mala bola u svokrovcov tak sme boli nakupit a mm robil este dake veci domka 😉 tak zasa rano snezilo a ta zima jaj uz by to mohlo prestat 😠
snad zajtra bude krajsie a bude sa dat ist aj von.....
no a zasa vikend fuc strasne to ideeeeeee o tyzden ideme s kamosmi na ples tak sa zabavime..... 🙂

no tu nikoho tak dobruuuu noc 😉

avatar
ellysa
8. únor 2010

ahojte, tak tu bolo ticho celý víkend, kde ste sa stratili?
Ja už štvrtý deň diétujem, zatiaľ to ide v poho, len stále myslím na jedlo, čo, kedy, koľko budem jesť... 🙄 ale neviem, či to robím dobre, ešte som u doki nebola, dnes si idem po odporúčanie.
Včera sme boli v kine na Avatar, celkom dobré, ale také tipické americkééééééé 😝
Ukazovali ukážky na 3D shreck a toy story, to sa mi páčilo viac ale bude to až v lete a to už budeme mať snáď iný program.

avatar
mabe
autor
8. únor 2010

dobre ranko devcata,

tak ja noc super. 2x na zachode a jinak jsem spinkala od 11h az do tedka. uz je horsi otaceni a polohovani, ale jinak dobry. dneska budu doma. chtela jsem jit koupit dedovy darek k narozkam - zajezd do termalek do madarska, ale je tam zima a ja jsem jeste trosku nachlazena, tak zustanu doma. nakoupeny mam, budu zehlit. zitra mam toho moc - UTZ, kurz, baskebal.

bambi, ahoj, to vis vikend.

elly, ahoj, tak si zvykas pomalicku, to je dobre. ja nad tim avatarem premyslim, ale nevim.

avatar
ellysa
8. únor 2010

mabe kľudne choďte, my sme boli na 3D, naozaj je to dobrý film,dokonca aj tie tri hodiny som vydržala, aj keď som sa stále mlela na sedačke a poslednú hodinu mi ako naschval Oliv kopala do močáku 😀, kúpili sme si lístky na kraji, aby som prípadne mohla ísť na WC alebo sa aj postaviť a ponaťahovať, ale nebolo treba

avatar
mabe
autor
8. únor 2010

elly, ja bych taky musela na kraj. 🙂

avatar
sarlotta
8. únor 2010

dobré ránko. Mabe na zítřek držím palečky🙂

elly to bude dobré, neboj, když budeš jíst víc masa a zaleniny než přílohy tak to bude v pořádku🙂

avatar
mabe
autor
8. únor 2010

tedka davaji posledniho mohykana na nove. na to se podivam a tak za hodku jeste pridam zehleni. mam dve pracky. jinak na obed budu mit spenat se slaninou a bramborem. jenom s tim vajickem to neni ono.

sartlotko, dekuju, uz zacinam byt nervozni, snad to bude ok.

avatar
casia
8. únor 2010

ahoj kočky, tak mabe už to máš za pár, se moc těším na Aničku, mě už to mimčování zase moc chytá, začínáme se snažit 😀

avatar
mabe
autor
8. únor 2010

Ahoj casi, jojo, za par a zacinam mit obavy - porod atd. zitra jdu zase na ko, tak snad pekne rosteme, ja mam za 14 dni +1,5kg a voda taky snad drzi s prutokama, aby anicka mohla jeste byt v brisku. ale uz me vsude tlaci a spatne se me sedi a tak.

avatar
ofs
8. únor 2010

Ahojte dievčatá,
Môžem sa pridať k vám? Mám po kyrete, v piatok ma pustili domov, žiaľ to je už druhý MA. Hrozné, som z toho veľmi smutná, prvý MA bol minulý rok vlastne skoro pred rokom, to som otehotnela ťažko síce, ale prirodzene. V 8t srdiečko nebilo. Teraz som bola na umelom, boli sme šťastní, že nám to na prvý krát vyšlo, ale žiaľ v 6t sa to aj skončilo. Prosím napíšte mi ako to bolo s vami, čítam že skoro všetky už čakáte, alebo máte bábo, chodili ste na nejaké vyšetrenia, zistili vám niečo z čoho sa opakuje ten MA? Ja už mám jednu dcéru, viem možno sa to ľahšie znáša, ale dievčatá, bolí to veľmi.

avatar
mabe
autor
8. únor 2010

ofs, drz se holka. je to tezky, ale casem to preboli. nezapomenes, ale preboli. ja to mam v hlave porad. my byly s manzou na genetice, pak se chodi na imunologii,hematologie, tot vse myslim. mozna ti holky jeste poradi, je to uz davno a ja vsechny uplne vysetreni nemam.

avatar
ofs
8. únor 2010

Ďakujem za každú odpoveď.
Inak som počula, že je potrebné ísť za hematológom, na imuno aj vy ste boli?

avatar
sarlotta
8. únor 2010

Holčičky, ani nevím jak Vám to říct, ale musím.
Farminka přišla o miminko ve 21tt ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ byla dnes an kontrole a srdíčko netlouklo... mimísek odpovídal tt... na utz v nemocnici to samé... musí na vyvolání.... jsem z toho úplně v šoku... je mi tak smutno.... 😔 😔 😔 😔 😔 😔

avatar
mabe
autor
8. únor 2010

jezismarja, chudka, jak je to mozny. ☹ jezis, ta holky si toho uz taky prozila. a v tomto tydnu je to hruza.

avatar
casia
8. únor 2010

já už to vím, je to hrůza a je mi to děsně líto, měla to teď tak složitý a tohle, je to vážně na prd, musí si člověk říkat, že je to tak lepší.... pokud nebylo zdravé 😔 ach jo 😒

avatar
ofs
8. únor 2010

Ďakujem mabe, je mi ľúto čo sa prihodilo Farminke

avatar
casia
8. únor 2010

ofs to by Ti asi měl poradit lékař co všechno absolvovat, ale známe mudry., že 😠 genetika, reprodukční imunologie, hematologie, hormonální profil, včetně štítky a pak různé brebery, chlamydie, listerioza a atd...uvidíš, dej si voraz a pak na to skoč...mě je dělali po druhým některý, ale ne komplet a vše tak nejasně na hranici, tak teď když už jsem psychicky i zdravotně ok a cítím se na další a doufám dobrý pokus, tak si vše nechám udělat znova a pořádně, taky hledám nějakého fakt dobrého gyndaře v Praze co se o mě postará a když to bude na dlouho, tak nějaký CAR případně, na čarodky je mi 30, cítím se na 20, ale nechci otálet, život bez dětí nechci 😝

Strana