Druhý potrat. Do třetice se musí podařit III.
Tak holky, je na case zalozit pokracovani naseho tematu. Tedka zakladam ja, snad to prinese stesti. 🙂
Stručné shrnutí
- Po dvou po sobě jdoucích potratech se v diskusi doporučuje komplexní vyšetření zahrnující karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologii, imunologii a sérologii (chlamydie, CMV, rubeola, toxoplazma, borelióza).
- V praxi byla zmíněna léčba a podpora včetně progesteronu (Utrogestan, uváděné dávkování 1-1-1), Duphaston, doplňků jako kyselina listová, Wobenzym a magne B6, a vyšetření partnera spermiogramem; při opakovaných ztrátách je doporučováno zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
- Časové rámce uvedené v diskusi: výsledky genetiky (karyotyp) cca 6 týdnů, hematologie cca 2 týdny a většina sérologických testů do jednoho týdne; běžná ambulantní návštěva je uvedena jako téměř bezplatná (zmínka o max. 30 Kč za vyšetření).
Nejčastější otázky
Q: Jaká vyšetření jsou standardně doporučována po opakovaném potratu?
A: Doporučují se karyotyp obou partnerů, vyšetření trombofilních mutací, hematologické vyšetření, imunologické testy, vyšetření štítné žlázy (endokrinologie) a sérologie na chlamydie, CMV, rubeolu, toxoplazmu a boreliózu; u partnera se často provede spermiogram.
Q: Jak dlouho trvá vyšetření karyotypu a kdy očekávat výsledky?
A: V diskusi bylo uvedeno, že vyšetření karyotypu trvá přibližně 6 týdnů (cca 6 týdnů do obdržení výsledků).
Q: Jaké medikace a doplňky byly v diskusi zmiňovány pro podporu dalšího těhotenství?
A: Zmiňovány byly Utrogestan (progesteron, v diskusi doporučované dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová (Calibrum, Femibion zmíněny jako možnosti), Wobenzym, magne B6 a podpůrné přípravky proti větrům a refluxu jako Espumisan nebo Sab Simplex.
Q: Co dělat, když jsou všechna vyšetření v pořádku, ale potraty se opakují?
A: V takovém případě diskuse doporučovala zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR), provedení spermiogramu partnerovi a konzultaci možností asistované reprodukce.
Q: Kde provést vyšetření plodu při podezření na závažnou vrozenou vadu a jaká odběrová vyšetření existují?
A: V diskusi bylo zmíněno Centrum prenatální diagnostiky v Brně pro podrobné hodnocení (3D ultrazvuk, morfologické UTZ) a invazivní metody jako odběr plodové vody (amniocentéza) a odběr choriových klků (CVS) k upřesnění diagnózy.
Q: Jak se v praxi užívá progesteronová podpora (Utrogestan) po revizi nebo při podezření na rizikové těhotenství?
A: V diskusi lékaři doporučovali Utrogestan v dávce 1-1-1; pacientky uváděly ospalost jako častý nežádoucí účinek a některé užívaly tabletu zejména večer, přičemž pokračování či vysazení se řešilo podle výsledku těhotenského testu a doporučení lékaře.
Závěry z diskuze
Shoda
- Doporučuje se provést genetická vyšetření (karyotyp), vyšetření trombofilních mutací, hematologii a serologii po opakovaných potratech.
- Výsledky genetických testů trvají ca 6 týdnů; hematologická vyšetření a většina sérologií se vrací rychleji (cca 2 týdny nebo do týdne).
- U partnera se doporučuje spermiogram a při opakovaných ztrátách je adekvátní zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
Sporné názory
- Někteří doporučují rozsáhlé vyšetření včetně imunologie a endokrinologie před dalším snažením; jiní považují některá vyšetření za zbytečná a doporučují „volnější“ přístup a minimální čekání.
Otevřené otázky
- Zda a do jaké míry skutečně snižuje riziko opakovaného potratu progesteronová substituce (Utrogestan) v běžné praxi.
- Jak velký vliv mají akutní infekce (např. chřipka) na riziko opakovaných potratů.
- Optimální doba pauzy před dalším pokusem o početí (ihned po vyšetřeních vs. čekat např. 6 měsíců).
Zmíněné značky a firmy
Utrogestan, Duphaston, Wobenzym, Femibion, Calibrum, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, Centrum prenatální diagnostiky Brno, CAR (centrum asistované reprodukce), FertilityFriend, CNB
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan (doporučené dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová, Calibrum, Femibion, Wobenzym, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologie, imunologie, 3D ultrazvuk, morfologické UTZ, odběr plodové vody (amniocentéza), odběr choriových klků (CVS), spermiogram, AFP
Místa a osoby
Brno, Praha, Orava, Passau, Lipno, Jeseník, Šumava, Rakousko, Hostice u Volyně
Ahoj, tak sme sa vrátili, samozrejme sa malinká zasa neukázala-mala pred tváričkou všetko, aj ruky aj nohy, aj sme sa prechádzali a nič, tak sa môj smeje, že je šetrná, platili sme len tretinu, že nám spravili málo fotiek a videí, ale zasa nám ju prekontrolovali a je zdravučká a má už 740g 😀 😀 😀 😀 . No a baba je to určite 😀
Dala som jednu foto do albumu
aj ja sa teším, zajtra jej pôjdeme za odmenu kúpiť niečo do Videne 😉, len sa teraz doťahujeme, či je po mne alebo po tatinovi 😀
ahojte baby ako citam same vysmiate babeny ani neviem ci som spravne ;) chcem sa spytat ci mi niektora viete poradit s mojim problemom?
v auguste som absolvovala svoju prvu kyretaz v 3. mesiaci svojho prveho tehu teraz mi vysli pozitivne testiky (podla tehu kalkulacky by som mala byt 5tt+2) len sa obavam ze nie je vsetko ok.. pri prvom tehu som mala prsia strasne bolestive a hlavne naliate a byvalo mi spatne teraz ma prsia skoro vobec nebolia a hlavne akoby bolest ustupovala a spatne mi tiez nebyva :( myslite ze by mohlo ist o druhe missed abortion? ;( dakujem za odpovde!!!
dorik, hlavne budď kľudná, ja som pri každom tehu mala úplne iné pocity, raz ma neboleli prsia, druhý krát áno, tretí krát mi bolo zle, takže sa neboj, nemusíš mať vôbec žiadne príznaky a všetko je v poriadku.
Držím palčeky 🙂
ellysa dakujem moc za upokojenie ale ten blby pocit tam bude az pokial ma utz nepresvedci o opaku ale ved to asi kazda babena ktora ma za sebou spatnu skusenost dobre pozna... ale aj tak dakujem si zlata 🙂
dorik, ten strach tam bude vždy žiaľ, to je už tak, keď máme také skúsenosti, ale snaž sa myslieť pozitívne, bábinko ťa určite nesklame a zabojuje 🙂
ellysa v to sa snazim pevne verit ale ked moje telo je nejak proti mne ci co ved ja by som bola taka rada keby mi bolo zle a ani lahnut by som si nebola jak by ma prsia boleli ale aspon by som zila v sladkom presvedceni ze je vsetko ok ale pri tom jak nijak moje telo reaguje sa obavam najhorsieho :( ale je super ze ty si tak pozitivne naladena to mi pomaha 🙂
dobre ranko devcata,
vcera jsem byla jakasi unavena, tak jsem nedosla. jinak vse ok, anicka dela cim dal tim vetsi boule, tak vic lezim a davam ji prostor na radeni. 😀
co tady noveho?
cafteee babulkyy moje no ako sa mame?
no tak boli sme na plese ...spat som sla o 3,45 a bolo super s kamosmi sme si zatancovali najedli sme sa a bolo super....
domi snes spala zasa len hodku za den a potom na vecer je uz mrzuta ale dalo sa.....ved je to nas poklad 😉 uz sa tesim na druhe 😀 😀 😀 este zvladnut to tehu a bude super 😉
no mabuska zlatko moje ako? elly a ty a mala?
dorik ahoj nebojkaj vsetko bude ok len daj vediet ako tehulkujes....a my sme tu vsetky pozitivne naladene 😉inak sa ani neda aby sme vsetko zvladli 😉 ved to aj pekne ide same tehulky a mamicky tak drzkam palce
ahoj bambi, no, mame se dobre. vcera jsem odpocivala, dneska dela manza prestavbu. daly jsme pryc nocni stolky, to teda spis byly kancelarsky stolky, posunuly postele, nad nima policku predelal a s tim jsem vyhazovaly veci z tech supliku, davaly je jinam atd. no proste, jsme, teda manza, delal misto na postylku. jinak bysme se nevesly v tech dvou pokojich. manza udelal spoustu prace, az z toho mam trosku spatnej pocit. ale snazila jsem se mu pomahat, uz me to jde tezko, boli zada a pak tahne bricho. zitra jsu doma, budu zehlit a utru prach. v utery jdu na dalsi UTZ do nemocnice.
bambi7, dakujem za podporu 🙂 dnes som to ale uz nevydrzala lebo som sa o siestej rano zobudila bez veskerych pocitov takze sme isli tu do nemocnice aj mali na moje mile prekvapenie zaujem sa so mnou bavit ale co sa da v 5tt+3 nic moc by aj tak na sone nezistili coho som si bola vedoma uz jak som tam isla ale aspon mi odobrali krv a mam prist v utorok este takze si myslim ze porovnaju rozdiel hcg ci rastie alebo stagnuje ale popri tom co som im popisala a jak sa pani tvarila tak som nemala z toho moc dobry pocit ale ved aspon ten mi ostal ze som sa pre to snazila spravit vsetko co sa dalo uz ked som zacala prve naznaky toho ze nieco nie je v poriadku pocitovat 🙂 priprav sa na horsie, dufaj v lepsie jak sa hovori 🙂 a vidim ze ako tehulka mas vydrz to 3.45 to je zahul aj pre netehotnu 🙂
ja nie som tehulka 😉 uz mam babulku ,som po 2MA ale stale som verila ze sa podari a nevzdavala sa....a mame krasnu dceru moj pokladik teda nas a druhe budeme skusat v septembri 😉
ja som cele tehu bola doma na rizikovom tak by som nemohla ist na ples 😉 no a drzkam palce
no tak to verim ze musela byt dvojnasobne tak vytuzena este ked si si to pekne musela takto odsediet doma ale musis byt teda silna babena jak citam po 2MA keby ja ostanem na rizikovom doma tak sa asi zblaznim z tych hnusnych myslienok! gratulujem teda k malinkej a drzim paste na septembrove pokusy ;)
dorik dakujeme a neboj zvladnes vsetko aj ty 😉 ja som lezala a dalo sa vsetkooooo 😉
mabuska ahoj slniecko moje ako dnes:?
bambi7, dakujem ved poznam aj horsie pripady nez som ja tak si treba povedat ze stratene este nic neni kedze jednak neviem ani ci je to tak alebo onak a hlavne niektore baby sa mozu pokusat a nic a ja aspon nieco 🙂 v utorok snad budem mudrejsia... 🙂 ale v 5tt+3 by uz mohli skust nejake to sono si myslim ale snad je aj lepsie ze neskusili lebo ak by to este nic neukazalo tak by to bol zbytocny stres naviac! pekny vecer prajem 🙂
dorik drzkammmmmmmmmmmmmmmmmmm mocccccccccccccccc palceeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Ahojteee, konečne nam ide net.
My sme zostali sami. Ocko nam odisiel na skolenie. Prisla k nam neter tak som ulozila obidvoch do postele.
najprv Nikiho a potom neter. Tak som si predstavila ze by som mala 2 deticky.
Bambi ide aj moj no samozrejme ,,, sami nezvykneme nikam chodit... 😉
Nef ja ta uplne chapem s tym druhym, aj my chceme ale nech maly trocha podrastie ...neviem si predstavit trcat v nemocke a maly doma bezo mna. Chcem si ho uzit. Bude to ovela tazsie. Aj na porod zabudnut, nemala som ho tazky ale predsa to nie je lahke.... 😒 Ale co bolo najhorsie to bolo to tvrdnutie bruska... jooj nechcem na to ani mysliet. 😒
Elly s tym tvrdnutim bruska, mne povedal moj porodnik ze 10 krat je vela a podla toho ako to tvrdne. ci v pravidelnych intervaloch, ci sa otvaras atd... mne netvrdlo pravidelne a aj tak som musela lezat a byt na infuzkach.
magnezko sa odporuca brat do toho 36 tt. Vtedy sa uz moze vysadit.
Bambi drzkam palce v septembri, a potom neskor ta budeme dufam vsetky nasledovat.... 😵
dobre ranko devcata,
tak dneska noc takova divna. sly jsme spat az po sablikove - to teda byly nervy. takze po pulnoci a spalo se me nejak jinak. uz nemame ty nocni stolky a kolem postely prazdno. musim si na to zvyknout. 🙂 jinak dneska budu taky tady. jenom chci vyzehlit dve pracky a utrit prach. jinak jsem doma.
jinak zatim vse ok, zadny bolesti tvrdnuti. vcera me pripadalo, jak jsem lezela na boku, ze citim nozicku. mela jsem nahore na boku takovou boulicku a kdyz jsem na ni zatukala, tak zmizela 😀
dobré ráno 🙂
dorik neboj, musíš myslieť pozitívne, ak sa ti zdá, že sa o teba v nemocnici dobre nepostarajú, alebo to flákajú, tak radšej zmeň lekára. Je to ťažké, ale naozaj sú na tom baby ešte horšie a nakoniec všetko zvládli a majú detičky, žiaľ život nie je vždy pekný a spravodlivý, no vždy treba zabojovať 🙂 Držím palce na utorok a daj vedieť.
mne sa túto noc tiež snívali hnusné sny ale spala som do 8.30. Malinká je dnes ráno kľudná, pomrvila sa trochu po bebe keksoch bez cukru 🙂 , zato včera sme s mužom sledovali ako mi vykopáva brucho 😀. Inak včera sme šli autom a pred nami havaroval jeden pán, ešte sme tam pri ňom boli a volali mu policajtov a hasičov lebo nevedel po nemecky, fuj až mi bolo zle, tak lenč čakám nech mi môj zavolá, či došiel do práce, už nechc je po zime. 😠

my oslavujeme vsetko 😀 moj vzdy kupi kvet a nieco ten nezabudne na nic 😀