Druhý potrat. Do třetice se musí podařit III.
Tak holky, je na case zalozit pokracovani naseho tematu. Tedka zakladam ja, snad to prinese stesti. 🙂
Stručné shrnutí
- Po dvou po sobě jdoucích potratech se v diskusi doporučuje komplexní vyšetření zahrnující karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologii, imunologii a sérologii (chlamydie, CMV, rubeola, toxoplazma, borelióza).
- V praxi byla zmíněna léčba a podpora včetně progesteronu (Utrogestan, uváděné dávkování 1-1-1), Duphaston, doplňků jako kyselina listová, Wobenzym a magne B6, a vyšetření partnera spermiogramem; při opakovaných ztrátách je doporučováno zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
- Časové rámce uvedené v diskusi: výsledky genetiky (karyotyp) cca 6 týdnů, hematologie cca 2 týdny a většina sérologických testů do jednoho týdne; běžná ambulantní návštěva je uvedena jako téměř bezplatná (zmínka o max. 30 Kč za vyšetření).
Nejčastější otázky
Q: Jaká vyšetření jsou standardně doporučována po opakovaném potratu?
A: Doporučují se karyotyp obou partnerů, vyšetření trombofilních mutací, hematologické vyšetření, imunologické testy, vyšetření štítné žlázy (endokrinologie) a sérologie na chlamydie, CMV, rubeolu, toxoplazmu a boreliózu; u partnera se často provede spermiogram.
Q: Jak dlouho trvá vyšetření karyotypu a kdy očekávat výsledky?
A: V diskusi bylo uvedeno, že vyšetření karyotypu trvá přibližně 6 týdnů (cca 6 týdnů do obdržení výsledků).
Q: Jaké medikace a doplňky byly v diskusi zmiňovány pro podporu dalšího těhotenství?
A: Zmiňovány byly Utrogestan (progesteron, v diskusi doporučované dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová (Calibrum, Femibion zmíněny jako možnosti), Wobenzym, magne B6 a podpůrné přípravky proti větrům a refluxu jako Espumisan nebo Sab Simplex.
Q: Co dělat, když jsou všechna vyšetření v pořádku, ale potraty se opakují?
A: V takovém případě diskuse doporučovala zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR), provedení spermiogramu partnerovi a konzultaci možností asistované reprodukce.
Q: Kde provést vyšetření plodu při podezření na závažnou vrozenou vadu a jaká odběrová vyšetření existují?
A: V diskusi bylo zmíněno Centrum prenatální diagnostiky v Brně pro podrobné hodnocení (3D ultrazvuk, morfologické UTZ) a invazivní metody jako odběr plodové vody (amniocentéza) a odběr choriových klků (CVS) k upřesnění diagnózy.
Q: Jak se v praxi užívá progesteronová podpora (Utrogestan) po revizi nebo při podezření na rizikové těhotenství?
A: V diskusi lékaři doporučovali Utrogestan v dávce 1-1-1; pacientky uváděly ospalost jako častý nežádoucí účinek a některé užívaly tabletu zejména večer, přičemž pokračování či vysazení se řešilo podle výsledku těhotenského testu a doporučení lékaře.
Závěry z diskuze
Shoda
- Doporučuje se provést genetická vyšetření (karyotyp), vyšetření trombofilních mutací, hematologii a serologii po opakovaných potratech.
- Výsledky genetických testů trvají ca 6 týdnů; hematologická vyšetření a většina sérologií se vrací rychleji (cca 2 týdny nebo do týdne).
- U partnera se doporučuje spermiogram a při opakovaných ztrátách je adekvátní zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
Sporné názory
- Někteří doporučují rozsáhlé vyšetření včetně imunologie a endokrinologie před dalším snažením; jiní považují některá vyšetření za zbytečná a doporučují „volnější“ přístup a minimální čekání.
Otevřené otázky
- Zda a do jaké míry skutečně snižuje riziko opakovaného potratu progesteronová substituce (Utrogestan) v běžné praxi.
- Jak velký vliv mají akutní infekce (např. chřipka) na riziko opakovaných potratů.
- Optimální doba pauzy před dalším pokusem o početí (ihned po vyšetřeních vs. čekat např. 6 měsíců).
Zmíněné značky a firmy
Utrogestan, Duphaston, Wobenzym, Femibion, Calibrum, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, Centrum prenatální diagnostiky Brno, CAR (centrum asistované reprodukce), FertilityFriend, CNB
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan (doporučené dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová, Calibrum, Femibion, Wobenzym, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologie, imunologie, 3D ultrazvuk, morfologické UTZ, odběr plodové vody (amniocentéza), odběr choriových klků (CVS), spermiogram, AFP
Místa a osoby
Brno, Praha, Orava, Passau, Lipno, Jeseník, Šumava, Rakousko, Hostice u Volyně
Ahojteeee,,,,
Akurat som sa vratila od kozmetičky a bola som si ešte po potvrdenia z úradu na daň za minulý rok.. 😉
sarlotka dakujemmm za rady...aj náš má rád plastové misky farebné 😀
Bambi gratulujem k zúbkom,,vy už tolkooo vela a my este ani jeden... 😀 😀 ale že sa nemáme nikam ponáhlať
Nef som nevedela že sa mr robi v narkoze...aha...ale dospelym to nerobia v narkoze... 😉 ani v nemocnici... sú na to špecializované centrá.... 😉
mna to len tak napadlo ale ja verim že bude všetko v poriadku...
Dobre nef idem pridať nové fotky a dam aj z krstu ...už sa chystám druhý týžden... ale som nejaká lenivá 😀
tesim sa mili na fotky...
mabe konecne si v stastnom cieli,kde si vzdy chcela byt,tak sa sustred na to a snaz sa zAhodit vsetky starosti...
mili u nas inak niekedy funguje,ze dam nikolke do nejakej krabicky kadejake blbosti..s tym sa dokaze niekedy dlhsie zahrat...nahadzem tam tuby s kremikmi,goralky,kamienky a take somarinky...len nie hracky,tie ju nejak nebavia teraz🙂
Nef my to robime podomne --myslim s tymi krabickami a blbosťami a to ho fakt bavi trocha viac ako hračky 😀
šarlot a skusim kupit tu sol aj mydlo ...do dm chodime často nakupovať ..moja drogeria 😉 🙂
cafte babulkyyyyyyyyyyyyy ako ste sa dnes mali?
a mabuska dakujeme za gratulaciu za postup aj vammmmmmmmm 🙂 ja tiez sledujem no dnes ten nor co spravil nasmu no des tolko krvi na lade 😒 tak by ani nemali hrat 😠 magor jeden ....
no mili krasne fotecky 😉 nas to este len cakaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa 🙂
no a ohladom tej mag,rezonancie mala som tu cest 2X v zivote...... 😒 a dalo sa ale take male babo chapem ze uspia ved by sa to inak asi nedalo......
mabuska uz 37 t paradaaaaaaaaaaaaa sikulky naseeeeeeee
dnes bolo vonku prekrasneeeeeeeeeeeeeeee,bola som vonku doobeda potom sa napapala /obed/ a prisla svokra a sli von zatial som poupratovala ,navarila som robila som polievku a domace parene buchty a zehlila......
no a uz sa tesim na zajtra bude krasne tak budeme vonkuuuuu
tak sa zatial majte krasneeeeeeeeeeeeeeee
my byly v te porodce na cumendu - parada. standartni pokoje na porodnim jsou super, akorat zachody a sprchy na chodbe, ale je jich tam dost. sestinedeli nadhera. pak jsme videly maminy s mimiskama - takovy krasnoucky maly prdolky. 🙂
tedka manza slozil postylku, dneska prisla. tak a uz jsme hotovy. zitra jde manza naposled poradne na pivko s lidma z prace. 🙂 tak snad zitra neporodim - to je blbej for. 😀 ja myslim, ze vydrzime jeste ten mesic a pujdeme na vyvolavacku. jak vidim tu postylku, tak to na me nejak jde, ze uz to brzo bude. jak se asi dostane ven? co ten KP? 😒
Ahojtee babulky....dakujeme za pochvalu,,, hokej nekukam nejako nemam čas,,, ja len sledujem spravy o nom 😀
No mab uz o chvilu ju maš Aničku v náručí --to je super pocit ..mne aj slzy od šťastia vyšli ak som maleho videla 😵
My dnes ideme na prechádzku a budem varit a tak ,,,ešte aj upratat mi treba... 😒
Tak sa zatial majteee
ja noc dobra, ze vcerejska jsem byla dost unavena, takze jsem spala jako drevo. 🙂 az me bolel mocak, kdyz jsem se konecne probudila na zachod. ten 37tt je znat. uz me vsechno tlaci vevnitr, mala kdyz se vrti a dela vetrelce. 😀 hodila jsem do alba foto loznice s postylkou - s manzou jsme poprve spaly obracene - on u okna a ja u postylky. me se spalo dobre, on si musi zvyknout. a jeste fotku prebalovaku - je mezi linkou a pohovkou, jinde misto neni. jeste ty prkna okolo se nabarvi na tmavo. jinak dneska nic v planu. na obed si udelam neco jako leco bez vajec a dam si to s hranolkama. zvlastni kombinaci, vim. 🙂 odpo prijdou tchanovci se podivat na postylku a prebalovak. ani nakoupit nepujdu - nemam penize. 😀 takze manza nakoupi pecivo z prace. dneska nesmim rodit, jde naposled (jak rikal) do hospody s pracou, to bude do rana. tak to snad zvladneme. 😀 zitra jdeme nakupovat s nasema dopo na tu oslavu a mamka doveze obed. vcera jsme s ni volala, tak vyuziva aktivitu k uklizeni na aktivitu, k vareni a tak, to je dobre. mozna proto se me spalo dneska v noci konecne dobre. ale ta unava holky, je drsna. kolena boli, atd.
ahojík holky🙂
mabe to bude dobré, zkusíš normal porod a když tak Ti udělají císaře... opravdu je lepší přirozený porod, kvůli hojení, jizvě a taky kojení potom... malá nebude mít 4 kila, tak to půjde.
sarlotko, ja vim, ze nebude mit 4kg, pujde prdelkou, tak mam trosku strach. 😕 uz je to za chvilku tady a zacinam byt z toho nervozni
Mabe postýlka vypadá krásně, ještě ten pokládek do ní... neboj, každý je nervózní, je to normální... ještě pochoď obchody a zajděte na véču, na kafíčko, trošku se rozmazli🙂 a hlavně odpočívej s nožkama nahoře... žádné uklízení... pak se nezastavíš🙂)
ahojte...neboj mabe,uvidis zvladnes,ako pise sarlotta,ked to nepojde,spravia ti cisarsky🙂
ani ja nemam cas sledovat hokej mili,lebo ked ho manzel sleduje rano,ja sa musim starat o Nikolku🙂 ale sme vyhrali nad Svedmi, juchu🙂)))
inak maly je krasnucky mili a aky bol nadherne vycancany na krst,na spapanie;)))mozes byt nanho hrda🙂 tiez ma krasne ocicka...a ty si fakt pekne stihla;)
aj ja sa tesim z tohot krasneho pocasia bam,tiez uz chodime viac na prechadzky...aj dnes pojdeme s mamou mojou asi kuknut labutky a koniky na Drazdiak;)
ahoj mabuško, noposledy jsem četla, když jsi o sobě nechávala info na zamlklinkách, ale to už je nějaký ten den zase zpět, tak jdu nakouknout, co s tebou nového 😉
Je supr, že jsi zaměstnala maminku 🙂 Ty opravdu odpočívej a jak píše sarlotka užívej posledních pár dnů volna, co ti zbejvá 🙂 Tu nervozitu před porodem prožívá každá, kor prvorodička a vůbec když máš ted KP, ale kočko neboj, vy to zvládnete, doktoři pomůžou a když bude nejhůř, udělají vám toho císaře. Já rodila císařem před deseti roky Robču a jde to přežít 😉 Ať tak či tak, je jedno jak z tebe maličká vyjde, hlavně že vyjde a budete obě v pořádku a spolu 😵 😵 To pak člověk na vše ostatní zapomene 😵
sarlotko, ja akorat umyt nadobi a zamest, a udelat si jidlo. pekne podusim rajce, papriku a do toho zbytek kapusty ze vcera + hranolky. je to zvlastni kombinace, ale mam na to chut.
farmi, ahoj, jojo, nervozni jsem, protoze nemam jisty, co me ceka, ale snad to zvladnem s anickou v poho. uz se na ni moc tesim. 🙂
nefi, ahojky, budu to muset zvladnout. copak je jina varianta?? 😀
nefi, to by bylo fajn. 😀 fakt mam z toho celkem fedry. verim, ze jeste vydrzime aspon tech 14 dni. do uterni kontroly snad jo a pak se mozna uz domluvime na vyvolani pokud bude KP. uz se to blizi.
sarlotko, ty se mas. ja budu mit zitra od te mamky nejaky nalozeny maso asi jako na cinu. 😀
ozaj ake je to skopove maso?neviem na to nijak a nikde prist a nikto mi nevie povedat;)
holky, co rikate na sex na konci tehu? ja celou dobu si to zakazala, kvuli predeslym problemum a tedka me dr. rekl, ze na konci tehu je to zadouci, ze si mame uzivat. bojim se. mozna pockam jeste po uterni ko, jak budeme vypadat - otvirani a UTZ, ozvy a pak bysme to mozna zkusily.
mabuš podľa mňa v pohode 🙂, keď budete opatrní nič sa už nemôže stať, jedine, že urýchliš pôrod a to už v tvojom stave ani nevadí 🙂
my inak sem tam máme ťuťu muťu, ale tiež sa bojím, takže by sa to naoyaj dalo zrátať na prstoch jednej ruky, ale už sa mi o tom aj sníva a môjmu to už tiež lezie na mozog 😅
elly, tak ja jeste pockam po te kontrole. tedka bych chtela do soboty aspon vydrzet. 😀 no, my uz od zacatku nic, takze nam to leze hodne na mozek. ale fakt jsem mela strach. prave me tedka v ut dr. rikal, ze mame zelenou, ze je to zadouci. tak manza jasal, sice trosku ma strach, aby neco nepo, ale tesi se. 😀
jéé mabuš tak to se po té tvé kontrole zem zachvěje, že to ucejtím až u nás 😀
no ja mu verím, môj manžel sa už bojí a vypytuje, či to nie je kvôli tomu, že ma už nepriťahuje, vždy mu musím vysvetľovať, že sa bojím kvôli malej, aj keď nám to výslovne nikdy nezakázali, no už hádam chvíľu vydrží, aj keď nef, mili a bambi nám asi povedia, že to omnoho lepšie nebude 😝
farmi, no uvidime, jak moc se zachveje 😀 . manza chudak uz na to ceka, tak mu to aspon jednou dopreju pred porodem. 😀
elly, manza taky rikal, ze uz bysme mohly, ze uz jsme na konci.

jinak tady byl tatka, tak jsme pokecaly o mamce a dovezl me jidlo. oni dostavaji v praci vakuovany obedy, tak mam kapustu s bramborem. 🙂
nefi, blizi utokem, uz zacinam mit trosku nerviky. akorat mamka to mozna nestihne. v pondeli si jde lehnout na tu psychinu - tyden az dva, tak uvidime, jestli anicka na babicku pocka.