icon

Druhý potrat. Do třetice se musí podařit III.

avatar
mabe
3. čer 2009

Tak holky, je na case zalozit pokracovani naseho tematu. Tedka zakladam ja, snad to prinese stesti. 🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 12. čer 2026 · 22103 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Po dvou po sobě jdoucích potratech se v diskusi doporučuje komplexní vyšetření zahrnující karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologii, imunologii a sérologii (chlamydie, CMV, rubeola, toxoplazma, borelióza).
  • V praxi byla zmíněna léčba a podpora včetně progesteronu (Utrogestan, uváděné dávkování 1-1-1), Duphaston, doplňků jako kyselina listová, Wobenzym a magne B6, a vyšetření partnera spermiogramem; při opakovaných ztrátách je doporučováno zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
  • Časové rámce uvedené v diskusi: výsledky genetiky (karyotyp) cca 6 týdnů, hematologie cca 2 týdny a většina sérologických testů do jednoho týdne; běžná ambulantní návštěva je uvedena jako téměř bezplatná (zmínka o max. 30 Kč za vyšetření).


Nejčastější otázky

Q: Jaká vyšetření jsou standardně doporučována po opakovaném potratu?
A: Doporučují se karyotyp obou partnerů, vyšetření trombofilních mutací, hematologické vyšetření, imunologické testy, vyšetření štítné žlázy (endokrinologie) a sérologie na chlamydie, CMV, rubeolu, toxoplazmu a boreliózu; u partnera se často provede spermiogram.

Q: Jak dlouho trvá vyšetření karyotypu a kdy očekávat výsledky?
A: V diskusi bylo uvedeno, že vyšetření karyotypu trvá přibližně 6 týdnů (cca 6 týdnů do obdržení výsledků).

Q: Jaké medikace a doplňky byly v diskusi zmiňovány pro podporu dalšího těhotenství?
A: Zmiňovány byly Utrogestan (progesteron, v diskusi doporučované dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová (Calibrum, Femibion zmíněny jako možnosti), Wobenzym, magne B6 a podpůrné přípravky proti větrům a refluxu jako Espumisan nebo Sab Simplex.

Q: Co dělat, když jsou všechna vyšetření v pořádku, ale potraty se opakují?
A: V takovém případě diskuse doporučovala zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR), provedení spermiogramu partnerovi a konzultaci možností asistované reprodukce.

Q: Kde provést vyšetření plodu při podezření na závažnou vrozenou vadu a jaká odběrová vyšetření existují?
A: V diskusi bylo zmíněno Centrum prenatální diagnostiky v Brně pro podrobné hodnocení (3D ultrazvuk, morfologické UTZ) a invazivní metody jako odběr plodové vody (amniocentéza) a odběr choriových klků (CVS) k upřesnění diagnózy.

Q: Jak se v praxi užívá progesteronová podpora (Utrogestan) po revizi nebo při podezření na rizikové těhotenství?
A: V diskusi lékaři doporučovali Utrogestan v dávce 1-1-1; pacientky uváděly ospalost jako častý nežádoucí účinek a některé užívaly tabletu zejména večer, přičemž pokračování či vysazení se řešilo podle výsledku těhotenského testu a doporučení lékaře.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Doporučuje se provést genetická vyšetření (karyotyp), vyšetření trombofilních mutací, hematologii a serologii po opakovaných potratech.
  • Výsledky genetických testů trvají ca 6 týdnů; hematologická vyšetření a většina sérologií se vrací rychleji (cca 2 týdny nebo do týdne).
  • U partnera se doporučuje spermiogram a při opakovaných ztrátách je adekvátní zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).


Sporné názory

  • Někteří doporučují rozsáhlé vyšetření včetně imunologie a endokrinologie před dalším snažením; jiní považují některá vyšetření za zbytečná a doporučují „volnější“ přístup a minimální čekání.


Otevřené otázky

  • Zda a do jaké míry skutečně snižuje riziko opakovaného potratu progesteronová substituce (Utrogestan) v běžné praxi.
  • Jak velký vliv mají akutní infekce (např. chřipka) na riziko opakovaných potratů.
  • Optimální doba pauzy před dalším pokusem o početí (ihned po vyšetřeních vs. čekat např. 6 měsíců).


Zmíněné značky a firmy

Utrogestan, Duphaston, Wobenzym, Femibion, Calibrum, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, Centrum prenatální diagnostiky Brno, CAR (centrum asistované reprodukce), FertilityFriend, CNB

Zmíněné produkty a metody

Utrogestan (doporučené dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová, Calibrum, Femibion, Wobenzym, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologie, imunologie, 3D ultrazvuk, morfologické UTZ, odběr plodové vody (amniocentéza), odběr choriových klků (CVS), spermiogram, AFP

Místa a osoby

Brno, Praha, Orava, Passau, Lipno, Jeseník, Šumava, Rakousko, Hostice u Volyně

avatar
sarlotta
12. dub 2010

mabe to je těžké 😔 ☹ náš špic umřel na srdíčko- sám- měl 18roků, už byl skoro slepý.. ale miláček 😉 já si pořídila pejska když jsem se stěhovala a už má 10 let letos.

avatar
mabe
autor
12. dub 2010

tak jsem stihla - zamest, umyt zem v obou pokojich i prach, umyt zachod a koupelnu. jeste tady mam pradlo, ale necham si to na pozdeji. obed mam od vcera od tchyne - hovezi vyvar, rajska.

sarlotko, i kdyz doma nebydlim uz 5 let, tak je to moje prcina. je to clen rodiny jako clovek. manza zase rika, ze mam rozhodnuti nechat na nasich, ze oni s ni ziji. ale rikal, ze v sestinedeli jsem chranena, tak se o tom pobavime za tri tydny.

avatar
sarlotta
12. dub 2010

a co Ańulka chrupká ?
Tvůj má pravdu netrap se tím a nech to na rodičích.

avatar
ellysa
12. dub 2010

teda mabe ty si dobrá, ešte to všetko stíhať pri malej 🙂 šikulka
sarlott ty máš sušičku však? ako to budeš riešiť s vecičkami pre malú?Budeš na začiatku žehliť? Ja som už doprala tie plienky na 90, dala som ich do sušičky, ale len na stupeň žehlenie a potom ich vyžehlím, aj vecičky tak budem, ale asi len pár týždňov, myslíš, že potom už pohoda?

avatar
ellysa
12. dub 2010

a inak mňa tiež včera naprdli svokrovci, môj manžel mal meniny, spomenul si naňho každý, aj takí čo ho vidia raz za rok aj susedia prišli a rodičia ani jedna sestra si nespomenuli a to večer aj rodičom volal a nič, bolo na ňom vidno, že mu je to ľúto, ale nepovedal im nič.
tak rozmýšľam, či svokre nenapísať sms, akože my sme včera oslavovali, nech ju to aspoň trochu zamrzí, hlavne že minule mi rozprávala ako dcérke kúpila kabelku na meniny, čo má na konci mája a na syna si nespomenie.
A inak aj jeho otec ma napálil, oslavu 60 tky si naplánoval týždeň pred mojím termínom 250km od nás, ale darček bude čakať.

avatar
mabe
autor
12. dub 2010

sarlotko, zatim spi. spi od 9h, za chvilku cekam, ze se probudi na papani.

elly, moc me nevychvaluj. chtela jsem toho vyuzit. jsem unavena, ale neco musim udelat. tedka jim polivku, nachystam si na talir druhy, abych to pak jenom zehrala v mikrovlnce, az bude mala vzhuru nebude cas chystat. a jak bude dalsi spani anicky, tak mamka si taky lehne. 🙂

avatar
nefertitka
12. dub 2010

ahojte....
elly,no pekne ti svokrovci,ja by som si do nich rypla...na mieste tvojho muza...
a povedz svokrovi,ze ty sa predsa nemozes tak daleko trepat pomaly div ze nie v termine preboha...ja by som nesla asi....

avatar
sarlotta
12. dub 2010

Holčinky začínám být nějaká nervní kakra 😠 .. venku hnusně... zítra jedem na utz do Zlína... jééé ať je tam pořád děvčátko 😵 a ať je všechno ok.Ty kontroly mě zabijou 😀

avatar
ellysa
12. dub 2010

asi si rypnem ja, škodoradosť najväčšia radosť, na oslavu určite nepôjdem ani ja ani manžel, ale určite viem, že moji rodičia by nikdy nerobili oslavu, keby som tam nemala byť, určite by to urobili tak o mesiac skôr alebo neskôr, no ale tak jeho tato bol vždy taký sebec, však ho ani nevychovával, tak čo čakám 😠
nef ako sa máte, dnes počasie na depku, čo?

avatar
sarlotta
12. dub 2010

elly sušičku nemám... a když budu sušit venku na balkoně tak určitě žehlit- tam Ti na prádlo sedne kde co... když to bude sušené doma, tak ani nemusíš tolik. 😉

avatar
ellysa
12. dub 2010

sarlott ja verím, stále som pred kontrolou nervózna a aj teraz stále, lebo mám strach aby sa ku koncu niečo nepo...veľmi chcem mať malinkú pri sebe a zdravučkú.
ale však keď kopká, určite je to v poriadku, neboj a držím palce aby sa poriadne ukázala, nech už môžeš kupovať bez obáv ružovééééééé 😀

avatar
sarlotta
12. dub 2010

ellysa haha tchán má 60tiny 1.8. já mám termín 7.8:-)))))))))))))))) sranda co... ale my to máme kousek.... akorát, že to chcoud dělat doma... no nevím tolik lidí.. ani se mi tam nechce... musím zatlačit na manžu ať je překecá, že zahrádka v restauračce by byla sakra lepší.. oni mají barák, ale bez dvorku 😅

avatar
nefertitka
12. dub 2010

no veru elly,na depku,a chuda nikolka chce ist stale von,ale absolutne sa neda...
tak sme dosli aspon k babke,aj ked neni este doma,ale aspon ma zmenu,cely vikend brala nurofen,uz sme jej ho vysadili,tak dufam,ze sa jej nevratia horucky...
no moja svokra tiez bude mat 60tku v januari,tiez som zvedava,co vymysli...ale uz dopredu viem,ze ma zas niecim vytoci 😀

avatar
ellysa
12. dub 2010

no aj na nás takto budú naši zaťovia a nevesty o pár rokov nadávať 🙂 , ja budem najhnusnejšia svokra na svete, už sa teším 😝

avatar
ellysa
12. dub 2010

idem sa pustiť do toho žehlenia, tak sa zatiaľ majte pekne

avatar
bambi7
12. dub 2010

cafte babulky jaj vidim ze preberate svokrovcov ja nemozem povedat nic zle mam ich super 😉
no pocasie otrasne ale neva hrame sa pochodujeme a tak 😉
akurat sa napapala a ideme hajkat teda domi 😀 no uvidime tak som vas aspon pozdravila tak paaaa

avatar
ellysa
12. dub 2010

ahoj bambi, dúfam, že sa podarilo a buváte
ja som plienky dožehlila, fuuuuuu mám dosť a to ich bolo asi len do 30 a 4 osušky, teda nezávidím našim mamkám, mali to naozaj oveľa ťažšie. Oli má zasa štikútku, ona ich má strašne často, dúfam, že nie je pravda, že bude mať reflux 😨

avatar
mabe
autor
12. dub 2010

ahojte holky, tak uz jsme vstati. mala usla po poledni a ja si k ni v 1h lehla na dve hodky. 😉 tedka jsme napapani a lezime a kopeme nozickama. tak si budeme povidat a pak uz prijde tatka kolem 17h. ja musim koupit plinky dalsi. kdyz ji po kazdym prebalovani koupu a pak utiram, tak vzdycky se trosku pos* 😀

avatar
mabe
autor
12. dub 2010

premyslim, ze zacnu chodit cvicit. samo po sestinedeli, zase do cenapu, to je to sdruzeni pod mou dr., kam jsem chodila cvicit a plavat. je to fajn. musim se tam ale prihlasit co nejdriv, je to zadarmo a maji tam plno. je to i s miminky, tak premyslim, jestli to s anickou zvladneme, ale snad jo. kdyztak me bude trosku plakat, no co.

avatar
mili1
12. dub 2010

Ahojtee,,,, elly aj my sme mali štikútky a nemali sme reflux,,,,maš pravdu , mamky mali dost...ked bol maly ešte v perinke som to mamke hovorila že ako ešte stíhala všetko ...tolko plienky prat.... 😉 ešteže teraz sú pampersky 😀 😝
Inac sa mame fajn, malý by len stále chodil a ja nestiham a už vyskakuje aj z kočíka sa otáča ,,,nejako sa mu nechce sediet 😀
je to už malý čert 😀
bambi ahoojjjjjj
nef super ked uz nemate teploty 😉

avatar
mabe
autor
13. dub 2010

dobre ranko devcata,

tak tedka jsem nakojila a mala nechce nejak usnout, takze zatim snidam nez usne v postylce. snad usne a ja si jeste tedka taky lehnu. v noci jsem spala jak drevo akorat po tech 3h jsem vstala k anicce.

avatar
bambi7
13. dub 2010

cafte babulky mab mne sa domi zobudila o 4h bola hladna ale to je dobre lebo ked sa zobudi o 5?30 uz nechce spat a fici .....tak este pospala do 6H a staci 😀
vcera mala zvys.teplotu asi zubky je daka nervozna asi 3 dni a stale slinta a ma prsteky v puse no uvidime......
vo stvrtok mame ockovanie tak snad nebudeme teplotovat ..... 😒
v sobotu mam svadbu tak snad bude zdrava ale ved som hned doma 😉

inak vsetko po starom ,tak vam prajem pekny den

a mabus vies ako to je ked ma psik 16rok.nasa mala 18r a pred vianocami sme ju museli dat utratit uz sa trapila 😢 a chyba nam a nasi ju mali tiez doma a uz ineho psa nechcu

avatar
bambi7
13. dub 2010

cafte babulky mab mne sa domi zobudila o 4h bola hladna ale to je dobre lebo ked sa zobudi o 5?30 uz nechce spat a fici .....tak este pospala do 6H a staci 😀
vcera mala zvys.teplotu asi zubky je daka nervozna asi 3 dni a stale slinta a ma prsteky v puse no uvidime......
vo stvrtok mame ockovanie tak snad nebudeme teplotovat ..... 😒
v sobotu mam svadbu tak snad bude zdrava ale ved som hned doma 😉

inak vsetko po starom ,tak vam prajem pekny den

a mabus vies ako to je ked ma psik 16rok.nasa mala 18r a pred vianocami sme ju museli dat utratit uz sa trapila 😢 a chyba nam a nasi ju mali tiez doma a uz ineho psa nechcu

avatar
ellysa
13. dub 2010

dobré ránko 🙂 tak ja na rozdiel od včerajška som drichmala až doteraz 🙂
len ma štve to počasie, zasa nikam nepôjdem, včera som mala asi poslíčkov hoďku celkom pravidelne, a potom to prešlo, no ale asi to už môžem čakať, vo štvrtok mám KO, hádam mi nepovie, že sa už rozpadávam. 😅

avatar
mabe
autor
13. dub 2010

tak my spinkaly jeste do 9:30 🙂 .

holky, pouzivaly jste dudlika?

bambi, ja vim, je to tezky s pesanama. pokud rekne veterinar, ze se trapi, tak ....ve ctvrtek po koznim pojedeme s tatkou se na ni podivat. odveze nas deda tam i potom domu zpatky.

elly, ahoj, ze by ses uz rozpadala?

avatar
ellysa
13. dub 2010

😎 mabuš krásne buváte
dúfam teda, že pôrod je ešte dosť ďaleko, ja chcem vydržať aspoň do toho 38-39tt, a musím ešte aspoň dva týždne to ma prevezmú už lekári v Rakúsku, aj keď si myslím, že hádam keby ničo rodiť by som tu už mohla aj hneď, poistenie už mám. A ešte čakám, či sa malá pretočí, no tá ma má úplne na háku 😕 .

so psíkom je to veľmi smutné, chápem ťa, no ak by sa mala chúďatko trápiť bude jej lepšie ak jej dajú injekciu ako dožívať v bolestiach 😢

avatar
mabe
autor
13. dub 2010

elly, ja vim, ale kdo urci, co uz ji boli a co ne? jedine asi veterinar. tatka rikal, ze jsem jeste ty 3 tydny hajena - sestinedeli - emoce a pak se domluvime.

avatar
sarlotta
13. dub 2010

Hezký den holčinky, jsem byla nakoupit a na masáži a už se chystám do Zlína 😎

avatar
sarlotta
13. dub 2010

elly na poslíky akorát🙂)) to přejde neboj ještě budeš 2v 1 určitě minimálně měsíc🙂

mabe dudlíka jsem dávala mezi 3 a 4 měsícem... pak to prokoukl, že z toho ni neteče🙂))

Holky dneska sem měla sen že sem porodila chlapečka 1,9kg ale všechno ok🙂 a kojili sme 😀 😉 hezké to bylo 😎

avatar
mabe
autor
13. dub 2010

ja totiz sem tam dudlika davam, kdyz potrebuju neco udelat. jako treba tedka a sem tam s nim aji usiname. nevim, jestli to neni spatne. 😖

avatar
ellysa
13. dub 2010

sarlott masáž? hmmmmmmmmmmm 😎
držím prsty nech sa teda potvrdí pipinka a nech ste v poriadku, akurát pozerám, že ak by bol náhodou chlapček bude Vilém, my ak sa náhodou nakoniec vykľuje piňďúr budeme mať Viliamka
😀

Strana