icon

Druhý potrat. Do třetice se musí podařit III.

avatar
mabe
3. čer 2009

Tak holky, je na case zalozit pokracovani naseho tematu. Tedka zakladam ja, snad to prinese stesti. 🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 12. čer 2026 · 22103 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Po dvou po sobě jdoucích potratech se v diskusi doporučuje komplexní vyšetření zahrnující karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologii, imunologii a sérologii (chlamydie, CMV, rubeola, toxoplazma, borelióza).
  • V praxi byla zmíněna léčba a podpora včetně progesteronu (Utrogestan, uváděné dávkování 1-1-1), Duphaston, doplňků jako kyselina listová, Wobenzym a magne B6, a vyšetření partnera spermiogramem; při opakovaných ztrátách je doporučováno zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
  • Časové rámce uvedené v diskusi: výsledky genetiky (karyotyp) cca 6 týdnů, hematologie cca 2 týdny a většina sérologických testů do jednoho týdne; běžná ambulantní návštěva je uvedena jako téměř bezplatná (zmínka o max. 30 Kč za vyšetření).


Nejčastější otázky

Q: Jaká vyšetření jsou standardně doporučována po opakovaném potratu?
A: Doporučují se karyotyp obou partnerů, vyšetření trombofilních mutací, hematologické vyšetření, imunologické testy, vyšetření štítné žlázy (endokrinologie) a sérologie na chlamydie, CMV, rubeolu, toxoplazmu a boreliózu; u partnera se často provede spermiogram.

Q: Jak dlouho trvá vyšetření karyotypu a kdy očekávat výsledky?
A: V diskusi bylo uvedeno, že vyšetření karyotypu trvá přibližně 6 týdnů (cca 6 týdnů do obdržení výsledků).

Q: Jaké medikace a doplňky byly v diskusi zmiňovány pro podporu dalšího těhotenství?
A: Zmiňovány byly Utrogestan (progesteron, v diskusi doporučované dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová (Calibrum, Femibion zmíněny jako možnosti), Wobenzym, magne B6 a podpůrné přípravky proti větrům a refluxu jako Espumisan nebo Sab Simplex.

Q: Co dělat, když jsou všechna vyšetření v pořádku, ale potraty se opakují?
A: V takovém případě diskuse doporučovala zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR), provedení spermiogramu partnerovi a konzultaci možností asistované reprodukce.

Q: Kde provést vyšetření plodu při podezření na závažnou vrozenou vadu a jaká odběrová vyšetření existují?
A: V diskusi bylo zmíněno Centrum prenatální diagnostiky v Brně pro podrobné hodnocení (3D ultrazvuk, morfologické UTZ) a invazivní metody jako odběr plodové vody (amniocentéza) a odběr choriových klků (CVS) k upřesnění diagnózy.

Q: Jak se v praxi užívá progesteronová podpora (Utrogestan) po revizi nebo při podezření na rizikové těhotenství?
A: V diskusi lékaři doporučovali Utrogestan v dávce 1-1-1; pacientky uváděly ospalost jako častý nežádoucí účinek a některé užívaly tabletu zejména večer, přičemž pokračování či vysazení se řešilo podle výsledku těhotenského testu a doporučení lékaře.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Doporučuje se provést genetická vyšetření (karyotyp), vyšetření trombofilních mutací, hematologii a serologii po opakovaných potratech.
  • Výsledky genetických testů trvají ca 6 týdnů; hematologická vyšetření a většina sérologií se vrací rychleji (cca 2 týdny nebo do týdne).
  • U partnera se doporučuje spermiogram a při opakovaných ztrátách je adekvátní zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).


Sporné názory

  • Někteří doporučují rozsáhlé vyšetření včetně imunologie a endokrinologie před dalším snažením; jiní považují některá vyšetření za zbytečná a doporučují „volnější“ přístup a minimální čekání.


Otevřené otázky

  • Zda a do jaké míry skutečně snižuje riziko opakovaného potratu progesteronová substituce (Utrogestan) v běžné praxi.
  • Jak velký vliv mají akutní infekce (např. chřipka) na riziko opakovaných potratů.
  • Optimální doba pauzy před dalším pokusem o početí (ihned po vyšetřeních vs. čekat např. 6 měsíců).


Zmíněné značky a firmy

Utrogestan, Duphaston, Wobenzym, Femibion, Calibrum, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, Centrum prenatální diagnostiky Brno, CAR (centrum asistované reprodukce), FertilityFriend, CNB

Zmíněné produkty a metody

Utrogestan (doporučené dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová, Calibrum, Femibion, Wobenzym, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologie, imunologie, 3D ultrazvuk, morfologické UTZ, odběr plodové vody (amniocentéza), odběr choriových klků (CVS), spermiogram, AFP

Místa a osoby

Brno, Praha, Orava, Passau, Lipno, Jeseník, Šumava, Rakousko, Hostice u Volyně

avatar
mabe
autor
5. čer 2013

tak anicka mela ucpanou i jednu dirku soplem,takze to ocicko bude spojeny aji s tim. urcite to do zitrka nejak zvladneme vyléčit. emoticon

avatar
bambi7
5. čer 2013

cafte babule to pocasie je otrasne....sme doma vonku raz prsi potom fuka fuj zima tam je

no domka si kresli a pise si svoje meno 😀 ako sme doma tak nic ine len abecedu skladame take puzzle uz ju vie celu aspon na nieco je to pocasie 😀 hrame sa

inak vsetko ok nic nove...

a babule deturencom skore uzdravenie
mabus super uz si v 19t parada a pribrala si 3kg to je nic ,a ako sa citis?
tak pekny den babule

avatar
ellysa
5. čer 2013

mne drobec teraz spí, ale kašle ešte aj zo spánku a Oliv pozerá Popolušku, ale pôjdeme sa tiež hrať a ja som jej rozšila nohavice softshelové kým bola v škôlke, by som jej ich chcela dokončiť ak deti dovolia

avatar
mabe
autor
5. čer 2013

@bambi7 ja se citim dobře. akorát nejak v noci nemuzu spavat. chodim tak 3-5x na zachod a pak nemuzu usnout. jesteze anicka chodi spat po obede, tak si taky dachnu. 😀 při delší chuzi uz boli v krizi, ale pristi tyden zacinam chodit cvicit gravidjogu, tak to bude lepsi. jojo uz 19tt, tak snad to dopadne uz dobře. jinak další velkej UTZ me ceka za 14d ni,t ak jsem zvedava, jestli je vse ok a jestli bude potvrzena holcicka.
@ellysa chudak malej, to počasí je fakt des

avatar
mabe
autor
6. čer 2013

ahojte,tak jsme teda dopadly. anicka do rana mela i druhy oko slepeny a opuchly. takze jsme naklusaly k dr. mame antibiotika do oci, nosa, usi, proste ma infekci. no, aspoň to zabere a bude zase ok. takze zase par dni doma. na zítra jsem se domlouvala s nasema, ze dojdou a v pondělí. ja vždycky, i včera, vypadnu jak dorazi manza z práce, aspoň na nakup.
dneska v noci jsme vstavaly s anickou 7x, chtěla utrit oci a ja samo nemohla hnedka usnout, takze jsme obe KO. jenom cucime na pohádky dopo, pak si pujdeme lehnout a aktivita nejaka az odpo.

avatar
ellysa
6. čer 2013

@mabe chúďa malé, nech ste skoro fit 😒

avatar
mabe
autor
6. čer 2013

@ellysa no vypada uplne silene, proste nejaka infekce, nastesti bez teploty a co vy?

avatar
mabe
autor
6. čer 2013

holky, tak hormony se mnou cloumaji.pred chvilkou jsem volala manzovi brecici, ze na anicku je hroznej pohled,ze je mi ji lito. a aji nasim jsem musela zavolat. tedka uz zase dobry.

avatar
mabe
autor
7. čer 2013

dobre ranko, tak to vypada ze atb zabiraji. anicka v noci jenom 2x vzhuru, rano jenom v koutkach hnis, zadny zarudly, zalepeny, napuchly oci. pokaslava, tak si myslim, ze uz ty hnusy se rozpustily a jdou ven. ma trosku ještě vodnaty oci, ale je nachlazena to je prece jasny. akorát je to s ni boj, kapat do oci. nos a usi dobry, ale ty oci, musim silou otevřít vicka...dneska dojde moje mamka na celej den. tak si pujdu dopo nakoupit a podivat se v okoli po obchodech, potrebuju nejaky kecky a k tamanum na hadry se podivam. pristi tyden jedeme na svatbu přes vikend, anicka bude u nasich, tak se podivam po nejake halence nebo něco....

avatar
mabe
autor
8. čer 2013

dobre ranko, tak anicka v noci pokašlávala a ja mam ucpanej nos a trošičku citim krk. snad se to nerozjede. jinak mame v planu byt doma, varit, hrat si,...

avatar
mabe
autor
8. čer 2013

jinak včera jsem byla u tchanovcu odpo, jak tady byla mamka a deda moc spatny. uz se sam ani nepopojde, s velkou namahou postavi, neposedne, jak si lehne do postele, tak lezi. ma plinky a pocurava se. včera se aji pokadil, porad pospava a pry aji zacina spatne videt a sem tam rekne nejakej blud. tchyne rikala, ze vidi to tak tyden a bude konec. hlavne aby se pry moc netrapil, rakovina je strasne nemoc. babicka je uplne v pohode z te mrtvičky. dneska ma babicka narozky, budto dneksa nebo zítra je oslava v ramci moznosti, ale anicka je nemocna, tak tam pujde aspoň manza. 😖

avatar
mabe
autor
8. čer 2013

no mozna když bude oslava zítra odpo, tak tam aji na chvilku s anickou zajdu, třeba to bude naposled, co deda anicku uvidi 😖 😢

avatar
casia
8. čer 2013

ahoj holky🙂máte už zkušenosti, sim vás poraďte mi, nechce se mi zakládat diskusi, jak je to se začátky těch pohybů mrňouska?..jsem dnes 19+2 a občas něco cítím, ale spíš večer, spíš když ležím a hrozně nepravidelně, taky nejsem moc hubená, spíš naopak..... jednou je to 3 x do týdne, pak vícekrát za den, ale nijak se to nemění, tedy to není častější ani silnější, je mi to líto, moc se těším na mrcasení broučka, mám ještě čas nebo jak se to pak prostě stupňuje, že ho pak cítím pořád nebo stejně jen párkrát za den?? děkuji 😉 😉

avatar
nefertitka
8. čer 2013

ahojte....uz sme spat, bolo super, co tu nove?
mam aj fotky v albume, keby ste si chceli pozriet;)

avatar
mabe
autor
8. čer 2013

@casia ahoj, ja mam to stejny. jsem dneska 18+6tt a citim pohyby většinou vecer u telky, ale třeba jenom tak 5x a nekdy přes den mam pocit aji v sede, anebo když si lehnu po obede, tak sem tam. dneska třeba ne. proste je to jak kdy. s anickou jsem pohyby mela az po velklym UTZ, tedka jsou to takovy tukanecky. říká se, ze u druhyho je to dřív, ale ja to tak nemam.
@nefertitka ahojky, jee vitej. moc se tesim na foto. podivam se, jak bude vic casu 🙂 tak sis dobře odpocla?

avatar
nefertitka
8. čer 2013

@mabe uplne super, krasne tam bolo, hotel uzasny, aj plaz, aj jedlo, programy, vela tam bolo toho pre deti, proste super...len skoda, ze sa nam to uz skoncilo ☹ 😝 ...
Ako Anicka?citala som, ze ma nejaky zapal?

avatar
mabe
autor
8. čer 2013

@nefertitka chytla nejakou infekci. ve stredu mela jenom jedno oko natekly, ale do ctvrtka mela obe dve zahnisany, sopel do toho a pry ji boli ousko. takze mame atb do vseho oci, usi, nos. dneska uz je to lepsi, jenom ryma. tak snad to bude ok. je teda bez teplot

avatar
nefertitka
8. čer 2013

@mabe super, tak to vyzera, ze to ide k lepsiemu....ja tiez dufam, ze sme si nic z dovolenky nepriniesli....tak ako minuly rok

avatar
ellysa
9. čer 2013

@casia také naozajstné kopančeky prídu až okolo 24-25tt a ak je drobček vzadu tak ho môžeš cítiť menej

avatar
ellysa
9. čer 2013

@nefertitka pozrela som fotky, geniáááááááááááááálne vám bolo, my ideme o dva týždne do bibone, tak sa už tiež celkom teším, počuj čo si brala aké lieky so sebou?ja už musím začať nejaký zoznam písať alebo čo, sme takto ešte neboli s deťmi nikde ani s oliv, tak neviem, čo všetko pobaliť

avatar
mabe
autor
9. čer 2013

holky, tak jsme premyslely nad jmenama a zase další mame Josefinka - pepina, pepca,.... 🙂

avatar
mabe
autor
9. čer 2013

@ellysa ahoj, no teda to bude bezva dovca 😉 nas cekaji jeseniky chaloupka za tri tydny, moc se tesime 🙂

avatar
mabe
autor
9. čer 2013

@nefertitka to jste mely krasneeee. a jaky jste holky kocky? a co ty vlny? ja bych se teda bala 😀

avatar
nefertitka
9. čer 2013

@ellysa brala som od horucky pre Niki aj pre nas, na hnacku pripadnu Hylak forte, teplomer, ophtalmoseptonex do oci keby nieco, Zodac kvapky (tie sa nam aj zisli, lebo sa jej tam robili ekzemy jeden po druhom), ale iba dva dni sme ich davali a zabrali...pre istotu pre malu sme brali aj sirup od kasla, kvapky do nosa...a na ako dlho idete?myslim, ze tam neni problem aj dokupit keby nieco, ale dufam, ze ich nebudete potrebovat;)
@mabe vlny boli raz velke, raz male;)

avatar
nefertitka
9. čer 2013

@ellysa teraz som nasla zoznam co som si pisala pred dovcou, tak ti ho rovno okopirujem🙂
Nurofen pre Niki
Paralen pre Niki
kvapky do oci
hylak forte
kvapky do nosa aj pre nas aj pre Niki
Canesten
Fenistil gel
Paralen pre nas
teplomer
Panthenol na spaleniny
Endiaron
Bio Gaia
Motylium, Torecan (vracanie)
Sterimar
Nieco na mykozu pre mamu pre istotu
dezinfekcny gel
leukoplasty
raid do zastrcky
urinal

avatar
ellysa
9. čer 2013

ideme len na týždeň, vďaka za zoznam, však dúfam, že nič nebudeme potrebovať ale pre istotu niečo na horúčku, do nosa, hnačku chcem mať

avatar
nefertitka
9. čer 2013

@ellysa no ved, toto bol nas zoznam a nakoniec sme zobrali len to, co som napisala predtym...

tu je este videjko, ako sme sli z restiky na plaz, ak by ste si chceli pozriet...

https://www.youtube.com/watch?v=SBST9Bdyb4A
avatar
nefertitka
9. čer 2013

@mabe mne sa z tych mien, co si vravela este aj predtym paci Eliska;)

avatar
mabe
autor
10. čer 2013

dobre ranko, tak dneska jsem se probudila s chrapotem. rymu mam min, ale spadlo me nachlazeni na hlasivky. a pokašlávám. takze budeme doma, anicka taky ještě kasle, ale jinak uz dobry. takze tedka nejaka ta pohádka, pak uvaříme obed a hrani.

avatar
mabe
autor
10. čer 2013

@nefertitka ještě mame vymysleny Josefinka jako Pepina, Pepca,...no uvidíme kde skoncime 😀

Strana